Bydgoszcz
16C
Niebo częściowo zachmurzone
64% wilgotność
Wiatr: 9km/h NW
H 17 • L 15
20C
Pon
22C
Wt
20C
Sr
22C
Czw
25C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeDwa bydgoskie parki zyskają nowe oblicze. Jak mają wyglądać? [WIZUALIZACJE]
30.12.2016 | 11:36

Dwa bydgoskie parki zyskają nowe oblicze. Jak mają wyglądać? [WIZUALIZACJE]

Miasto planuje modernizacje dwóch parków na terenie Bydgoszczy.

Na zdjęciu: Wizualizacja parku na Wzgórzu Dąbrowskiego.

Fot. UMB

W czwartek urząd miasta ogłosił złożenie wniosku o dofinansowanie projektów rewitalizacji parków na Wzgórzu Dąbrowskiego i Wzgórzu Wolności. Pokazał też wizualizacje planowanych modernizacji.

Miasto zamierza skorzystać ze wsparcia z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, więc koszt prac związanych z infrastrukturą parkową nie może przekroczyć 30% wartości kosztów kwalifikowanych całego przedsięwzięcia. Dlatego też większość prac ma dotyczyć roślinności, choć oprócz drzew i krzewów w obu parkach powstaną również nowe chodniki, oświetlenie, ławki, tablice informacyjno-dydaktyczne, karmniki, kosze na śmieci, budki lęgowe dla ptaków i nietoperzy, a na Wzgórzu Wolności dodatkowo ścieżka pieszo-rowerowa.

Po zakończeniu prac tereny na skarpie Wzgórza Wolności  od Kujawskiej do stadionu oraz na Wzgórzu Dąbrowskiego ponownie mają stać się zielonym tarasem widokowym zachęcającym do spacerów – informuje urząd miasta. W późniejszym terminie możliwe będzie też utworzenie np. placów zabaw, siłowni plenerowej czy platformy widokowej, dla których dokumentacja projektowa zostanie już teraz przygotowana.

Wartość prac w obu parkach szacowana jest na ok. 3,4 mln zł. Znaczna część tej kwoty – 2,5 mln zł – ma pochodzić z dofinansowania, o które stara się miasto. Możliwe, że zaplanowane prace będą tylko początkiem zmian w parkach. W przyszłości ten na Wzgórzu Wolności mógłby zostać powiększony w kierunku wschodnim, o czym podczas listopadowej sesji rady miasta mówiła wiceprezydent Anna Mackiewicz. – Można to zrobić poprzez kładkę nad trasą Uniwersytecką, ale do tego potrzebne byłyby dodatkowe fundusze, więc to dopiero sprawa przyszłości – tłumaczyła Mackiewicz, wspominając też o możliwości budowy kładki nad ul. Kujawską. Niektóre zmiany w obu parkach wymagałyby także uzgodnień z właścicielami prywatnymi, do których należy część terenów.

Park na Wzgórzu Dąbrowskiego powstał w 1832 roku i zajmuje powierzchnię prawie 3 hektarów między ulicami Filarecką, Grudziądzką, Podgórną i Stromą. 80 lat później założony został park na Wzgórzu Wolności, którego obszar to niemal 10 hektarów. Kiedyś mieściła się w nim zbudowana przez Niemców i liczącą 25 metrów wysokości wieża Bismarcka, która w 1928 roku została wysadzona, a po II wojnie światowej w jej miejscu urządzono Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy.


Powiązane treści