Bydgoszcz
-17C
78% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H -14 • L -19
1C
Wt
2C
Sr
2C
Czw
3C
Pt
1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaDecyzja zapadła. Ulica Cieszkowskiego nie dla autobusów
Cieszkowskiego_oddana_grudzień_SG (7)
06.12.2017 | 11:51

Decyzja zapadła. Ulica Cieszkowskiego nie dla autobusów

Na zdjęciu: Prace na ul. Cieszkowskiego dobiegają końca.

Fot. Stanisław Gazda

Kończy się modernizacja ulicy Cieszkowskiego. Wiadomo już, że wbrew pierwszym zapowiedziom autobusy komunikacji miejskiej nie wrócą na wyremontowaną nawierzchnię, ale – tak jak chcieli mieszkańcy – zostaną na trasie, którą kursowały przez ostatnich pięć miesięcy.

O planach wyprowadzenia autobusów z ul. Cieszkowskiego informowaliśmy już w sierpniu. Wtedy Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej utrzymywał co prawda, że nowa nawierzchnia wytrzyma obciążenie wywierane przez pojazdy komunikacji miejskiej, ale przewodnicząca rady osiedla Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto Teresa Krzycka sygnalizowała, że autobusy mogą już nie wrócić na wyremontowaną ulicę. – Słyszałam, że komunikacja miejska pozostanie na Śniadeckich, a Cieszkowskiego będzie deptakiem. Ale tego nie mogę jeszcze potwierdzić na sto procent, na razie są to pogłoski – mówiła nam.

W niedzielę remont ulicy został symbolicznie zakończony. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele  Stowarzyszenia Mieszkańców Ulicy Augusta Cieszkowskiego, który wręczyli prezydentowi Rafałowi Bruskiemu srebrną statuetkę halabardnika, symbolu ulicy. – Mamy bogate plany, nowych mieszkańców i inwestorów. Teraz najwięcej zależy jednak od nas samych – mieszkańców: czy i jak potrafimy zadbać  o tę część miasta, jak wzbogacić ją o nowe elementy, zieleń, detale – mówił Grzegorz Kaczmarek, prezes SMAC.


Jak wygląda ulica Cieszkowskiego po remoncie? Oto zdjęcia z 4 grudnia


Uroczystość była okazją, aby częściowo potwierdzić pogłoski, o których w sierpniu mówiła nam Krzycka. Ulica Cieszkowskiego nie będzie deptakiem, bo po zakończeniu ostatnich prac wykończeniowych (w poniedziałek malowano miejsca parkingowe) wrócą na nią chociażby samochody. Autobusy pozostaną jednak na trasie, która została wyznaczona na czas remontu – będą jechać Pomorską, a następnie skręcą w Śniadeckich. – Rzeczywiście tak będzie. Zdecydowaliśmy się wysłuchać głosów mieszkańców. Po to właśnie są wszystkie konsultacje i rozmowy – potwierdza rzecznik ZDMiKP Krzysztof Kosiedowski.

Decyzja może nie spodobać się tym pasażerom linii 71, 77 i 31N, którzy narzekali, że kursy przez ulicę Śniadeckich wydłużyły czas przejazdu. Kosiedowski przyznaje jednak, że nie wszystkich można zadowolić. Docelowo autobusy trafią na ul. Nowomazowiecką, która powstanie najwcześniej w 2021 roku (wtedy Akademia Muzyczna ma się przenieść do nowej siedziby) i będzie przedłużeniem ul. Mazowieckiej do Gdańskiej. Drogowcy czekają na dofinansowanie europejskie dla tej inwestycji.

Rewitalizacja Cieszkowskiego rozpoczęła się w drugiej połowie lipca. Remont zakładał odtworzenie historycznego charakteru ulicy. Materiały wykończeniowe na nawierzchniach nawiązują do stylistyki z początku XX wieku, a na chodnikach ułożone zostały płyty kamienne. Prace kosztowały 2,5 miliona złotych.

Rozkład jazdy komunikacji miejskiej w Bydgoszczy można sprawdzić na MetropoliaBydgoska.pl


Powiązane treści