Bydgoszcz
0C
Słonecznie
79% wilgotność
Wiatr: 1km/h W
H 2 • L -1
11C
Pon
10C
Wt
9C
Sr
12C
Czw
13C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiPolitykaDobrcz ma nową radę gminy. „To nie będzie łatwy rok, ale mamy swoje pomysły”
28.07.2017 | 14:25

Dobrcz ma nową radę gminy. „To nie będzie łatwy rok, ale mamy swoje pomysły”

Komitet Dobrcz-Nowa Jakość zyskał większość w gminie.

Na zdjęciu: Nowa rada gminy zbierze się 1 sierpnia.

Fot. UG Dobrcz

Dobrcz ma nową radę gminy. W wyborach, które odbyły się w ostatnią niedzielę, większość mandatów uzyskał komitet Dobrcz-Nowa Jakość.

W piętnastu jednomandatowych okręgach rywalizowało trzydziestu trzech kandydatów. Najbardziej wyrównana była walka w Stronnie, gdzie Jan Baumgart (KWW Dobrcz – Nowa Jakość) i Róża Grzempa (KWW Aktywność – Rozwój – Współpraca) zdobyli po 54 głosy. O przydziale mandatu zadecydowało losowanie, w wyniku którego w radzie zasiądzie Baumgart. Dzięki temu Nowa Jakość uzyskała większość i reprezentować ją będzie ośmiu rajców. – Mamy swoje pomysły, a teraz będziemy mieli też lepszy dostęp do dokumentów gminy. Wiadomo, że nie będzie to łatwy rok, ale poparcie jest dla nas dodatkową motywacją – mówi  Grzegorz Szweda, który uzyskał najwięcej głosów spośród wszystkich wybranych – 168.

Tylko cztery mandaty trafiły do osób zasiadających w radzie odwołanej w kwietniowym referendum. Ponownie zaufanie mieszkańców zdobyli Michał Siwak (Dobrcz – Nowa Jakość), Małgorzata Wesołowska (Aktywność – Rozwój – Współpraca), Marzena Żmuda-Czekaj i Jan Nieznalski (oboje KWW Sołtysi Gminy Dobrcz) –  Liczymy przede wszystkim na współpracę z Sołtysami Gminy Dobrcz, ale jesteśmy oczywiście otwarci na wszystkich, którzy chcą pracować dla dobra gminy. To nie jest polityka – zapewnia Szweda.

Na 8792 uprawnionych do głosowania karty odebrało 2678 osób. Frekwencja wyniosła więc 30,46%. – W naszej gminie zawsze była niska frekwencja, a teraz mimo sezonu urlopowego do urn poszło i tak więcej osób niż podczas referendum. Myślę, że mieszkańcy uwierzyli, że można coś zmienić – mówi Szweda.

Po odwołaniu poprzedniej rady jej obowiązki pełnił jednoosobowo Andrzej Berdych. W tym czasie doszło do uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego, który wyklucza powstanie kontrowersyjnych ferm drobiu w lokalizacji Dobrcz-Pauliny. Na razie  nie będzie także hodowli w Dobromierzu i Trzeciewcu. – Składaliśmy skargi do SKO na przewlekłość i opieszałość wójta i myślę, że to podziałało, bo wójt uchylił decyzję i teraz inwestor musiałby zacząć wszystkie procedury od zera – mówi Szweda.

W planach jest także wsparcie lokalnych gospodarstw rolniczych.  – Chcielibyśmy stworzyć tablice informacyjne z namiarami, które zobaczą osoby przejeżdżające przez gminę, chcące kupić coś prosto od rolnika. Takie informacje pojawiłyby się też w internecie – tłumaczy Szweda.

Do wyboru rady doszło w wyniku referendum, którego głównym celem było odwołanie wójta. Teraz Krzysztof Szala będzie współpracował z nowymi radnymi. – Jestem pozytywnie nastawiony i czekam na konstruktywne działania dla mieszkańców Dobrcza. Wiele lat już współpracuję z radą, zawsze wszystkie tematy były konsultowane i nie wyobrażam sobie, żeby teraz było inaczej – mówi wójt Szala.

Nowa rada zbierze się na pierwszej, uroczystej sesji we wtorek, 1 sierpnia o godz. 16 w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrczu.

Skład nowej rady gminy:
Bartosz Andrzejewski, Jan Baumgart, Antoni Bigaj, Michał Briegmann, Stanisław Gibas, Grzegorz Rutkowski, Michał Siwak, Grzegorz Szweda (Dobrcz-Nowa Jakość), Klara Nowakowska, Jan Nieznalski, Marek Suszek, Marzena Żmuda-Czekaj (KWW Sołtysi Gminy Dobrcz), Anna Brążkiewicz (Wspólne Dobro), Bogdan Kaźmierczak (Rolnicy Razem), Małgorzata Wesołowska (Aktywność-Rozwój-Współpraca).


Powiązane treści