Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT w Bydgoszczy zostanie płk Krzysztof Stańczyk

Dodano: 19.01.2018 | 09:14

Na zdjęciu: Żołmierze WOT podczas szkolenia.

Fot. Michał Niwicz

Wojska Obrony Terytorialnej, jako osobny rodzaj sił zbrojnych zostały powołane z początkiem 2017 r.

Misją WOT – jako piątego, samodzielnego rodzaju sił zbrojnych, będzie obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, jak również podczas klęsk żywiołowych lub katastrof. Obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej, WOT stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski.

Docelowa liczba żołnierzy WOT wyniesie ok. 53 000, a ich służba będzie trwała od 1 roku do 6 lat, z możliwością jej przedłużenia. Do końca 2019 roku zaplanowano utworzenie 63 batalionów, które wejdą w skład 17 brygad podporządkowanych Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej.

Jak dotąd powołano do istnienia następujące Brygady Obrony Terytorialnej :1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej w Białymstoku, 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej w Lublinie, 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej w Rzeszowie (w tych jednostkach trwa już szkolenie), 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej w Olsztynie, 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej w Ciechanowie, 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej ( tam szkolenia pierwszych ochotników rozpoczną się w pierwszym i drugim kwartale br.). Przed końcem 2018 roku zostanie utworzone pięć kolejnych brygad obrony terytorialnej (Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Łódź) oraz dwie dodatkowe na terenie województwa śląskiego i wielkopolskiego, których utworzenie wstępnie było planowane na rok 2019. Czwarty ostatni etap formowania WOT rozpocznie się na początku 2019 roku i obejmie cztery województwa na zachodniej ścianie naszego kraju: opolskie, dolnośląskie, lubuskie oraz zachodniopomorskie. Sformowanie ostatnich brygad nie jest równoznaczne z zakończeniem rozwoju Wojsk Obrony Terytorialnej. Szacuje się, że cały system zostanie zbudowany do 2021 roku.

O bydgoskim dowódcy brygady OT wiadomo, że ostatnio był zastępcą szefa Oddziału Doktryn i Regulaminów Rodzajów Wojsk i Służb. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu, uczestnik pięciu misji poza granicami kraju. Urodzony i zamieszkały w województwie kujawsko – pomorskim. Podczas XVIII zmiany PKW, dowodził plutonem odwodu sił dowódcy UNDOF, generała Franciszka Gągora i szkolił żołnierzy. Realizował szkolenia oraz codzienną działalność patrolową w strefie odpowiedzialności sił obserwująco – rozjemczych. W ramach trzech misji PKW ISAF budował system szkoleń żołnierzy oraz sztabu 3 brygady Afgańskiej w prowincji Ghazni. W dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej, zajmował stanowisko szefa oddziału rodzaju wojsk w zarządzie operacyjnym.

Szkolenie ochotników w kujawsko-pomorskiej jednostce ma się rozpocząć na przełomie 2018 i 2019 roku.