Zakład Bydgoszcz, Grupa TFKable: Droga do pozycji europejskiego lidera
Dodano: 24.04.2020 | 08:20Na zdjęciu: Historia Bydgoskiej Fabryki Kabli rozpoczęła się w 1920 r.
Fot. mat. TFKable Group
Ciągły rozwój Kabla Bydgoszcz pozwolił na dołączenie zakładu do europejskiej czołówki w branży kablowej. W latach 30. na terenie fabryki stanęło kilka nowych budynków m.in. ciągarnia drutów i stacja prób wysokich napięć. W zakładzie zainstalowano najnowocześniejsze wówczas urządzenia systemu Pintscha, służące do suszenia i nasycania kabli energetycznych średnich napięć oraz nowoczesną pionową prasę firmy Krupp do wytłaczania powłok ołowianych.
Powojenny rozkwit
Po wojnie Kabel Bydgoszcz był jedyną fabryką kabli ziemnych, która bez większych przestojów, z pełnymi zasobami surowców, kontynuowała produkcję. W marcu 1945 roku wyprodukowano pierwsze kable na napięcie 15 i 35 kV. Systematycznie zwiększano moce produkcyjne, inwestując w infrastrukturę zakładową. W latach 50. wzniesiono budynek dla powiększenia oddziału izolowania polwinitem, wyposażony w nowoczesne wytłaczarki oraz zbudowano oddział przewodów w gumie. W latach 60. zakład znacznie zwiększył asortyment oferując m.in. kable elektroenergetyczne w powłoce ołowianej na napięcie 30 kV, kable telefoniczne miejskie i dalekosiężne (międzymiastowe i rzeczne), kable elektroenergetyczne w polwinicie na 1 kV, przewody górnicze, kable okrętowe, przewody lotnicze i samochodowe, kable sygnalizacyjne oraz przewody silnoprądowe.
Offshorowe realizacje: Kriegers Flak
Morska farma wiatrowa Kriegers Flak, położona w południowej części Morza Bałtyckiego, zostanie ukończona w 2021 roku i dostarczy do 605 MW energii elektrycznej do ponad 600 tys. duńskich gospodarstw domowych. Energia odnawialna wyprodukowana przez 72 turbiny odpowiada zapotrzebowaniu energetycznemu 23% wszystkich gospodarstw domowych w Danii.
JDR, należąca do TFK.Group, w ramach kontraktu dostarczy m.in. 170 km kabli 33 kV aluminium core inter-array cables, z kolei TFKable wyprodukuje 510 km żył. Zakład Bydgoszcz rozpoczął ich przygotowanie w październiku 2019 r. JDR jest dostawcą kabli oraz akcesoriów dla realizującego tę inwestycję koncernu Vattenfall. Wcześniej JDR, TFKable i Vattenfall współpracowały m.in. przy budowie Aberdeen Offshore Wind Farm czy Sandbank Offshore Wind Farm.