Dyrekcja kolei sprzedana! Niebawem podpisanie umowy
Dodano: 27.10.2022 | 13:46Na zdjęciu: Niebawem dowiemy się, jakie plany na adaptację dawnej dyrekcji kolei będzie miał nowy właściciel.
Fot. Szymon Fiałkowski
Ponowny przetarg na sprzedaż znacznej części pomieszczeń w budynku dawnej dyrekcji kolei przy ulicy Dworcowej 63 zakończył się sukcesem. Jak się dowiedzieliśmy, umowa z nowym właścicielem – spółką z poznańskiej grupy Konkret, działającej w sektorze hotelarsko-deweloperskim zostanie podpisana w grudniu.
Zabytkowy gmach przy Dworcowej 63 to jedna z pereł Bydgoszczy. Majestatyczny budynek powstał jako siedziba Pruskiej Dyrekcji Kolei Wschodnich, a po powrocie Bydgoszczy do Macierzy i 1945 roku służył polskiej kolei. W okresie transformacji ustrojowej spółki PKP zaczęły go opuszczać – w 2013 roku rada miasta, po wcześniejszym zakupie lokali od PKP, zgodziła się na przekazanie jego części Collegium Medicum UMK. Przy Dworcowej mieli kształcić się studenci nowego wydziału – stomatologii. Ten plan nie doczekał się jednak realizacji.
W 2018 roku budynek dyrekcji wrócił do miasta. Od tego czasu ratusz szukał nowego pomysłu na zagospodarowanie zabytkowej substancji, np. próby zainteresowania przejęciem budynku instytucji państwowych. Na marcowej sesji bydgoscy radni zgodzili się na sprzedanie miejskiej części gmachu. Pierwszy, ogłoszony w czerwcu przetarg nie przyniósł nowych wieści – mimo zainteresowania m.in. znanego toruńskiego biznesmena Romana Karkosika, nikt nie złożył swojej oferty.
Ratusz ponowił poszukiwania nabywcy – dziś (27 października) zaplanowano kolejny przetarg. Jak się dowiadujemy, tym razem zakończył się on sukcesem. – Przetarg został rozstrzygnięty. Planujemy podpisanie umowy w grudniu – informuje Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.
Nowym właścicielem miejskiej części gmachu będzie spółka Pan Development, należąca do poznańskiej grupy Konkret. To jedna z wiodących firm inwestycyjnych, będąca właścicielem gruntów na terenie Polski o łącznej powierzchni ponad 700 hektarów, wliczając historyczną Twierdzę Modlin z najdłuższym budynkiem w Europie. Spółka realizuje inwestycje w trzech segmentach rynku nieruchomości: inwestycje w grunty, rewitalizacje obiektów zabytkowych, budownictwo mieszkaniowe i usługowe.
Miasto określiło cenę wywoławczą budynku na 8,6 miliona złotych – w poprzednim przetargu wyniosła ona prawie 10 milionów złotych. Ostatecznie budynek zostanie sprzedany za 6,97 miliona złotych. Zgodnie z planem miejscowym dla tego obszaru Śródmieścia, lokale dawnej dyrekcji kolei mogą zostać przeznaczone na mieszkania i usługi. Warto nadmienić, że część budynku należy do Centrum Medycznego „Nad Brdą” – nowy nabywca miejskiej części nie będzie zatem jedynym właścicielem całej dawnej dyrekcji.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024