Bydgoszcz
19C
Niebo częściowo zachmurzone
52% wilgotność
Wiatr: 8km/h NW
H 21 • L 18
20C
Pon
22C
Wt
20C
Sr
22C
Czw
25C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaDwie inicjatywy klubu radnych PiS. Na jedną z nich zareagował Rafał Bruski
Grażyna Szabelska, Jarosław Wenderlich, Paweł Bokiej
16.02.2021 | 17:33

Dwie inicjatywy klubu radnych PiS. Na jedną z nich zareagował Rafał Bruski

Na zdjęciu: Bydgoscy radni PiS: Grażyna Szabelska, Jarosław Wenderlich i Paweł Bokiej zorganizowali konferencję prasową na parkingu przed wejściem do budynku ratusza.

Fot. Szymon Fiałkowski

Radni klubu Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali we wtorek (16 lutego) po południu konferencję prasową, na której przedstawili dwie inicjatywy uchwałodawcze, które złożyli na ręce przewodniczącej rady Moniki Matowskiej. Na jedną z nich już zareagował prezydent Rafał Bruski. 

Szef klubu radnych PiS w radzie miejskiej Jarosław Wenderlich poinformował, że złożony został wniosek o powołanie komisji doraźnej, która ma zająć się problematyką związaną z mostem Uniwersyteckim. Jego zdaniem, ta sprawa bulwersuje bydgoszczan i wymaga wyjaśnienia. – Sesja rady miasta Bydgoszczy odpowiedziała na szereg pytań, teraz chcemy, aby komisja doraźna na bieżąco monitorowała sprawę mostu Uniwersyteckiego – tłumaczył Wenderlich. Jak mówił dalej, ze strony PiS do pracy w komisji miałaby być zaangażowana trójka radnych: wiceprzewodnicząca klubu Grażyna Szabelska oraz Bogdan Dzakanowski i Marcin Lewandowski – Komisja ma procedować do czasu, aż most będzie przejezdny – mówił.

– Bydgoszcz mierzy się z poważnym kryzysem: mostowym i komunikacyjnym – mówiła radna Szabelska. Jej zdaniem, w takich trudnych i kryzysowych sytuacjach, jak najbardziej uzasadnione jest to, aby radni podejmowali różne, ekstraordynaryjne inicjatywy. – Taką jest komisja doraźna – dodała. Jaki miałby być zakres działania komisji? – Celem tej komisji będzie monitorowanie wszelkich działań podejmowanych przez prezydenta, ZDMiKP, a po drugie analizowanie wydatków publicznych, tj. sprawa związana z wysokimi kosztami i sprawa tych wydatków pieniędzy publicznych również będzie podlegała analizie. Trzecią sprawą jest możliwość przeanalizowania przez komisję wszelkich działań podejmowanych już od 2008 roku aż do czasu oddania mostu naprawionego mieszkańcom i oddanego do użytkowania – odpowiedziała. W jej ocenie, dziewięcioosobowy skład komisji może podejmować stosowne inicjatywy, m.in. zapraszać ekspertów.

Drugą inicjatywą, którą przedstawili radni PiS i złożyli do przewodniczącej Rady Miasta wychodzi na przeciw postulatom mieszkańców i przedsiębiorców, a mianowicie zwolnienia restauratorów z obowiązku opłacania koncesji na alkohol w 2021 roku. – Szereg gmin dokonało zwolnienia w roku bieżącym z opłaty za koncesję – przypomniał Jarosław Wenderlich. Radny Paweł Bokiej mówił, że przez większość ubiegłego roku, jak i teraz wszystkie puby, restauracje, kluby czy kawiarnie są zamknięte. – Przedsiębiorcy płacą za usługę, której nie mogą w tej chwili wykonywać – mówił Bokiej. Dodał, że restauratorzy są zwolnieni z opłacania koncesji na alkohol w tym roku m.in. w Trójmieście, Poznaniu czy nawet w Toruniu. – Takie uchwały przechodziły na radach miast często jednogłośnie, były inicjatywami ponad podziałami – podkreślił.

Kiedy miasto dzisiaj nie zrobi takiego gestu, nie pomoże przedsiębiorcom to istnieje duże prawdopodobieństwo, że wiele punktów nie przetrwa. Liczymy na owocną dyskusję i podjęcie tematu przez pana prezydenta

– powiedział radny.

W niemal dwie godziny po zakończeniu konferencji, ratusz poinformował, że prezydent Bruski skierował już do przewodniczącej Rady Miasta projekt uchwały zwalniający bydgoskich przedsiębiorców prowadzących działalność gastronomiczną z części opłaty za sprzedaż alkoholu. – W związku z wejściem w życie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, pojawiła się możliwość przyjęcia uchwały, która oferuje finansowe wsparcie restauratorom – słyszymy na Jezuickiej. Urzędnicy wyjaśniają treść projektu: – Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać ze zwolnienia w postaci 1/3 opłaty rocznej za koncesję alkoholową. Uchwała przewiduje również zwrot pieniędzy dla przedsiębiorców, którzy dokonali stosownych opłat lub zaliczenie ich na rzecz kolejnych rat.

Ten projekt pojawił się także jako jeden z punktów obrad najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się w przyszłą środę (24 lutego).

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
nemesis
nemesis
3 miesięcy temu

tia, w P i S same autorytety jak zwykle, Dzakanowski, co nie ma roboty od lat i zajmuje się z nudów zrywaniem plakatów wyborczych i drugi co nie ma nic mądrego do zaoferowania jak cała reszta intelektualnej potęgi partii rządzącej – wzorem maciara – komisja – kasa i puste gadanie….

Powiązane treści