Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Dwóch ministrów z Bydgoszczy w rządzie Tuska. Znamy nazwiska

Dodano: 08.12.2023 | 11:36

Na zdjęciu: W rządzie Donalda Tuska ponownie znalazło się miejsce dla Radosława Sikorskiego, który będzie szefem dyplomacji.

Fot. Archiwum

Znamy skład przyszłego rządu, na czele którego ma stanąć Donald Tusk. Lider Koalicji Obywatelskiej spotkał się w piątkowe przedpołudnie z kandydatami na ministrów.

Tusk w piątek o 9:00 spotkał się w gmachu sejmu z kandydatami na ministrów, a następnie wziął udział w konferencji prasowej. Nie ujawnił pełnego składu, ale już wiadomo, że w nowym gabinecie będą miejsca dla bydgoskich polityków.

Do gabinetu ma wrócić Radosław Sikorski – obecnie eurodeputowany. Tusk podkreślił w trakcie dzisiejszego spotkania z dziennikarzami, że Sikorskiego zabrakło na spotkaniu. – Jest kandydatem na szefa dyplomacji, ale w dzisiejszym spotkaniu nie mógł uczestniczyć z uwagi na zobowiązania w Parlamencie Europejskim. Musi uporządkować kwestie formalne, zanim zostanie ministrem – powiedział lider Koalicji Obywatelskiej i dodał, że Sikorski uprzedzał go wcześniej o nieobecności na spotkaniu. – Przysłał, nie mogąc być dzisiaj, uprzedzał mnie o tym, na piśmie to, co pozostałe koleżanki i koledzy mogli powiedzieć mi osobiście – nadmienił.

Wejście do rządu oznacza, że Sikorski będzie musiał zwolnić miejsce w Parlamencie Europejskim. Drugi najlepszy wynik w poprzednich euro wyborach miał Krzysztof Brejza, ale ten w październikowych wyborach parlamentarnych, startując z trzeciego miejsca listy Koalicji Obywatelskiej zdobył prawie 90 tysięcy głosów i ciężko przypuszczać, by miał teraz zrzec się mandatu poselskiego i iść do Parlamentu Europejskiego. A to oznacza, że europarlamentarzystą ponownie będzie Janusz Zemke z Lewicy.

Radosław Sikorski

Radosław Sikorski ma po pracy w Parlamencie Europejskim, ponownie znaleźć się w rządzie. W gabinecie Donalda Tuska, Sikorski ma pełnić funkcję szefa dyplomacji. Fot. Stanisław Gazda / archiwum

Potwierdzają się także informacje medialne, że do nowego, koalicyjnego rządu wejdzie Krzysztof Gawkowski. Lider Lewicy ma być jednym z dwóch wicepremierów i odpowiadać będzie za resort cyfryzacji. Drugim wicepremierem będzie Władysław Kosiniak-Kamysz, który z kolei ma być szefem resortu obrony.

Tusk nie chciał zdradzić pełnego składu przyszłego rządu. Ujawnił jednak, że utworzone zostanie nowe ministerstwo – to ministerstwo przemysłu, którego siedziba ma być zlokalizowana w Katowicach. Co jeszcze wiemy o nowym gabinecie? Nową minister edukacji ma być Barbara Nowacka, a ministrem finansów Andrzej Domański. Zbigniewa Ziobrę w ministerstwie sprawiedliwości ma zastąpić były Rzecznik Praw Obywatelskich, a obecnie senator Adam Bodnar. Na ministra rolnictwa mianowany ma być Czesław Siekierski.

Według medialnych spekulacji, mają zostać utworzone cztery nowe gabinety w KPRM. I tak, za równość ma odpowiadać Katarzyna Kotula z Lewicy, za społeczeństwo obywatelskie Agnieszka Buczyńska z Polski 2050 – Trzeciej Drogi, za sprawy polityki europejskiej Adam Szłapka, a za politykę senioralną Marzena Okła-Drewnowicz (oboje z KO). Szefem Kancelarii Premiera będzie Jan Grabiec, a koordynatorem służb specjalnych Tomasz Siemoniak. Pracami resortu spraw wewnętrznych kierować ma Marcin Kierwiński, Zbigniewa Ziobrę w resorcie sprawiedliwości zastąpić ma były Rzecznik Praw Obywatelskich, a obecnie senator Adam Bodnar. W nowym rządzie trzynastu ministrów wywodzić się będzie z Koalicji Obywatelskiej, a po trzech z Lewicy i koalicji Trzeciej Drogi: Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Rząd Tuska – w przyszłym tygodniu zaprzysiężenie?

Kluczową datą w kalendarzu politycznym będzie najbliższy poniedziałek, 12 grudnia. Najpierw o godzinie 10:00 expose ma wygłosić Mateusz Morawiecki, którego na premiera desygnował prezydent Andrzej Duda. Jeśli Morawiecki nie zdobędzie wotum zaufania (a wszystko na to wskazuje), to tego samego dnia wieczorem na premiera może zostać mianowany Tusk, który z kolei swoje expose miałby wygłosić 13.12 rano, a po południu miałoby się odbyć głosowanie nad wotum zaufania. Prezydent już wcześniej zapowiadał, że nie będzie opóźniał i przeciągał powołania nowego gabinetu.

Tusk zapowiedział, że pierwszego dnia po zaprzysiężeniu nowego rządu mają zostać powołani nowi wojewodowie i kuratorzy oświaty.

0 0 votes
Article Rating
Szymon Fiałkowski
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz
Mariusz
6 miesięcy temu

Może nastaną ciut lepsze czasy dla Bydgoszczy. Na to bardzo liczę.

Normalny
Normalny
6 miesięcy temu

to sie przeliczysz po pierwsze peowscy bandyci wladaja Bydgoszcza przez lata po drugie czy ci czy tamci to ten sam szajs, nie daj sie kolego omamic ich propaganda, ze niby walcza ze soba, to jest na pokaz i to na calym swiecie, to sa ci sami bandyci i gangsterzy, ot nazwali sie inaczej i to wszystko, w ten sposob sa ZAWSZE u wladzy, dobre nie ?