Bydgoszcz
16C
Niebo głównie zachmurzone
36% wilgotność
Wiatr: 7km/h N
H 16 • L 16
17C
Nd
16C
Pon
16C
Wt
18C
Sr
20C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIDodatkowe zajęcia dla uczniów techników. Z korzyścią nie tylko dla nich
Likwidacja gimnazjów2-SG (1)
05.01.2017 | 11:08

Dodatkowe zajęcia dla uczniów techników. Z korzyścią nie tylko dla nich

Zajęcia mają mieć charakter praktyczny.

Na zdjęciu: W zajęciach uczestniczyć będzie łącznie ponad 1200 uczniów.

Fot. SG / archiwum

Ponad 1200 uczniów techników weźmie udział w projekcie „EduAkcja w technikach”. Działania prowadzone będą w dwunastu placówkach.

Projekt, którego celem jest podniesienie jakości i efektywności kształcenia zawodowego poprzez bliską współpracę szkół z otoczeniem społeczno-gospodarczym w zakresie dostosowania kształcenia do potrzeb rynku pracy, ma ruszyć już w tym roku. Jego realizację zaplanowano na lata 2017-2019. Liderem tego projektu partnerskiego jest Bydgoszcz, lecz uczestniczyć będą w nim nie tylko bydgoskie placówki. Działania przeprowadzane będą we współpracy z powiatami bydgoskim, toruńskim i nakielskim.

„EduAkcja w technikach” dotyczy 12 szkół wchodzących w skład zespołów: Szkół Chemicznych, Szkół Samochodowych, Szkół Mechanicznych nr 2, Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy; Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Solcu Kujawskim; Zespole Szkół Zawodowych w Koronowie; Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle; Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nakle; Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Szubinie; Zespole Szkół/Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie.

Projekt obejmie uczniów kształcących się w następujących zawodach: technik elektryk, elektronik, mechatronik, mechanik pojazdów samochodowych, cyfrowych procesów graficznych, logistyk, teleinformatyk, informatyk, fototechnik i technik urządzeń i systemów energii odnawialnej. W projekt włączonych zostanie również 80 nauczycieli kształcenia zawodowego oraz sześciu opiekunów stażystów.

Uczniowie będą uczestniczyli w zajęciach przygotowujących do egzaminów zawodowych, specjalistycznych kursach i szkoleniach oraz czterotygodniowych stażach służących nabyciu umiejętności praktycznych na konkretnym stanowisku pracy. Nauczyciele uaktualnią swoją wiedzę i kompetencje zawodowe poprzez uczestnictwo w specjalistycznych kursach i szkoleniach, stażach zawodowych i studiach podyplomowych. Pracodawcy zostaną włączeni w proces kształcenia kadr, ich pracownicy zostaną przeszkoleni i zaangażowani w przygotowanie programów kształcenia praktycznego. Szkoły doposażą swoje pracownie zawodowe, zgodnie z wymogami rynku pracy – informuje Urząd Miasta Bydgoszczy.

Wartość projektu to prawie 5 mln zł. Na działania realizowane w Bydgoszczy przypadnie około 2,8 mln zł. Projekt jest w 95% dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego. Wkład własny Bydgoszczy to 140 tys. zł.


Powiązane treści