Dlaczego budowa nowego laboratorium UTP stanęła? Uczelnia odpowiada
Dodano: 21.07.2019 | 17:53Na zdjęciu: Tak od kilku miesięcy wygląda stan realizacji hali laboratoryjnej UTP.
Fot. BB
Jesienią ubiegłego roku ruszyła budowa nowej hali laboratoryjnej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Ale realizacja obiektu, w którym miała mieścić się hamownia do testowania silników spalinowych, od kilku miesięcy nie posuwa się naprzód.
UTP od dłuższego czasu planowało budowę hali do badań wyposażenia pojazdów szynowych – głównie silników spalinowych. Wyniki przeprowadzanych w niej doświadczeń miały posłużyć inżynierom PESY do poprawy jakości produkowanych tam lokomotyw i zespołów trakcyjnych. Halę zlokalizowano tuż obok budynku Wydziału Inżynierii Mechanicznej. Uroczyste rozpoczęcie budowy nowego obiektu miało miejsce w październiku zeszłego roku, kiedy to podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny.
Przetarg na prace budowlane, obejmujące także przebudowę budynku wydziału inżynierii na potrzeby Centrum Badawczego Struktur Wielkogabarytowych wygrała bydgoska firma Interbud – zaproponowała ona wykonanie prac za 2,4 miliona złotych. Do wiosny roboty były prowadzone systematycznie – wykonawca postawił fundamenty i zaczął konstruować szkielet hali. Jednak od marca na placu budowy nie widać żadnych postępów. Co jest tego przyczyną? Zapytaliśmy uczelnię.
– Inwestycja, do której odnosi się pytanie, posiada dwie części. Jedna to budowa, druga to dostosowanie istniejącej hali niezbędne do zintegrowania potencjału badawczego. Obecnie prace prowadzone są głownie w części obejmującej dostosowanie istniejącej hali. W części budowanej hali prace zostały ograniczone. Wynika to z problemów wykonawcy – odpowiada rzecznik prasowy uczelni dr Franciszek Bromberek.
Warto dodać, że realizacja hali jest finansowana z środków unijnych – konkretnie z Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach projektu „Laboratoria nauk technicznych i ścisłych dedykowane rozwojowi potencjału badawczego w zakresie innowacyjnych rozwiązań i technologii o kluczowym znaczeniu dla gospodarki województwa kujawsko-pomorskiego”. Łączna dotacja na ten projekt, którego beneficjentami są także Uniwersytet Kazimierza Wielkiego i Uniwersytet Mikołaja Kopernika wyniosła 36 milionów złotych.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024