Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Drogowcy pomagają żabom. Płazy zostały uwzględnione przy inwestycji drogowej

Dodano: 12.04.2020 | 15:00

Na zdjęciu: Trwa wiosenna migracja płazów, które w naszym kraju są pod ścisłą ochroną.

Fot. UMB

Trwa wiosenna migracja płazów, które w naszym kraju są pod ścisłą ochroną. Drogowcy – aby umożliwić zwierzętom bezpieczne dotarcie do zbiorników wodnych – wykonali specjalne zabezpieczenia na ul. Grunwaldzkiej.

Wybudzone z hibernacji płazy są powolne i z trudem pokonują przeszkody terenowe. Szczególnie niebezpieczne, a czasem niemożliwe, może być dla nich przekroczenie ruchliwej drogi. – Od kilku lat prowadzimy akcję ochrony płazów na bydgoskim Łęgnowie. Takie działania będą teraz prowadzone również przy ul. Grunwaldzkiej – mówi rzecznik prasowy ZDMiKP Tomasz Okoński.

Od kilku lat wiosną wzdłuż ulicy Łęgnowskiej ustawiane są bariery herpetologiczne uniemożliwiające wejście płazów na jezdnię i dotarcie do portu drzewnego. Wkopane zostały też pojemniki, do których wpadają m.in. żaby i mogą zostać później przeniesione w bezpieczne miejsca. Podobne działania, towarzyszą nowym inwestycjom drogowym. – Przy modernizowanej ulicy Grunwaldzkiej na wysokości schroniska dla zwierząt w rejonie zbiornika wodnego, wykonano wygrodzenie mające uniemożliwić wejście płazów na jezdnię. Kolejne takie bariery powstaną niebawem przy strudze Flis. Zamontowane zostaną też siatki ochronne na studzienkach kanalizacyjnych oraz zabezpieczenia wpustów deszczowych – wymienia Okoński.

Z uwagi na malejącą liczbę miejsc rozrodu – stawów, zanieczyszczenie środowiska i coraz więcej przeszkód na trasach migracji liczba płazów spada. Jest to tendencja obserwowana na całym świecie. Tymczasem żaby są wyjątkowo pożytecznymi zwierzętami – w skład ich pokarmu wchodzą miedzy innymi chrząszcze, z których większość to szkodniki roślin i komary. Jak można pomóc płazom? Nie należy zasypywać oczek wodnych. W ogrodach można ustawiać płytkie naczynia wypełnione wodą, w których płazy mogą się schronić w czasie suszy i upałów. Warto także zostawić w ogrodzie miejsca niezagospodarowane, cieniste, z kawałkami drewna i kamieniami, tworząc w ten sposób kryjówkę.

Sebastian Torzewski