Bydgoszcz
7C
Słonecznie
52% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 9 • L 6
21C
Pt
13C
Sob
13C
Nd
15C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoRosyjska dezinformacja na Instagramie. Trolle podszywają się pod bydgoski serwis informacyjny
07.03.2022 | 18:28

Rosyjska dezinformacja na Instagramie. Trolle podszywają się pod bydgoski serwis informacyjny

Na zdjęciu: Profile udające konta lokalnych mediów na Instagramie masowo przekazują treści deprecjonujące uchodźców z Ukrainy.

Fot. archiwum

Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała, że wielu mieszkańców naszego wschodniego sąsiada zmuszonych zostało do ucieczki i dotarło na teren Polski. Ich liczba, jak wynika z danych straży granicznej, zbliża się już do miliona. To z kolei stało się przyczynkiem do kolejnej odsłony wojny informacyjnej. Tym razem – między innymi na Instagramie. I także na jego bydgoskim odcinku.

Od kilku dni właśnie na Instagramie należącym do koncernu Meta (powstał po przekształceniu spółki Facebook) aktywne są konta udające sieć lokalnych serwisów informacyjnych. Ich nazwa składa się z nazwy największych polskich miast, w tym Bydgoszczy, a także dopisku „online”. W ten sposób aktywni na Instagramie mieszkańcy naszego miasta mogą dotrzeć do profilu „bydgoszcz_online”.

Profil powstał wiele miesięcy temu, ale właśnie dopiero niedawno zaczęły się na nim pojawiać treści. Dotąd na „bydgoszcz_online” opublikowano 34 posty. Konto jest obserwowane przez niespełna 1300 osób. Żeby zostać kolejną, konieczne jest wysłanie prośby o udostępnienie treści, gdyż aktualnie ma ono status „prywatny”.

Internauci zwrócili uwagę, że dominującym tematem publikacji kont imitujących lokalne serwisy informacyjne, są uchodźcy z Ukrainy. Pojawiają się tam rewelacje o domniemanych przestępstwach, którzy mieliby się dopuszczać. Jak przekazał serwis Telepolis.pl, konta podawały również wiadomości o tym, jakoby Ukraina pracowała nad stworzeniem broni biologicznej.

Okazało się, że konta e-mailowe będące loginami do wspomnianych kont na Instagramie, zostały założone na domenie Federacji Rosyjskiej (.ru). Próba odzyskania dostępu do konta „bydgoszcz_online” kończy się wysyłką powiadomienia na adres bydgoszcz@m***.ru. Bez względu na zasięg postów i nieudolną próbę ukrycia źródła dezinformacji, należy na podobne próby szerzenia fałszywych wiadomości zwracać szczególną uwagę.

Jest to o tyle istotne, że z każdym dniem wzrasta liczba fałszywych informacji na temat obywateli Ukrainy. Najnowsza narracja mówi o ich uprzywilejowaniu na szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR-ach). Ministerstwo Zdrowia zaprzeczyło, że taki proces ma miejsce.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments