Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Droga ekspresowa S5. Duże zmiany pod Bydgoszczą, nowa organizacja ruchu na odcinkach północnych

Dodano: 29.10.2021 | 13:48

Na zdjęciu: Rondo tymczasowe w Kruszynie Krajeńskim będzie funkcjonowało za węzłem Bydgoszcz Błonie w dalszym ciągu - umożliwi zjazd na starą drogę krajową nr 5 w stronę Rynarzewa.

Fot. GDDKiA

Od soboty, 30 października kierowcy zyskają możliwość skorzystania z dwóch jezdni drogi ekspresowej S5 pomiędzy węzłami Bydgoszcz Błonie a Szubin Północ. A to niejedyne zmiany, które zaszły bądź zajdą na budowie tej trasy.

Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, do dyspozycji kierujących będzie niemal cały, blisko 10-kilometrowy odcinek od Białych Błot do Szubina. Niemal, bo będą obowiązywały wyjątki. Drogowcy pozostawią tymczasowe rondo w Kruszynie Krajeńskim, które umożliwi zjazd na starą drogę krajową nr 5 w kierunku Rynarzewa. W rejonie tej ostatniej miejscowości nadal nieczynne będą zjazdy na węźle. Powód – trwające przy nich roboty budowlane. W tym miejscu ruch będzie odbywał się wahadłowo.

Od strony węzła Szubin Północ zostanie zlikwidowana przewiązka. Umożliwi to podniesienie prędkości na sąsiednim odcinku od Szubina do Żnina do docelowych 120 kilometrów na godzinę. I tu także z jednym wyjątkiem – na fragmencie obwodnicy Szubina dopuszczalna prędkość będzie wynosiła 100 km/h. „Kierowców prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do oznakowania” – czytamy w komunikacie GDDKiA. Dotyczy to także odcinka od węzła Bydgoszcz Błonie do węzła Szubin Północ. Będzie obowiązywało tam bowiem ograniczenie prędkości do 80 km/h. „W dalszym ciągu trwają tam prace na drogach dojazdowych i w sąsiedztwie trasy głównej” – podkreślają drogowcy.

Według stanu na koniec września wykonawcy – konsorcjum Mirbudu i Kobylarni zrealizowało na odcinku już nieco ponad 80 procent zaplanowanych prac. „Kontynuują oni prace na wspomnianych drogach dojazdowych oraz elementach związanych z dostosowaniem przyległego terenu inwestycji” – wskazuje bydgoski oddział GDDKiA. Trwają prace w branżach: sanitarnej, telekomunikacyjnej oraz elektrycznej.

Zmiany na odcinku piątym nie są jedynymi, które właśnie wdrożyli lub zaraz to wdrożą wykonawcy. Na odcinku pierwszym (Nowe Marzy – Świecie Południe; odpowiedzialny za niego jest Budimex) w czwartek, 28 października w rejonie Przechowa przeniesiono ruch na nową nitkę drogi S5 z wykorzystaniem wyremontowanego wiaduktu. Dzięki temu zlikwidowano kilkukilometrowy tymczasowy przejazd (tzw. bypass). Na drugim z odcinków położonych na północ od Bydgoszczy (od Świecia do węzła Bydgoszcz Północ, dawniej Aleksandrowo) w przyszłym tygodniu nastąpią zmiany w rejonie Gruczna na styku drogi S5, dawnej DK 5 oraz drogi wojewódzkiej nr 245 i powiatowej 1282C. Dwie ostatnie częściowo mają zostać zamknięte. Objazd będzie wyznaczony jezdnią nowej trasy. Wprowadzenie zmian planowane jest na środę, 3 listopada na godzinę 10:00.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
1 rok temu

A czy to tymczasowe rondo nie będzie powodowało korków?
Trzeba je jak najszybciej zlikwidować.

Tomasz
Tomasz
1 rok temu

Powoduje i to zaj… korki, dojazd do Bydgoszczy przez to rondo wydłużył się teraz ok. 25min. Wcześniej dojeżdżałem do Bydgoszczy w ok. 25-30min, a teraz to już bliżej godziny zajmuje.

Eliza
Eliza
1 rok temu

Dzisiaj rano po 6 zero korka przy rondzie, w końcu!!!