Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Blisko milion dolarów za wyjątkową monetę z Bydgoszczy. Dukaty Zygmunta III Wazy warte fortunę

Dodano: 16.01.2022 | 09:42

Na zdjęciu: Dukaty Zygmunta III Wazy wybite w Bydgoszczy po raz kolejny osiągnęły zawrotną sumę na aukcji - 80-dukatówkę sprzedano w sobotnią noc polskiego czasu za 900 tysięcy dolarów.

Fot. Stackbowers.com / Muzeum Okręgowe / materiały prasowe

Aż 900 tysięcy dolarów – to cena sprzedaży złotej monety o nominale 80 dukatów z wizerunkiem króla Zygmunta III Wazy, którą w nocy z piątku na sobotę polskiego czasu wylicytowano na aukcji w Nowym Jorku.

Moneta z wizerunkiem Zygmunta III Wazy z adnotacją, że jest królem Polski i Szwecji została wybita w Bydgoszczy 400 lat temu – w 1621 roku. Ma niemal siedem centymetrów średnicy i waży dokładnie 282,84 gramy. Dzięki temu wiemy, jaką miała wartość. Jeśli jej wagę podzielimy przez wagę dukata – około 3,5 grama – otrzymamy nominał bydgoskiej monety, czyli wspomniane 80 dukatów. – Monetę wykonano za pomocą tych samych stempli, co 100-dukatówkę. Pod względem wizualnym różni się od niej tylko grubością – wskazuje Krzysztof Jarzęcki z Pracowni Numizmatyki w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy.

Cenę wywoławczą za średniowieczną monetę ustalono na poziomie 180 tysięcy dolarów. Oczekiwano, że może osiągnąć wartość pomiędzy 300 a 600 tysięcy dolarów. I dlatego właśnie przebieg aukcji przeprowadzonej w InterContinental New York Barclay Hotel, a głównie – cena sprzedaży robi wrażenie. Monetę wywodzącą się z mennicy bydgoskiej sprzedano bowiem aż za 900 tysięcy dolarów!

Jak podkreślali jeszcze przed licytacją przedstawiciele bydgoskiego muzeum, moneta mogła trafić do USA za pośrednictwem Juliana Ursyna Niemcewicza, który był w przeszłości jej właścicielem. Janusz Milanowski, specjalista ds. promocji w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, wskazywał, że Bydgoszcz zyskała prawo do bicia monet z czasu uzyskania praw miejskich – na mocy przywileju lokacyjnego z 19 kwietnia 1346 roku. Gdy wybijano 80-dukatówkę bydgoska mennica istniała jednak od zaledwie 20 lat. – W latach 1627–1644 i 1677–1679 był to jedyny taki zakład w Koronie Polskiej – przypomina Milanowski.

Dukaty Zygmunta III Wazy ponownie warte krocie

To nie pierwsza moneta wybita w grodzie nad Brdą, która na aukcji osiągnęła bardzo wysoką cenę. Dwukrotnie większą sumę – 1,8 mln dolarów (plus dodatkowe opłaty) – uiszczono za inną monetę z wizerunkiem Zygmunta III Wazy. Jej nominał to aż 100 dukatów. – Wiemy o istnieniu zaledwie kilkunastu (14-17) monet o takim nominale – podsumowuje Janusz Milanowski.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments