Bydgoszcz
15C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 4km/h ENE
H 16 • L 15
17C
Sr
15C
Czw
14C
Pt
15C
Sob
23C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaDwa nowe murale w Bydgoszczy. Gdzie powstaną?
mural, anioł, 20 stycznia - umb
11.09.2018 | 09:20

Dwa nowe murale w Bydgoszczy. Gdzie powstaną?

Na zdjęciu: Jedno z malowideł powstaje przy ul. 20 Stycznia.

Fot. UMB

Dwa nowe murale będą mogli podziwiać mieszkańcy Bydgoszczy. Malowidła powstaną w centrum miasta.

Jeden mural zostanie umieszczony na kamienicy narożnej u zbiegu Gdańskiej i Cieszkowskiego. Malowidło będzie przedstawiać ulicę Cieszkowskiego oraz wybitnego budowniczego Józefa Święcickiego uwiecznionego na postarzałej fotografii, pod  którą znajdować będą się fragmenty jego projektów oraz podpis. – Na muralu znajdzie się także pieczęć ówczesnego magistratu, która widniała na wszystkich planach zatwierdzanych do budowy w początkach ubiegłego stulecia – informuje urząd miasta.  Dzięki uwzględnieniu okien będących w ścianie kamienicy uda się wytworzyć dodatkową iluzję.

Święcki był autorem wielu kamienic przy Cieszkowskiego. Jego dziełem są też między innymi budynek Hotelu pod Orłem czy kamienica przy placu Wolności.  Sama ulica Cieszkowskiego przeszła gruntowną rewitalizację w ubiegłym roku, na co wydano ponad 2 miliony złotych.

Drugie malowidło już powstaje na ścianie przy ul. 20  Stycznia, naprzeciwko parku Kochanowskiego. – Będzie przedstawiało anioły, a także zapis nut i pięciolinie – wyjaśnia urząd. Prace nad muralem toczą się nocami, gdyż obraz przenoszony jest na ścianę za pomocą specjalnego rzutnika. Na koniec zostanie zabezpieczony lakierem utrudniającym zniszczenie go.  Dzieło ma być gotowe w najbliższych dniach.

 mural, cieszkowskiego - umb


Powiązane treści