Bydgoszcz
2C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h NW
H 2 • L 2
9C
Wt
10C
Sr
6C
Czw
2C
Pt
1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeDarmowy prąd ze słońca popłynie do kolejnych bydgoskich budynków
30.07.2020 | 11:39

Darmowy prąd ze słońca popłynie do kolejnych bydgoskich budynków

Na zdjęciu: Tomasz Bońdos, koordynator Zespołu ds. Zarządzania Energią UMB podkreśla, że inwestycja w panele słoneczne zwróci się miastu w przeciągu 3-4 lat.

Fot. Szymon Makowski

Rusza montaż kolejnych paneli fotowoltaicznych, dzięki którym darmowy prąd ze słońca popłynie do 11 miejskich budynków. Efekty zobaczymy pod koniec września.

Miasto realizuje kolejny pakiet związany z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii na budynkach publicznych. Panele słoneczne na dachach budynków pojawiały się podczas termomodernizacji placówek oświatowych oraz przy realizacji nowych inwestycji. Wśród ponad 30 zrealizowanych dotychczas przedsięwzięć urządzenia fotowoltaiczne pojawiły się m.in. w szkołach, basenach, przedszkolach, miejskich PSZOK, schronisku dla zwierząt, Pałacu Młodzieży czy w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym.

W środę, 29 lipca miasto podpisało umowę, na mocy której 11 kolejnych miejskich budynków zostanie zaopatrzonych w odnawialne źródła energii. – W ten sposób będziemy mieli wkrótce 800 kW mocy zainstalowanej w OZE pochodzącej ze słońca. – mówiła podczas briefingu zastępca prezydenta Bydgoszczy Maria Wasiak.


CZYTAJ TAKŻE: Raport o koronawirusie: Rekord zakażeń!


Urząd miasta nie ukrywa, że umowa na kolejne instalacje fotowoltaiczne pozwoli na oszczędności w miejskiej kasie. – Szacujemy, że zamontowanie paneli fotowoltaicznych na 11 obiektach pozwoli na zmniejszenie o 175 tysięcy złotych rachunku za prąd. Na realizację tego przedsięwzięcia pozyskaliśmy 50% dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Koszt tej inwestycji wyniesie blisko 900 tysięcy złotych – podkreśla magistrat.

Wyłonieni wykonawcy mają czas do końca września na zamontowanie fotowoltaiki na budynkach miejskich, szkołach oraz na węzłach komunikacyjnych. Łącznie ekologiczne rozwiązania pojawią się w 11 lokalizacjach:

•  Zespół Szkół Drzewnych, przy ul. Toruńskiej 44 (19,2 kW)
•  Zespół Szkół Chemicznych, przy ul. Łukasiewicza 3 (20,7kW)
•  Zespół Szkół Handlowych, przy ul. Gajowej 94 (19,8kW)
•  Zespół Szkół Elektronicznych, przy ul. Karłowicza 20 (19,8kW)
•  Zespół Szkół nr 8, przy ul. Pijarów 4 (18,0 kW)
•  Zespół Szkół nr 16, przy ul. Koronowskiej 74 (19,8kW)
•  Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, przy ul. Toruńskiej 174a (39,9kW)
•  Bydgoskie Biuro Finansów Oświaty, przy ul. Baczyńskiego 5 (39,9 kW)
•  Powiatowy Urząd Pracy, przy ul. Toruńskiej 147 (20,7kW)
•  BiT City Bydgoszcz Leśna, przy ul. Modrzewiowej 17 (9,9 kW)
•  BiT City Bydgoszcz Błonie, przy ul. Madalińskiego 1 (1,8kW)

– Aspekt ekonomiczny jest bardzo ważny. Szacujemy, że ta inwestycja zwróci nam się w ciągu 3-4 lat. Instalacje z roku na rok tanieją, a ich efektywność jest coraz większa. Złożyliśmy kolejny projekt o wartości blisko 2 milionów złotych i liczymy na dofinansowanie. Naszym celem jest, aby w przyszłym roku osiągnąć już 1 megawat energii produkowanej z paneli fotowoltaicznych – mówił Tomasz Bońdos, koordynator Zespołu ds. Zarządzania Energią UMB.

Miasto przygotowuje się także do następnych inwestycji w zieloną energię. – W ramach prac wytypowaliśmy 11 kolejnych placówek, które w przyszłości przy skutecznym pozyskaniu funduszy zewnętrznych zyskają panele fotowoltaiczne. Wśród nich znajdują się miejskie żłobki, szkoły i obiekty sportowe – podkreślają urzędnicy. Wszystkie prowadzone działania związane z OZE wpisują się w założenia projektu pn. „mySMARTLife: Inteligentna przemiana miast UE w kierunku nowej koncepcji inteligentnego życia i gospodarki”.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści