Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Dirt park w Bydgoszczy. Ogłoszono przetarg na projekt i budowę

Dodano: 28.12.2023 | 12:00

Na zdjęciu: Miłośnicy ekstremalnej jazdy na rowerze będą mieli w Bydgoszczy nowe miejsce do realizowania swojej pasji.

Fot. Dirt Park Bydgoszcz

Po długim oczekiwaniu ogłoszony został przetarg na zaprojektowanie i wykonanie toru rowerowego DIRT-PARK. Obiekt ma powstać w rejonie ulic Zygmunta Augusta i Unii Lubelskiej w Bydgoszczy.

Pierwotnie w ramach zadania planowano powstanie trzech linii – jednej dla początkujących, jednej dla średniozaawansowanych oraz linii PRO dla zaawansowanych z minimum trzema przeszkodami i wybiciami o konstrukcji stalowej o wysokości wybicia 2,1-2,3 m.

Projekt został wybrany w budżecie obywatelskim w ramach głosowania w 2021 roku. Następnie napotkał jednak problemy. Najpierw zmianie uległo pierwotnie planowano miejsce. Na Wzgórzu Wolności, gdzie inwestycja była zgłoszona, nie było terenu spełniającego wymogi. Jak tłumaczą autorzy projektu, z udziałem ówczesnego wiceprezydenta Michała Sztybla udało się wypracować kompromis i za zgodą Rady Osiedla Wzgórze Wolności przenieść środki na osiedle Bocianowo-Środmieście-Stare Miasto

– Teren leżący nieopodal dworca kolejowego oprócz doskonałej komunikacji zapewni też wystarczająca ilość miejsca na budowę trzech linii – zapewniają wnioskodawcy.

Koszty do aktualizacji

W międzyczasie znacznie wzrosły jednak koszty robót. W związku z tym realizacja parku zostanie prawdopodobnie podzielona na etapy i na razie może zostać wybudowana jedna linia. Dwie pozostałe stoją pod znakiem zapytania.

– Być może zwrócimy się do lokalnych firm, światowych marek związanych z tą dyscypliną czy też do zwykłych obywateli (crowdfunding) o dofinansowanie projektu, tak aby mógł on powstać w całości – mówią pomysłodawcy.

Jest przetarg

W czwartek, 28 grudnia ogłoszony został wyczekiwany przetarg. Opublikowane zamówienie obejmuje zaprojektowanie profesjonalnego obiektu do rowerowej jazdy grawitacyjnej obejmującego trzy tory o różnym stopniu trudności wraz z elementami małej architektury oraz wykonanie robót budowlanych dotyczących budowy toru dla zaawansowanych użytkowników.

Co istotne, zamawiający przewiduje jednak możliwość skorzystania z opcji dotyczących wykonania także tych robót, które z uwagi na wspomniany  na wzrost kosztów na razie zostały przewidziane tylko do projektu. Mowa o dostawie i montażu małej architektury oraz budowie torów dla początkujących i średniozaawansowanych.

Okres realizacji zamówienia określono na 6 miesięcy od daty zawarcia umowy, jednak jeśli zakres prac ulegnie rozszerzeniu to czas zostanie wydłużony. O wyborze najkorzystniejszej oferty zadecydują cena (60%) oraz okres odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady (40%). Oferty można składać do 11 stycznia.

Sebastian Torzewski