Bydgoszcz
13C
Słonecznie
79% wilgotność
Wiatr: 2km/h E
H 14 • L 12
27C
Pt
28C
Sob
27C
Nd
28C
Pon
28C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaDarmowe obiady dla bydgoskich uczniów? Nowy pomysł Inicjatywy Polska
12.10.2018 | 14:57

Darmowe obiady dla bydgoskich uczniów? Nowy pomysł Inicjatywy Polska

Na zdjęciu: Piotr Malich i Szymon Wiłnicki z Inicjatywy Polska.

Fot. ST/archiwum

Członkowie Inicjatywy Bydgoszcz, startujący z list Koalicji Obywatelskiej do rady miasta, przedstawili kolejny postulat – chcą przekonać władze miasta do wprowadzenia darmowych obiadów dla uczniów.

Jak mówi Szymon Wiłnicki (członek Inicjatywy, kandydat do rady miasta z okręgu nr 5) pomysł jest wynikiem analizy danych Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie badań z 2016 roku. – Wynika z nich, że w Bydgoszczy jest blisko 5,5 tysiąca dzieci, które nie dojadają w ciągu dnia. Z czego 1,3 tysiąca to dzieci żyjące w skrajnym ubóstwie. 4 tysiące to relatywne ubóstwo, czyli dochód rodziny nie przekraczający 50% najniższego krajowego dochodu. Liczby te zatrważają i przygnębiają – zauważa Wiłnicki.

Wprowadzenie darmowych posiłków dla dzieci uczęszczających do szkół podstawowych jest jednym z ogólnopolskich postulatów Inicjatywy, który został zapisany w porozumieniu ugrupowania z Koalicją Obywatelską w sprawie wspólnego startu do sejmików. Bydgoski oddział ruchu, który także wszedł w sojusz z lokalnymi przedstawicielami KO, liczy, że jeżeli ich kandydatom uda się wejść do rady miasta, pomysł zostanie zrealizowany – oczywiście jeżeli prezydent wyrazi na to zgodę.

Jest to nasza propozycja i ukłon w stronę najuboższych. Nie możemy dopuścić, aby w XXI wieku dzieci chodziły głodne i były dzielone, nawet na szkolnych stołówkach. To jest prawdziwa pomoc najuboższym, a nie populistyczny socjal, który prezentuje PIS – podkreśla Wiłnicki.


Powiązane treści