Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
71% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 19 • L 17
20C
Nd
17C
Pon
15C
Wt
14C
Sr
13C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeDlaczego budowa nowego laboratorium UTP stanęła? Uczelnia odpowiada
utp bydgoszcz
21.07.2019 | 17:53

Dlaczego budowa nowego laboratorium UTP stanęła? Uczelnia odpowiada

Na zdjęciu: Tak od kilku miesięcy wygląda stan realizacji hali laboratoryjnej UTP.

Fot. BB

Jesienią ubiegłego roku ruszyła budowa nowej hali laboratoryjnej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Ale realizacja obiektu, w którym miała mieścić się hamownia do testowania silników spalinowych, od kilku miesięcy nie posuwa się naprzód.

UTP od dłuższego czasu planowało budowę hali do badań wyposażenia pojazdów szynowych – głównie silników spalinowych. Wyniki przeprowadzanych w niej doświadczeń miały posłużyć inżynierom PESY do poprawy jakości produkowanych tam lokomotyw i zespołów trakcyjnych. Halę zlokalizowano tuż obok budynku Wydziału Inżynierii Mechanicznej. Uroczyste rozpoczęcie budowy nowego obiektu miało miejsce w październiku zeszłego roku, kiedy to podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny.

Przetarg na prace budowlane, obejmujące także przebudowę budynku wydziału inżynierii na potrzeby Centrum Badawczego Struktur Wielkogabarytowych wygrała bydgoska firma Interbud – zaproponowała ona wykonanie prac za 2,4 miliona złotych. Do wiosny roboty były prowadzone systematycznie – wykonawca postawił fundamenty i zaczął konstruować szkielet hali. Jednak od marca na placu budowy nie widać żadnych postępów. Co jest tego przyczyną? Zapytaliśmy uczelnię.

Inwestycja, do której odnosi się pytanie, posiada dwie części. Jedna to budowa, druga to dostosowanie istniejącej hali niezbędne do zintegrowania potencjału badawczego. Obecnie prace prowadzone są głownie w części obejmującej dostosowanie istniejącej hali. W części budowanej hali prace zostały ograniczone. Wynika to z problemów wykonawcy – odpowiada rzecznik prasowy uczelni dr Franciszek Bromberek.

Warto dodać, że realizacja hali jest finansowana z środków unijnych – konkretnie z Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach projektu „Laboratoria nauk technicznych i ścisłych dedykowane rozwojowi potencjału badawczego w zakresie innowacyjnych rozwiązań i technologii o kluczowym znaczeniu dla gospodarki województwa kujawsko-pomorskiego”. Łączna dotacja na ten projekt, którego beneficjentami są także Uniwersytet Kazimierza Wielkiego i Uniwersytet Mikołaja Kopernika wyniosła 36 milionów złotych.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści