Bydgoszcz
16C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h NE
H 17 • L 15
15C
Czw
17C
Pt
12C
Sob
10C
Nd
12C
Pon
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportDuże zmiany w siatkarskiej ekstraklasie. Przede wszystkim w przyznawaniu licencji
LSK_Bank Pocztowy Pałac Bydgoszcz-KSZO Ostrowiec Świętokrzyski_ HSW Łuczniczka_ Pałac_ SF
16.04.2019 | 14:19

Duże zmiany w siatkarskiej ekstraklasie. Przede wszystkim w przyznawaniu licencji

O zmianach poinformowała Polska Liga Siatkówki.

Na zdjęciu: Siatkarki Banku Pocztowego Pałacu Bydgoszcz ukończyły sezon 2018/2019 Ligi Siatkówki Kobiet na szóstym miejscu.

Fot. Szymon Fiałkowski

Co prawda sezon 2018/2019 PlusLigi i Ligi Siatkówki Kobiet jeszcze trwa (toczą się właśnie mecze decydujące o podziale medali), ale włodarze zarządzającej elitą Polskiej Ligi Siatkówki już poinformowali o zmianach na przyszły sezon.

Te przede wszystkim mają dotyczyć usprawnienia i uszczelnienia procesu licencyjnego wśród klubów elity. Nie jest bowiem tajemnicą, że część klubów w ekstraklasie siatkarek i siatkarzy zmagała (bądź nadal zmaga) się z problemami finansowymi.

Co prawda dokładne propozycje zmian będą dopiero omawiane na posiedzeniu Zarządu Polskiej Ligi Siatkówki, jednak część kart została już teraz odkryta. Przede wszystkim, wszystkie kluby będą musiały załączyć do wniosków licencyjnych zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o tym, że nie zalegają w opłacaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne, społeczne, Fundusz Pracy i gwarantowanych świadczeń zdrowotnych oraz zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o tym, że nie posiadają one żadnych zaległości podatkowych.

Druga ze zmian dotyczy dołączenia przez kluby tzw. listu czystości. Polega on na tym, że zawodnicy i członkowie sztabu szkoleniowego muszą podpisać dokument, na mocy którego klub informuje ligę, że nie posiada wobec nich żadnych zaległości finansowych w trzech terminach: za poprzedni sezon i dwukrotnie w trakcie trwających rozgrywek. Jeśli okazałoby się, że na mocy kontroli stwierdzono by nieprawidłowości, wówczas taka drużyna może zostać ukarana utratą maksymalnie do dziewięciu punktów w sezonie. – Zmiany proponowane w tym momencie to kilka rozwiązań doskonale znanych z innych dyscyplin czy lig – przyznaje prezes Polskiej Ligi Siatkówki Paweł Zagumny i dodaje, że jest to pierwszy krok na drodze bardzo dokładnej weryfikacji wszystkich klubów siatkarskich w kraju.

W trakcie posiedzenia zarządu PLS (na razie jego data nie została jeszcze podana), takowe propozycje mają zostać poddane głosowaniu. To nie koniec zmian, bo – jak deklaruje Zagumny – liga będzie pracowała nad innymi rozwiązaniami i narzędziami. – Chcemy wspólnie wypracować taki system kontroli, który będzie skuteczny – zapewnia prezes PLS.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści