Bydgoszcz
2C
Niebo głównie zachmurzone
78% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 3 • L 1
2C
Czw
4C
Pt
1C
Sob
5C
Nd
2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeDawna „Współczesna” ożyła. Otwarto centrum organizacji pozarządowych
bydgoskie centrum organizacji pozarządowych
09.10.2018 | 00:02

Dawna „Współczesna” ożyła. Otwarto centrum organizacji pozarządowych

Na zdjęciu: W dniu otwarcia centrum pomocą w organizacji wydarzenia służyli wolontariusze z Młodzieżowego Centrum Informacji i Rozwoju.

Fot. BB

W poniedziałkowe popołudnie uroczyście otwarto Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Mieści się ono w samym sercu miasta, w kamienicy przy ulicy Gdańskiej 5. To miejsce znane bydgoszczanom – niegdyś mieściła się w niej słynna księgarnia „Współczesna”.

Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu powołano do życia w 2015 roku. Na jego siedzibę wyznaczono kamienicę przy ulicy Gdańskiej 5. Wymagała ona jednak remontu i dostosowania obiektu do potrzeb organizacji społecznych. Adaptacja lokali po dawnym sklepie i klubie książki rozpoczęła się na początku tego roku – poprzedziły ją konsultacje z przedstawicielami stowarzyszeń. Przebudowa została wykonana w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji i pochłonęła blisko 3 miliony złotych.

Na otwarciu centrum zjawili się m.in. przedstawiciele władz miejskich, radni miasta, członkowie rad osiedli, przedstawiciele stowarzyszeń, naukowcy (m.in. Społeczny Rzecznik Pieszych, Bydgoska Masa Krytyczna, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Transportu Publicznego), menedżer Starego Miasta i Śródmieścia i wielu innych. Poniedziałkowa inauguracja stanowiła preludium do tygodnia otwarcia centrum. W najbliższych dniach w BCOPiW odbędą się liczne wydarzenia – panel dyskusyjny poświęcony wolontariatowi, wykłady poświęcone życiu rodzinnemu, warsztaty dla seniorów, czy prezentacje organizacji społecznych.

Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu ma służyć organizacjom społecznym i grupom nieformalnym. Będą się tu mogły odbywać spotkania i zebrania stowarzyszeń, prace indywidualne, a także konferencje, wystawy, wernisaże, warsztaty dla całych rodzin czy chociażby zajęcia grup tanecznych. Do dyspozycji organizacji pozarządowych są sale: warsztatowa, konferencyjna, do pracy co-workingowej, dwie sale do pracy indywidualnej i sala spotkań, a także przestrzeń wystawiennicza. BCOPiW jest ponadto wyposażone w szafki do przechowywania dokumentów i materiałów, komputer z dostępem do internetu, ekran, rzutnik i flipchart.

Na parterze centrum znajduje się strefa „relaksu” – z kawiarnią obywatelską, czytelnią (nawiązującą do księgarni Współczesnej), kącikiem zabaw dla dzieci oraz zakątkiem dla seniora. Budynek został wyposażony w windę. Użytkownicy mogą korzystać z pomieszczeń BCOPiW w godzinach od 8.00 do 20.00 od poniedziałku do piątku lub w uzasadnionych przypadkach w soboty (od 10.00 do 17.00).


Powiązane treści