Bydgoszcz
0C
Lekkie opady śniegu
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h WNW
H 1 • L 0
1C
Wt
2C
Sr
-0C
Czw
0C
Pt
-0C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleDziałali na szkodę jednostki wojskowej w województwie. Sześciu zatrzymanych przez bydgoską policję z zarzutami [ZDJĘCIA]
zatrzymani_oszustwo_handel miałem_węgiel_policja_KWP Bydgoszcz (3)
28.06.2020 | 19:25

Działali na szkodę jednostki wojskowej w województwie. Sześciu zatrzymanych przez bydgoską policję z zarzutami [ZDJĘCIA]

Za oszustwa grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności - informują policjanci.

Na zdjęciu: Jeden z zatrzymanych mężczyzn doprowadzany na przesłuchanie w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Fot. KWP Bydgoszcz

Bydgoscy policjanci prowadzą pod nadzorem poznańskiej Prokuratury Okręgowej śledztwo dotyczące oszustwa na szkodę Jednostki Wojskowej w Grudziądzu. – Sprawa dotyczy miału węglowego w latach 2013-2014 oraz tzw. zmowy przetargowej – mówią funkcjonariusze.

Prowadzący śledztwo ujawnili to, co już udało się w tej sprawie zgromadzić. – Jak wynika z materiału dowodowego zgromadzonego przez śledczych, oszuści wprowadzili w błąd przedstawicieli jednostki poprzez dostarczenie sfałszowanej dokumentacji dot. certyfikatów jakości węgla, co do ilości oraz parametrów jakościowych faktycznie dostarczonego miału węglowego – mówi rzecznik prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy mł. insp. Monika Chlebicz i precyzuje, że w wyniku tego oszustwa powstały straty, które wynoszą ponad 700 tysięcy złotych. Ci sami sprawcy usiłowali także dokonać oszustwa na szkodę tej samej jednostki z Grudziądza, w dokładnie ten sam sposób, ale w tym przypadku straty mogły wynieść ponad 600 tys. złotych.

Jak zdradzają śledczy, oszustwo polegało także na fikcyjnych zapisach w dokumentach odnośnie przyjęcia do magazynu jednostki w Grudziądzu miału węglowego, który faktycznie nie został dostarczony. – To z kolei spowodowało straty w wysokości ponad 100 tys. zł – dodaje mł. insp. Chlebicz. Mechanizm przestępczego procederu wymagał porozumienia przedstawicieli jednostki z Grudziądza z przedstawicielem oferenta w tym przetargu dotyczącym dostawy 4000 ton miału węglowego, To działanie dotyczy zarzutu zakłócania przetargu publicznego.

W połowie czerwca, policjanci zatrzymali w tej sprawie w sumie sześć osób. – Wśród nich są także byli cywilni pracownicy jednostki – informuje rzecznik kujawsko-pomorskiej policji. Zatrzymani pochodzą z Grudziądza i pobliskich miejscowości. Szóstka zatrzymanych usłyszała już zarzuty, a wobec trzech z nich sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres najbliższych trzech miesięcy. – W sprawie prokurator zastosował także poręczenia, dozory policji, zakazy opuszczania kraju i zakaz kontaktu pomiędzy podejrzanymi – słyszymy w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Na poczet przyszłych kar u podejrzanych, śledczy zabezpieczyli mienie – pieniądze i samochody o łącznej wartości ok. 460 tysięcy złotych, a także nieruchomości należące do podejrzanych. Za oszustwo grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści