Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Budowy dróg przy Akademii Muzycznej na razie nie będzie. Wykryto skażenie terenu

Dodano: 07.08.2023 | 13:04

Na zdjęciu: Skażenie odnotowano na terenie po zachodniej stronie zbiornika wodnego.

Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej unieważnił przetarg na budowę układu drogowego wokół nowego kampusu Akademii Muzycznej. Powodem jest skażenie części terenu, na którym miały powstać ulice.

Postępowanie, które miało wyłonić wykonawcę budowy dróg obsługujących nową siedzibę Akademii Muzycznej zostało ogłoszone w marcu. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, do obsługi uczelni wyznaczono dwie ulice. Pierwsza z nich będzie rozpoczynać się przy ulicy Gdańskiej (na wysokości wjazdu do marketu Aldi) i biec przez teren dzisiejszego wewnętrznego parkingu w rejon zbiornika wodnego. Druga będzie łączyć się z pierwszą i okalać nowy kampus AM, by tuż za nim skrzyżować się z Kamienną.

Nowe drogi w centrum Bydgoszczy. Połączą Akademię Muzyczną z Gdańską i Kamienną

Termin otwarcia ofert w przetargu był kilkukrotnie przekładany. Dziś (7 sierpnia) mieliśmy poznać propozycje cenowe potencjalnych wykonawców, ale tak się nie stało. Zarząd dróg poinformował bowiem o unieważnieniu przetargu. Okoliczności tego ruchu rozwinięto w komunikacie publicznym.

Teren pod planowanymi ulicami jest skażony

Jak wyjaśniają drogowcy, podczas postępowania powzięli oni informacje o potencjalnym skażeniu chemicznym gruntu przeznaczonego pod budowę układu drogowego. Wcześniej na terenie inwestycji wykonano badania geologiczne, które wskazały na złożone warunki gruntowe – te jednak nie uniemożliwiały jej realizacji. W trakcie przetargu firmy budowlane pytały o to, czy ZDMiKP ocenił potencjalne zanieczyszczenie gruntów i czy ma projekt ich remediacji. Zamawiający zlecił zatem opinię na temat stanu gruntu w miejscu przyszłej ulicy okalającej kampus od zachodu i północy.

Opinia potwierdziła wcześniejsze informacje: na terenie, w którego rejonie niegdyś swoją siedzibę miało przedsiębiorstwo oczyszczania miasta, wykryto zanieczyszczenia metalami ciężkimi czy substancjami rakotwórczymi. ZDMiKP podkreśla, że w tej sytuacji realizacja nowych ulic jest niemożliwa, gdyż koszty oczyszczenia przekraczają wcześniejsze szacunki, a w projekcie trzeba uwzględnić nowe okoliczności.

Zarząd dróg zwraca też uwagę, że podczas budowy układu drogowego i robót ziemnych mogłoby dojść do rozprzestrzenienia się skażenia. – Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, skażony grunt należy poddać remediacji, której projekt należy złożyć do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z wnioskiem o wydanie stosownej decyzji – podkreśla Maciej Gust, zastępca dyrektora ZDMiKP ds, inwestycji. I zapewnia, że drogi przy nowym kampusie powstaną, ale wcześniej trzeba będzie oczyścić teren i przygotować inne nieplanowane prace. Na razie nie podjęto decyzji, czy remediacja będzie ujęta w przetargu na budowę dróg, czy będzie przeprowadzana w ramach odrębnego zamówienia.

CZYTAJ TAKŻE: Nocne zmiany na Jagiellońskiej. Ulica będzie częściowo zamknięta

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zdzisiek Ryba co w stawie pływa
Zdzisiek Ryba co w stawie pływa
4 miesięcy temu

Ciekawe czy takim samym działaniom objęte były grunty na terenach dawnego Rometu (m.in. teren po lakierni) gdzie powstał skandynawski sklep meblowy, czy zajezdni autobusowej na ul. Szajnochy gdzie jest market budowlany.

Krzysztof
Krzysztof
4 miesięcy temu

A czyli tam gdzie mają powstać drogi teren jest skażony, ale metr w lewo albo prawo można budować lub już jest wybudowane.