Bydgoszcz
4C
Opady
75% wilgotność
Wiatr: 4km/h NNW
H 4 • L 3
4C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
11C
Pon
11C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIDodatkowe 400 tysięcy złotych na renowację ołtarza głównego bydgoskiej katedry [ZDJĘCIA]
16.07.2018 | 16:11

Dodatkowe 400 tysięcy złotych na renowację ołtarza głównego bydgoskiej katedry [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Jak powiedział wojewoda kujawsko-pomorski, przyznanie 400 tys. zł. należy zawdzięczać bydgoskim posłom: Ewie Kozaneckiej i Tomaszowi Latosowi.

Fot. Stanisław Gazda

Podczas prac remontowych w katedrze okazało się, że ołtarz główny katedry pw. Św. Św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy nie jest w sposób trwały przytwierdzony do podłoża i w każdej chwili może się przewrócić. Na przeprowadzenie akcji ratunkowej radni sejmiku województwa przyznali w specjalnym trybie 250 tys. zł. Będzie o 400 tysięcy złotych więcej. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki przyznał tę kwotę  z rezerwy budżetowej.

Tę dobrą wiadomość przekazali mieszkańcom Bydgoszczy za pośrednictwem mediów  Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, poseł na Sejm RP Tomasz Latos, Poseł na Sejm RP Ewa Kozanecka oraz ks. kanonik Stanisław Kotowski, proboszcz parafii pw. Św. Św. Marcina i Mikołaja.

Nie byłoby tych pieniędzy, gdyby nie determinacja bydgoskich posłów Ewy Kozaneckiej i Tomasza Latosa – podkreślił wojewoda kujawsko-pomorski, który otrzymane środki finansowe przekaże wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków, a ten stosowną umową odda do dyspozycji proboszczowi parafii.

Jak wyjaśniła posłanka Ewa Kozanecka, od dłuższego czasu wraz z posłem Tomaszem Latosem zabiegała o dodatkowe środki finansowe, reagując na prośbę gospodarza katedry, gdy okazało się, że ten nie jest w stanie sfinansować z funduszy parafii dodatkowych prac związanych z zabezpieczeniem odkrytych krypt, malowideł oraz ołtarza głównego.

– Podjęłam niezwłoczne działania doprowadzając do spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a następnie z pracownikami kancelarii Prezesa Rady Ministrów, co skutkowało przyznaniem przez Prezesa Rady Ministrów 400 tysięcy złotych z rezerwy budżetowej, za co z tego miejsca z całego serca dziękuję panu premierowi – powiedziała posłanka Kozanecka.

Poseł Latos stwierdził, że od trzynastu lat, czyli odkąd pełni funkcję w Sejmie RP, stara się wspierać różnego rodzaju zabytki na terenie naszego województwa, a teraz…

Mogę spokojnie startować w wyborach prezydenta Bydgoszczy – stwierdził – bo jest osoba w naszym gronie, czyli posłanka Ewa Kozanecka, która podobnie jak ja, ma w sercu pomoc zabytkom. W tych sprawach mówimy jednym głosem – podkreślił poseł.

Ksiądz prałat Stanisław Kotowski przypomniał, że prace związane z przywracaniem dawnej świetności bydgoskiej katedrze trwają od wielu lat, jak choćby w ostatnich latach remont więźby dachowej, w trakcie którego okazało się, że są  w niej piętnastowieczne elementy ze znakami rzemieślniczych cechów bydgoskich. Wykonana została konserwacja dwóch bocznych ołtarzy, a obecnie, równolegle z pracami renowacyjnymi wewnątrz kościoła trwa także renowacja organów, którym przywracane są oryginalny wygląd i barwa brzmienia, co ponownie uczyni z nich instrument koncertowy. Dawna świetność przywrócona zostanie również kapitularzowi, w którym w przyszłości znajdować się będzie skarbiec. Przyznane przez premiera pieniądze – poinformował proboszcz katedry – przeznaczone zostaną na prace przy ołtarzu głównym, który obecnie, ze względów bezpieczeństwa, jest  zdemontowany i konserwowany. Zakończenie prac, których całościowy koszt wyniesie ponad siedemset tysięcy złotych, przewidywane jest w połowie przyszłego roku. Renowacji poddane zostaną także zabytkowe stalle, co pochłonie kolejne osiemset tysięcy złotych – dodał prałat Kotowski.

 

 


Powiązane treści