Bydgoszcz
5C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 8km/h SW
H 6 • L 5
6C
Nd
7C
Pon
5C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaDla kogo najważniejsze stanowiska w ratuszu i radzie miasta? Są nowe twarze
Michał Sztybel, Rafał Bruski, Monika Matowska, Koalicja Obywatelska - SG
08.11.2018 | 12:11

Dla kogo najważniejsze stanowiska w ratuszu i radzie miasta? Są nowe twarze

Na zdjęciu: Michał Sztybel i Monika Matowska należeli w trakcie kampanii do najważniejszych ludzi w sztabie prezydenta Bruskiego.

Fot. Stanisław Gazda

Najważniejsi współpracownicy Rafała Bruskiego z kampanii wyborczej wkrótce mają znaleźć się na nowych stanowiskach. Michał Sztybel ma dołączyć do grona zastępców prezydenta, zaś Monika Matowska – kierować radą miasta.

Rozmowy w tej sprawie odbywały się już między innymi w końcówce października. Sztybel jest przy Bruskim od ośmiu lat. W jego pierwszej kadencji był radnym, a w następnej – już po wyborach, w których ponownie zdobył mandat – został doradcą Bruskiego. Od dwóch lat kieruje biurem komunikacji społecznej, odpowiada za konsultacje i Bydgoski Budżet Obywatelski. Był też szefem sztabu Bruskiego w ostatniej kampanii, która przyniosła prezydentowi sukces już w I turze.

O tym, że Sztybel jest faworytem do nominacji, mówiono już od kilku tygodni. Kto jeszcze ma objąć stanowisko zastępcy prezydenta? Sam Bruski zawsze pozytywnie wypowiadał się o kompetencjach Iwony Waszkiewicz, która w ratuszu zajmowała się sprawami edukacji. Musi znaleźć się także miejsce dla przedstawiciela Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Tym ma być Mirosław Kozłowicz, który dotąd odpowiadał za sprawy komunikacyjne. Choć pod jego adresem nie brakowało w minionej kadencji krytycznych opinii, to trudno znaleźć kogoś innego na to stanowisko. Wszystko wskazuje na to, że Anna Mackiewicz pozostanie radną. Nie jest jeszcze znana przyszłość Marii Wasiak.

Zmiany czekają także prezydium rady miasta. W poprzedniej kadencji prym wiedli w nim Zbigniew Sobociński i Jan Szopiński, ale obu z nich nie zobaczymy już w nowej kadencji. Jak informują Express Bydgoski i Gazeta Wyborcza, przewodniczącą ma zostać Monika Matowska. Będzie to jej trzecia kadencja, w poprzedniej została przewodniczącą klubu PO. W trakcie kampanii była rzecznikiem Rafała Bruskiego.

Wybory zakończyły się dla niej wielkim zwycięstwem – cieszyła się największym poparciem w mieście, gdy weźmiemy pod uwagę wskaźnik procentowy, jednocześnie zdobywając więcej głosów niż cały PiS w jej okręgu. Stanowiska wiceprzewodniczących mieliby zachować Lech Zagłoba-Zygler i Kazimierz Drozd. Czy swojego przedstawiciela w prezydium będzie miało Prawo i Sprawiedliwość – nie wiadomo.

Pierwsza sesja nowej rady ma odbyć się w poniedziałek, 19 listopada.


Powiązane treści