Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Duże zmiany na Żwirki i Wigury. Światła, zatoki autobusowe i nowy market

Dodano: 04.01.2023 | 09:01

Na zdjęciu: Przy ul. Żwirki i Wigury trwa budowa Osiedla Podniebne Ogrody.

Fot. MB

W ostatnich miesiącach diametralnie zmienił się krajobraz ulicy Żwirki i Wigury u zbiegu z ulicą Inowrocławską. Na terenie dawnego i od lat nieużywanego stadionu BKS rozpoczęła się budowa Osiedla Podniebne Ogrody realizowanego przez APRO Investment. W tym roku – oprócz kolejnych bloków – planowane są także zmiany w układzie drogowym. Wkrótce powstanie również nowy market.

Pierwsze trzy budynki na Osiedlu Podniebne Ogrody oddano w sierpniu ubiegłego roku. Są to dwa bloki z lokalami usługowymi od strony ul. Żwirki i Wigury oraz jeden nieco schowany budynek od strony ulicy Biedaszkowo.

Kolejne trzy bloki, w głębi osiedla, mają zostać ukończone w tym roku, zaś wstępna koncepcja zakładała powstanie łącznie 21 bloków mieszkalnych na powierzchni 5 hektarów.

Zmiany dla kierowców, pieszych i pasażerów komunikacji miejskiej

Budowa osiedla wymusi przebudowę pobliskiej infrastruktury drogowej. W ramach prac powstanie infrastruktura dla pieszych. Obecnie w otoczeniu nowego osiedla brakuje bowiem chodników czy przejścia przez jezdnię. Biorąc pod uwagę, że droga do pobliskich szkół (SP 12 oraz SP 61) wymaga przejścia przez ul. Żwirki i Wigury, bezpieczna infrastruktura jest w tym miejscu bardzo potrzebna.

– Planowane jest też wykonanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu z ul. Kossaka, przy jednym z kolejnych etapów inwestycji Apro – mówi Tomasz Okoński, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Zapowiadane są także zmiany na przystankach autobusowych. Wybudowane zostaną zatoki, a przystanki zostaną nieco przeniesione.

Nie będzie realizowana infrastruktura rowerowa. – Co do zasady jako ZDMiKP wymagamy lub staramy się, aby przy każdej kolejnej inwestycji powstawała infrastruktura rowerowa. Tak też było w tym przypadku. Jednak w toku prac projektowych i analiz stwierdziliśmy, że nie jest zasadne wykonanie jedynie fragmentu ścieżki rowerowej, bo brak jest możliwości jej kontynuacji wzdłuż ulicy Żwirki i Wigury – wyjaśnia Okoński.

Prace realizować będzie APRO. Roboty w pasie drogowym mają zakończyć się do końca 2023 roku.

Nowy market

W pobliżu nowego osiedla powstanie też nowy market, który ma zostać wybudowany przy ul. Żwirki i Wigury między Kossaka a Jaskółczą. Z naszych informacji wynika, że będzie to Aldi. Sieć obecnie nie potwierdza tej lokalizacji, choć wiadomo, że planuje utworzenie nowych punktów w Bydgoszczy.

Obecnie markety Aldi funkcjonują przy ul. Bohaterów Kragujewca, Gdańskiej, Skłodowskiej – Curie, Andersena, Pelplińskiej oraz w Zielonych Arkadach. Byłby to więc pierwszy punkt sieci w tej części miasta.

Aldi przy ul. Żwirki i Wigury byłby alternatywą dla pobliskich Biedronek (przy Żwirki i Wigury oraz Inowrocławskiej) oraz dla Lidla (przy Inowrocławskiej).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rafal
Rafal
1 rok temu

Akurat na zwirki wigury ścieżka rowerowa jest potrzebna. Zapraszam któregoś z prezesow do przejażdżki rowerem. Obstawiam, ze pojedzie chodnikiem.

Tobiasz
Tobiasz
1 rok temu

Światła made by ZDMiKP gwarantują korki na tej ulicy, po której do tej pory całkiem spokojnie się jeździ. Marketów nasr..ne .na każdej ulicy, oto obraz naszego miasta pod rządami kamaryli