Bydgoszcz
5C
Słonecznie
70% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSW
H 5 • L 5
3C
Pt
2C
Sob
1C
Nd
1C
Pon
1C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoDuże ćwiczenia wojskowe zakończone. Ich centrum zlokalizowane było w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]
Bydgoszcz_ćwiczenia wojskowe Loyal Leda 2020_JFTC NATO_mat. prasowy (3)
23.11.2020 | 09:25

Duże ćwiczenia wojskowe zakończone. Ich centrum zlokalizowane było w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Przez dziesięć dni odbywały się ćwiczenia o kryptonimie Loyal Leda. W tym roku, z powodu pandemii odbyły się one w formie zdalnej.

Fot. JFTC NATO / mat. prasowy

Zakończyły się trwające blisko dziesięć dni wojskowe ćwiczenia Loyal Leda. – Centrum kierowania i monitorowania ćwiczeń zlokalizowane było w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) w Bydgoszczy – słyszymy.

Dziesięciodniowe ćwiczenia prowadzone były zdalnie i wspierane komputerowo. – Wzięły w nim udział siły zlokalizowane w Europie i Ameryce Północnej – mówi oficer prasowy JFTC NATO w Bydgoszczy kmdr. por. Piotr Adamczak i dodaje, że w te zajęcia zaangażowane były siły z 21 państw, dowództwa i sztaby wspierane przez liczne instytucje NATO, które ćwiczyły obronę kolektywną.

Ze względu na obecną sytuację epidemiczną, po raz pierwszy kierownictwo ćwiczenia było rozlokowane w kilku krajach, m.in. w Polsce, Holandii, Niemczech, Rumunii i Wielkiej Brytanii. – W tej sytuacji, aby zrealizować założone cele, wymagana była precyzyjna koordynacja wszystkich poczynań – dodaje kmdr por. Adamczak. Z jednostki JFTC w Bydgoszczy wychodziły informacje, które pozwalały uczestnikom ćwiczeń na zmierzenie się z zadaniami bojowymi, które były jak najbardziej zbliżone do warunków rzeczywistych. – Następnie to specjaliści centrum monitorowali i kontrolowali wykonanie tych zadań – słyszymy od wojskowych.

Zadaniem kierownictwa Loyal Leda 20 było stworzenie idealnego środowiska operacyjnego dla ćwiczącego i certyfikowanego Sojuszniczego Korpusu Szybkiego Reagowania (ARRC) z Gloucester w Wielkiej Brytanii, który podczas ćwiczenia dowodził 4 dywizjami, wspieranymi przez liczne siły z dowództw, sztabów i instytucji NATO. –  Pozwoliło to na szczegółowe sprawdzenie zdolności ARRC do dowodzenia międzynarodowymi siłami podczas prowadzenia połączonych operacji we wszystkich obszarach – lądowym, powietrznym, morskim, cybernetycznym i kosmicznym – podkreśla oficer prasowy JFTC NATO w Bydgoszczy. W ćwiczeniach brali udział także polscy oficerowie ze wszystkich dowództw rodzajów sił zbrojnych. – Wspierali żołnierzy NATO w różnych obszarach prowadzenia działań – od operacji lądowych do powietrznych – informuje kmdr. por. Piotr Adamczak.

Ćwiczenie Loyal Leda 20 było ostatnią i podsumowującą częścią serii trzech ćwiczeń pod kryptonimem Trident Jupiter – Loyal Leda. – Demonstrowało zaangażowanie Sojuszu w zbiorową obronę i bezpieczeństwo w złożonym środowisku zagrożenia – kończy rzecznik JFTC NATO.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści