Bydgoszcz
19C
Słonecznie
42% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 20 • L 18
14C
Pt
16C
Sob
15C
Nd
20C
Pon
22C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaDodatkowe pieniądze na festiwal operowy? Radni wystosowali apel
Opera-Nova-ST-1-1200x797
22.02.2017 | 11:38

Dodatkowe pieniądze na festiwal operowy? Radni wystosowali apel

W środę radni wystosowali apel ws. zwiększenia dotacji dla Bydgoskiego Festiwalu Operowego.

Na zdjęciu: Festiwal odbywa się w Operze od 1994 roku.

Fot. ST

Radni przyjęli apel w sprawie zwiększenia dotacji dla Bydgoskiego Festiwalu Operowego w projekcie budżetu na 2018 rok. Dofinansowanie pozostaje na niezmiennym poziomie od niemal 20 lat.

Bydgoski Festiwal Operowy odbywa się od 1994 roku i jest największym w Polsce przeglądem działalności teatrów muzycznych. Pierwszy ze spektakli to tradycyjnie premiera Opery Nova, a kolejne wieczory przeznaczone są na występy zaproszonych teatrów.

Obecnie festiwal organizowany jest ze środków urzędu marszałkowskiego, miasta Bydgoszczy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz sponsorów. Od 1999 roku miejska dotacja wynosi 250 tysięcy złotych. – To dziesięć razy mniej niż dostaje Camerimage, a sam koszt wystawienia premiery to kwota 700 tysięcy – mówił podczas sesji Jan Szopiński, który przedstawił prezydentowi apel radnych.

Nie chcemy, aby pan prezydent zwiększał dotację w 2018 roku, gdy będzie trwała kampania wyborcza, wiec z sympatii proponujemy, by już teraz zadeklarował pan  dofinansowanie w wysokości 450 tys. zł – mówił wiceprzewodniczący rady miasta, zapewniając też, że organizacja festiwalu nie jest uzależniona od zwiększenia dotacji, ale takie działanie pozwoli przygotować wydarzenie na wyższym poziomie.

Ja nie wiem, czy ta kampania w ogóle się odbędzie – odpowiedział prezydent Bruski, nawiązując do planów ograniczenia liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów do dwóch. Zadeklarował jednak, że zajmie się tym tematem, podobnie jak kwestią utraty rządowego dofinansowania na Festiwal Prapremier organizowany przez Teatr Polski. W środę o godz. 12 rozpocznie się konferencja prasowa przedstawicieli TPB dotycząca decyzji ministerstwa.


Powiązane treści