Dekomunizacja ulic „po fordońsku”…
Dodano: 08.03.2017 | 15:25Ks. Józefa Stanisława Tischnera, lub Studencka albo Władysława Bartoszewskiego - któraś z tych nazw miałaby zastąpić ulicę gen. Zygmunta Berlinga.
Na zdjęciu: Komisja Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Fot. nadesłane
Zakończył się pierwszy etap akcji wymuszonej przez ustawę dekomunizacyjną – podsumowany został plebiscyt na nowe nazewnictwo ulic, ogłoszony przez Zarząd Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Oczekiwane były propozycje przemianowania obecnych nazw ulic: gen. Zygmunta Berlinga, Teodora Duracza, Stanisława Lehmana, oraz Józefa Powalisza. Przy tych bowiem ulicach znajdują się nieruchomości pozostające w zasobach Fordońskiej SM. Oprócz formularza internetowego, na wyraźne życzenie mieszkańców spółdzielnia wysłała kilka tysięcy ankiet do osób zamieszkujących zasoby FSM objęte zmianą.
– Jesteśmy zasmuceni, niezadowoleni, żeby nie powiedzieć załamani postawą mieszkańców – informuje portal Metropolia Bydgoska pl. zastępca Prezesa Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej ds. technicznych Ewa Hardyk. – Wróciła do nas niewielka część ankiet, bo zaledwie 203 zgłoszenia. Wiele z nich dowodziło całkowitego niezrozumienia istoty konieczności zmian i nieznajomości ich autora. Winą za to całe zamieszanie ze zmianą nazw ulic obarczona została niesłusznie FSM i cała złość mieszkańców „wylana” została na nią. A przecież zmiany wymusza ustawa, a więc prawo o zasięgu ogólnopolskim, a nie zarządca jakim jest spółdzielnia.
Na szczęście pojawiło się trochę konstruktywnych zgłoszeń. Propozycje wpływające do spółdzielni były zróżnicowane. Padały nazwy geograficzne i przyrodnicze. Niektóre z proponowanych nazwisk jedynie częściowo wiązały się z Fordonem, inne bardziej z polityką lub historią współczesną.
Wczoraj w siedzibie FSM Komisja Plebiscytowa składająca się z przedstawicieli Samorządów Nieruchomości, Członków Rad Osiedli i Zarządu FSM wyłoniła propozycje do głosowania w II etapie. Wśród propozycji zgłaszanych najczęściej pojawiły się: ulica Studencka, Franciszka Gołaty, Bolesława Leśmiana, Władysława Bartoszewskiego, Jeremiego Przybory oraz kilkanaście nazwisk dowódców wojskowych i żołnierzy. Popularne były także propozycje związane z tradycją szybownictwa fordońskiego, tyle że ulica Szybowcowa w Bydgoszczy już istnieje, podobnie jak Osiedle Szybowników. Wśród propozycji padały nietypowe nazwy jak np. Królowej Nerfetiti czy Expresowa. Zdarzały się pojedyncze sugestie nie nawiązujące do nazwisk, jak np. Sosnowa, Anielska, Szparagowa, Kairska, czy Uprzejma.
Na podstawie rankingu najczęściej zgłaszanych propozycji Komisja Plebiscytowa wyłoniła nazwy, na które będzie można głosować od 15 marca 2017 r. Zaproszenie do głosowania ponownie zostanie wysłane do mieszkańców. Po pierwszym etapie wylosowano pięcioro laureatów plebiscytu, którzy otrzymają od FSM upominki.
W II zatem etapie plebiscytu mieszkańcy będą głosować na jedną z trzech nazw:
- Gen. Zygmunta Berlinga propozycja zmiany na: Ks. Józefa Stanisława Tischnera, lub Studencka albo Władysława Bartoszewskiego;
- Teodora Duracza propozycja zmiany na: Franciszka Gołaty, Ignacego Mościckiego lub Poli Negri;
- Stanisława Lehmana propozycja zmiany na: Bolesława Leśmiana, Tadeusza Kocerki albo Tadeusza Mazowieckiego;
- Józefa Powalisza propozycja zmiany na: Franciszka Rudnickiego, Zdzisława Krzyszkowiaka lub Jeremiego Przybory.
Po zakończeniu głosowania, jego wyniki przekazane zostaną właściwym organom Rady Miasta Bydgoszczy z rekomendacją do ustalenia nowych nazw ulic zgodnie z wolą Bydgoszczan.
Głosowanie będzie miało otwarty charakter i potrwa od 15 marca do 30 kwietnia 2017 r – informuje zarząd Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
-Bardzo zależy nam na tym, aby mieszkańcy w konstruktywny sposób podeszli do tego głosowania. Jeżeli tego nie zrobią – zdecydują za nich osoby, być może nie związane emocjonalnie z zamieszkiwanym terenem i wówczas może pojawić się ogromne niezadowolenie. Jeżeli możemy mieć na coś wpływ – zróbmy to! – apeluje do mieszkańców Ewa Hardyk – zastępca Prezesa FSM ds. technicznych.
Z ostatniej chwili: Oto treść sprostowania przysłana do nas przez Fordońską Spółdzielnię Mieszkaniową:
„Na skutek omyłki pisarskiej w trakcie protokołowania posiedzenia Komisji Plebiscytowej doszło do wpisania trzeciego nazwiska w jednej z propozycji nowych nazw dla zastąpienia ulicy Stanisława Lehmana. Błędnie ujęto nazwisko „Tadeusza Kocerki” zamiast „Teodora Kocerki”. Ulica Kocerki w Bydgoszczy już istnieje. Komisja postanowiła o ujęciu dwóch propozycji do głosowania. Propozycje do głosowania na nową nazwę ulicy Stanisława Lehmana brzmią: 1. Bolesława Leśmiana, 2.Tadeusza Mazowieckiego.”
- Pałace Krajny [WIDEO] - 19 maja 2020
- Marny los ruin zamku w Nowym Jasińcu [WIDEO] - 17 maja 2020
- Pośpimy krócej! Tej nocy zmiana czasu na letni! - 28 marca 2020