Bydgoszcz
17C
Słonecznie
51% wilgotność
Wiatr: 3km/h ESE
H 17 • L 17
21C
Pon
22C
Wt
20C
Sr
16C
Czw
15C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIDalie – to warto o nich wiedzieć
10.03.2021 | 10:49

Dalie – to warto o nich wiedzieć

Na zdjęciu: Odmiany dalii są niezwykle zróżnicowane, zarówno pod względem wielkości roślin jak i wyglądu kwiatów.

Fot. mat. autora

Dalie (Dahlia hybrida) są grupą zróżnicowanych roślin, których kwiaty występują niemal we wszystkich barwach. Wyróżniają się także długim okresem kwitnienia (od lipca do października). Odmiany dalii są niezwykle zróżnicowane, zarówno pod względem wielkości roślin jak i wyglądu kwiatów. Niektóre dorastają nawet do 250 m wysokości, zaś inne osiągają zaledwie 30 cm, są odmiany o kwiatach pojedynczych lub pełnych. Wiele je różni ale jedno jest pewne: ich czarujące kwiaty będą ozdobą każdego ogrodu aż do nastania jesiennych przymrozków.

Najwyższej jakości sadzonki dalii dostępne są w tym sklepie ogrodniczym.

Odmiany dalii – które wybrać?

Odmian dalii jest naprawdę wiele, więc początkujący ogrodnik może się pogubić w tym bogactwie form i kolorów. Aby więc nieco ułatwić wybór dalie możemy podzielić na kilka grup o charakterystycznych cechach:

  • Anemonowe – około półmetrowe rośliny o kwiatach przypominających anemony.
  • Kołnierzykowe – odmiana dorastająca nawet do 1,5 m wysokości, o kwiatach tworzących charakterystyczne „kołnierzyki” otaczające środek.
  • Kaktusowe – kwiaty o zwiniętych płatkach przypominają kolce kaktusów, wyższa odmiana dorastająca do 1,2 m.
  • Pomponowe – nietuzinkowe kwiaty tworzące kule wyglądają jak pompony.
  • Pojedyncze – odmiany o pojedynczych kwiatach i niewielkiej wysokości (około 30 cm).
  • Dekoracyjne – okazałe rośliny o ponad 2- metrowej wysokości i dużych pełnych kwiatach.

Gdzie sadzić dalie?

Dalie preferują bogate w próchnicę oraz przepuszczalne gleby, na ubogich i nadmiernie wilgotnych podłożach będą słabo kwitnąć. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, przewiewnych, ale osłoniętych przed wiatrem. Najładniej prezentują jeśli posadzimy je w grupach, na rabatach kwiatowych. Wiele niskich odmian nadaje się również do uprawy w skrzyniach i donicach, pod warunkiem, że podłoże będzie regularnie nawadniane oraz zasilane nawozem około raz na tydzień.

Bardzo dobrym sąsiedztwem dla dalii będą mieczyki oraz margerytki, szałwie, aksamitki czy montbrecje. Możemy je również sadzić łącząc ze sobą kilka różnych, dobrze dobranych odmian.

Sadzenie dalii

Dalie są roślinami bardzo wrażliwymi na mróz, więc do gruntu możemy posadzić je dopiero w drugiej połowie maja. Kupując gotowe bulwy dalii powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na ich jakość. Wybierać należy silne bulwy, których pędy są już widoczne. Nigdy nie kupujmy miękkich, pomarszczonych czy wyschniętych bulw.

Przed posadzeniem ziemię powinniśmy wymieszać z dobrze rozłożonym kompostem. Jeśli sadzimy odmiany wysokie to najpierw w ziemi umieszczamy podpory, żeby potem nie uszkodzić bulw. Bulwy sadzimy na takiej głębokości, aby korona znajdowała się około 5 cm nad ziemią. Odstępy między roślinami powinny wynosić od 50 do 100 cm. Korzenie bulwiaste dalii są dosyć kruche, więc podczas sadzenia musimy zachować szczególną ostrożność aby ich nie uszkodzić. Korzenie dalii w ogrodzie powinny być przykryte około 2-3 cm warstwą ziemi.

Dalie powinny pozostać w ziemi aż do nastania pierwszych przymrozków. Potem trzeba wykopać bulwy i obciąć im pędy. Cebule dalii przechowujemy w skrzyniach wypełnionych torfem lub piaskiem, w chłodnym ale zabezpieczonym przed mrozem miejscu. Na wiosnę cebule dzielimy i ponownie sadzimy do doniczek, a potem do gruntu.

Pielęgnacja i nawożenie dalii

Dalie, które będą odpowiednio zasilane mogą kwitnąć od lata aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Pierwsze nawożenie przeprowadzamy jeszcze przed posadzeniem, wzbogacając ziemię dobrze rozłożonym kompostem, aby rośliny miały dobry start. Potem w trakcie zawiązywania pąków oraz kwitnienia zasilamy je najlepiej za pomocą wieloskładnikowego nawozu mineralnego o większej zawartości potasu. Unikać należy nawozów o zbyt dużej ilości azotu, ponieważ tak jak w przypadku większości innych roślin, zbytnio pobudza rozwój pędów i liści, co może zahamować zawiązywanie pąków.

Oprócz nawożenia dalie wymagają również regularnego podlewania w okresie kwitnienia, szczególnie podczas suszy. Usuwamy również przekwitłe kwiaty.

Dalie na kwiat cięty

Rośliny te świetnie nadają się na kwiat cięty. Aby jednak długo przetrzymały się w wazonie należy ścinać je o świcie, kiedy mają rozwinięte kwiaty. Po ścięciu od razu wkładamy je do wody. Jeśli usuniemy pąki oraz większość liści to będą się pięknie prezentować w wazonie i wytrzymają nawet tydzień. Więcej cebulek kwiatowych dostępne jest tutaj: www.sklep.swiatkwiatow.pl/cebulki-i-sadzonki


Podobne wpisy

Powiązane treści