Dawni bydgoscy artyści wciąż niedoceniani? Ta publikacja może to zmienić
Dodano: 21.12.2024 | 13:46Na zdjęciu: Książkę dr Barbary Chojnackiej „Środowisko artystyczne Bydgoszczy w latach 1920-1939. Twórcy i dzieła” można zakupić zarówno w wersji tradycyjnej, jak i w formie e-booka
Fot. MOB
Do rąk czytelników trafiła właśnie nowa książka dr Barbary Chojnackiej „Środowisko artystyczne Bydgoszczy w latach 1920-1939. Twórcy i dzieła” wydana przez Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy. To kontynuacja wydanego w ubiegłym roku i świetnie przyjętego „Życia artystycznego w Bydgoszczy w latach 1920-1939”, które nagrodzono „Strzałą Łuczniczki”.
Książka „Środowisko artystyczne Bydgoszczy w latach 1920-1939. Twórcy i dzieła” poświęcona jest szerokiej, międzywojennej grupie plastyków związanych z naszym regionem. Wśród życiorysów opisywanych przez dr Barbarę Chojnacką są malarze, rzeźbiarze i graficy działający na obszarze przedwojennych województw pomorskiego i poznańskiego, a więc nie tylko w mieście nad Brdą, ale również w Toruniu, Grudziądzu, Wąbrzeźnie, Chojnicach, Inowrocławiu i Nakle nad Notecią.
Kim jest Barbara Chojnacka? To historyczka sztuki, muzealniczka, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, doktor w dyscyplinie nauki o sztuce. Jest dyplomowaną kustoszką i kierowniczką Galerii Grafiki i Rysunku w Dziale Sztuki Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Autorka ponad 60 ekspozycji z zakresu sztuki, a także książek, katalogów wystaw i artykułów naukowych. Prowadzi badania nad grafiką polską XX i XXI wieku i życiem artystycznym Bydgoszczy oraz regionu.
Jak zapowiada autorka, publikacja „Środowisko artystyczne Bydgoszczy w latach 1920-1939. Twórcy i dzieła” w znaczący sposób przyczyni się do przełamania wciąż funkcjonującej opinii o braku tradycji artystycznych w Bydgoszczy czasów II Rzeczypospolitej. – A przecież jest to przeświadczenie ze wszech miar błędne, bo tutejsi twórcy mieli istotny, choć niestety często pomijany wkład w rozwój całego polskiego życia artystycznego – mówi dr Chojnacka. – W nawiązaniu do pierwszej części, gdzie społeczność bydgoskich plastyków zaistniała w kontekście działalności instytucji, towarzystw i grup, część druga koncentruje się na konkretnych osobach i analizie ich twórczości – dodaje badaczka.
„Środowisko artystyczne Bydgoszczy w latach 1920-1939. Twórcy i dzieła” to kopalnia wiedzy o lokalnych artystach
Studiując dzieje lokalnej bohemy, dr Chojnacka dotarła do cennych i niepublikowanych dotąd materiałów archiwalnych. Co więcej, warstwę stricte literacką wzbogaciło około 500 fotografii dzieł sztuki. Jak przypomina dr Anna Kornelia Jędrzejewska, niemała część prac opisanych na kartach książki znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. – Dzięki publikacji poszerzamy wiedzę na ich temat, stając się tym samym spadkobiercami i kontynuatorami artystycznego dziedzictwa kulturowego Bydgoszczy – podkreśla dyrektorka MOB, które wydało monografię.
Jeszcze przed oficjalnym startem sprzedaży „Środowisko artystyczne Bydgoszczy” uzyskało bardzo dobre recenzje prof. dr. hab. Lechosława Lameńskiego oraz dr hab. Katarzyny Kulpińskiej, prof. UMK. W opinii prof. Lameńskiego „powstała szalenie interesująca całość, będąca pierwszym tak szerokim omówieniem złożonego zagadnienia, na którego opracowanie czekali nie tylko krytycy i historycy sztuki lokalnego środowiska naukowo-badawczego, ale także z innych regionów Polski”. – To prawdziwa kopalnia wiedzy – dodaje naukowiec. Prof. Kulpińska zauważa natomiast, że „liczba twórców, których dorobek artystyczny w wielu przypadkach został zbadany dopiero przez autorkę, jest znacząca, podobnie jak nowe ustalenia w różnych obszarach ich aktywności”.
Podobnie jak przed rokiem, książkę można zakupić zarówno w wersji tradycyjnej, jak i w formie e-booka (link). W mijającym tygodniu (18 grudnia) odbył się też wieczór autorski. Wydanie i dystrybucję monografii dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, z budżetu Miasta Bydgoszczy oraz z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
- Ważna dla bydgoszczan droga będzie zamknięta. Na szczęście przez pół dnia - 16 marca 2025
- Zużyte ubrania muszą trafiać do PSZOK. Czy coś się zmieni? - 16 marca 2025
- Pożar w bloku w Fordonie. Konieczna była ewakuacja - 16 marca 2025