Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Politechnika Bydgoska gości naukowców z całej Polski. Trwają Dni NCN

Dodano: 16.05.2024 | 09:49

Na zdjęciu: Politechnika Bydgoska gości u siebie znakomitych naukowców i przedstawicieli środowisk akademickich z całej Polskii.

Fot. Ryszard Wszołek/PBŚ

Dziesiąta, jubileuszowa edycja Dni Narodowego Centrum Nauki odbywa się w Bydgoszczy, na terenie kampusu Politechniki Bydgoskiej. W wydarzeniu udział biorą studenci, doktoranci oraz naukowcy pracujących w polskich jednostkach naukowych.

Politechnika Bydgoska gości u siebie znakomitych naukowców i przedstawicieli środowisk akademickich z całej Polski; także z Bydgoszczy. Narodowe Centrum Nauki zaplanowało szereg warsztatów dla pracowników akademickich i administracyjnych jednostek naukowych. To wyjątkowa okazja dla naukowczyń i naukowców, by zwiększyć swoje kompetencje w ubieganiu się o granty.

Dni Narodowego Centrum Nauki odbywają się raz w roku, za każdym razem w innym mieście akademickim. To dwa dni pełne spotkań, warsztatów, paneli dyskusyjnych i wykładów, podczas których doktoranci i naukowcy z danego regionu i pracownicy zajmujący się obsługą administracyjną projektów badawczych, mogą bezpośrednio dopytać przedstawicieli NCN o wszystkie szczegóły związane z ubieganiem się o finansowanie badań w NCN. Podczas Dni NCN w Bydgoszczy po raz pierwszy zostaną zorganizowane interaktywne warsztaty dotyczące zasad tworzenia planu zarządzania danymi, które pomogą uczestnikom skutecznie planować, gromadzić i udostępniać dane zgodnie z najlepszymi praktykami i standardami FAIR.

Prof. Janusz Kowalewski: Centrum Onkologii stało się perełką na arenie naszego kraju [WYWIAD]

Obecnie Politechnika Bydgoska realizuje 15 projektów, których operatorem jest NCN. Dotyczą m.in. inżynierii mechanicznej, genetyki czy biologii rolnictwa. – Kiedy tuż przed pandemią prezydent Rafał Bruski zwrócił się do dyrektora Narodowego Centrum Nauki z propozycją organizacji w Bydgoszczy Dni Nauki, spotkaliśmy się z pozytywną odpowiedzią – przypomniała zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz podczas środowej konferencji inaugurującej wydarzenie. Dodała także, że Dni NCN to okazja do prezentacji bydgoskiego środowiska naukowego.

Część plenarna wydarzenia rozpoczęła się od serii wystąpień rektora PBŚ, prof. dr. hab. inż. Marka Adamskiego, prof. Krzysztofa Jóźwiaka – dyrektora Narodowe Centrum Nauki i prof. Roberta Hasteroka – Przewodniczącego Rady Narodowego Centrum Nauki. Podczas niej swoje prezentacje badawcze pokazali naukowcy z Bydgoszczy:

  • dr hab. Jakub Lipski, prof. UKW, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – „O korzyściach płynących z działań bezużytecznych. Perspektywa humanisty” – prezentacja, która dostarczyła nowych perspektyw na wartość „bezużytecznych” działań w naukach humanistycznych.
  • dr hab. Barbara Bojko, prof. UMK, Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu przedstawiła innowacyjne podejście w „Makropotencjał mikroekstrakcji – nowe spojrzenie na diagnostykę kliniczną i badania biomedyczne”.
  • prof. dr hab. n. med. Marek Harat z Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej podzielił się swoimi doświadczeniami w wystąpieniu pt. „Gorące problemy badawcze w neurochirurgii: głęboka stymulacja mózgu i poprawa wyników leczenia glejaków”.

Podczas drugiej części konferencji, pt. „Czas na Radę”, specjaliści z NCN podpowiedzieli na jakie badania i w jaki sposób można dostać grant od Narodowego Centrum Nauki, na co zwrócić uwagę przy przygotowywaniu założeń projektu badawczego oraz jak wygląda proces oceny wniosków i wyłaniania laureatów.

W trakcie panelu dyskusyjnego „Granty NCN – wniosek, ocena, realizacja – czy warto?” przedstawiciele NCN oraz bydgoscy naukowcy dyskutowali o roli grantów w rozwoju naukowym, warunkach uprawiania nauki w Polsce i o wyzwaniach stojących obecnie przed systemem grantowym. Uzupełnieniem debaty panelowej była dyskusja z udziałem publiczności, a na zakończenie spotkania – konkurs wiedzy o NCN. Dni  NCN to szansa na poznawanie najnowszych trendów w nauce, ale też okazja do spotkań i dyskusji, które mogą zainspirować kolejne pokolenia naukowców.

Gospodarzem Dni NCN 2024 jest Politechnika Bydgoska we współpracy z Prezydentem Miasta Bydgoszczy oraz Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego, Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu, Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego, Akademią Kujawsko-Pomorską, Bydgoską Szkołą Wyższą, Wyższą Szkołą Gospodarki, Wyższą Szkołą Nauk o Zdrowiu, Uniwersytetem WSB Merito Bydgoszcz oraz Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments