Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Dworcowa 67 staje się perłą. Na jakim etapie są prace?

Dodano: 08.05.2024 | 21:22

Na zdjęciu: W trakcie prac konserwatorskich odkryto, że część zdobień elewacji frontowej Dworcowej 67 mogła być złocona, dlatego też inwestor postanowił częściowo zrekonstruować te elementy. 24-karatowym złotem pokryte są części tond przedstawiające króla, królową, damy dworu i rycerza.

Fot. mat. prasowe

Dworcowa 67 – najbardziej prestiżowa inwestycja na bydgoskim Śródmieściu – z każdym dniem zbliża się do końca. Prace są zaawansowane i trwają długo, gdyż są wykonywane ze starannością i pieczołowitością. Na dobre rzeczy warto jednak poczekać. Sprawdzamy, na jakim etapie jest rewitalizacja perły ulicy Dworcowej.

Nowa historia jednej z najbardziej okazałych bydgoskich kamienic (zaprojektowanej przez Otto Walthera, który jest autorem wizji innego okazałego gmachu – Jedynaka) rozpoczęła się w 2016 roku, kiedy zakupiła go spółka Hunger Development. Istniejący od 110 lat budynek przechodzi kompleksową rewitalizację z dbałością o wszelkie szczegóły. Jak wyjaśnia Filip Hunger, oczekiwanie na wysokiej jakości materiały powoduje, że prace trwają dłużej, za to ich efekt będzie niesamowity. – Często zamawiamy elementy, które są wykonywane specjalnie dla nas – dodaje. Przykładem mogą być specjalne bezszumowe rury spustowe czy okna projektowane pod wymiar. Wiele prac jest też wykonywanych ręcznie.

Zimą odwiedziliśmy wnętrza kamienicy Dworcowa 67 – już wtedy oko cieszyła odnowiona elewacja frontowa z zachowanymi płaskorzeźbami. W trakcie prac konserwatorskich odkryto, że część zdobień mogła być złocona, dlatego też inwestor postanowił częściowo zrekonstruować te elementy. 24-karatowym złotem pokryte są części tond przedstawiające króla, królową, damy dworu i rycerza.


CZYTAJ WIĘCEJ: Dworcowa 67 znów staje się perłą. Hunger Development tworzy prestiżowe apartamenty [ZDJĘCIA]


Jak wyglądają prace wiosną? Filip Hunger przedstawił aktualizację postępów. – Kończymy prace nad instalacjami i nad elewacją południową. Tu roboty są zależne od pogody – podkreśla inwestor. Ściany zewnętrzne są bowiem malowane naturalną, wapienną farbą, która “oddycha”, a sztukaterie są wykonywane ręcznie. Wraz z finiszem malowania zostanie też zamontowana stolarka okienna. – W ciągu dwóch miesięcy skończymy też jedną klatkę schodową – deklaruje Hunger.

Przebudowa wiekowych wnętrz pozwoliła na stworzenie 21 luksusowych apartamentów w prestiżowej lokalizacji – samym sercu Bydgoszczy. Jak zapewnia Filip Hunger, klienci mogą je łączyć i otrzymują swobodę w aranżacji wnętrz. Zachowano najważniejsze elementy konstrukcji obiektu, lecz dla komfortu mieszkańców zbudowano nowe stropy. Zmieniono też układ klatek schodowych wyposażając je w windy.

Na parterze zaplanowano dwa lokale usługowe – zaplanowane w nich funkcję wpiszą się w prestiż Dworcowej. Nowością dającą spore korzyści dla mieszkańców są dwa pokoje gościnne do dyspozycji całej wspólnoty mieszkaniowej – goście właścicieli będą mogli spokojnie wypocząć przed i po miłych chwilach w gronie najbliższych czy zwiedzaniu Bydgoszczy. – To rozwiązanie bardzo popularne w Europie Zachodniej – podkreśla Filip Hunger.

Warto zauważyć, że po naszym poprzednim artykule i dzięki działaniom w social media zainteresowanie Dworcową 67 wśród klientów znacząco wzrosło. – Mamy już sprzedane ponad 50% apartamentów, z czego cztery w ostatnie trzy miesiące – dodaje Filip Hunger. Rewitalizacja dzieła Otto Walthera budzi wiele pozytywnych emocji wśród tych, którzy wcześniej w niej mieszkali. – Ten budynek będzie dumą miasta i powinien stanowić przykład dla innych inwestorów – zaznacza

Bracia Hunger podkreślają, że kamienica przy Dworcowej 67 od razu ich zauroczyła. Ma ona w sobie to coś – i dlatego trzeba było przywrócić jej blask. Realizacja takiej inwestycji wymaga czasu i zmian w koncepcjach, ale teraz zmierza już do finiszu.