Dzieje się w Młynach Rothera! Interesujące wydarzenia, wystawy czasowe oraz stałe
Dodano: 27.10.2024 | 11:51Na zdjęciu: Dowiedz się co dzieje się w Młynach Rothera.
Fot. Julia Januszewska
Znowu dzieje się w Młynach Rothera! Przedstawiamy nadchodzące wydarzenia w najbliższym tygodniu oraz przypominamy o wystawach czasowych i stałych.
29 października – Przestrzeń wspólnej zabawy + zajęcia sensoryczne
We współpracy ze stowarzyszeniem MY TEŻ organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców na otwarte spotkania, podczas których zostanie stworzonaa przestrzeń do spotkań w zróżnicowanym i wielopokoleniowym środowisku. Podczas wydarzenia odbędą się zajęcia dla dzieci do lat 6, wspierające multisensoryczny rozwój poprzez doświadczanie oraz różne formy plastycznych aktywności.Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie MY TEŻ, a partnerem Młyny Rothera.
Informacje organizacyjne: godz. 10:00-14:00 (Przestrzeń wspólnej zabawy), zajęcia sensoryczne godz. 11:00-12:00 | Spichrz Mączny, II piętro | dla wszystkich, warsztaty dla dzieci do lat 6 | obowiązują zapisy u organizatora.
Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/przestrzen-wspolnej-zabawy-zajecia-sensoryczne-7/
29 października – eduMEETUP Wyspa Edukacji
Jeżeli jesteś nauczycielem, dyrektorem, studentem lub po prostu entuzjastą edukacji to wydarzenie jest właśnie dla Ciebie! Już 29 października 2024 roku, spotkanie w Bydgoszczy w Młynach Rothera na pierwszej edycji eduMEETUPu, który łączy edukację, innowacje i wymianę doświadczeń. Organizatorzy chcą stworzyć przyjazną przestrzeń dla wszystkich, którzy chcą dzielić pasję do edukacji i tworzyć wspólnie nowy kierunek działań w tym obszarze.
Dlaczego warto przyjść? eduMEETUP Wyspa Edukacji to nie tylko szansa na wysłuchanie inspirujących prelekcji, ale także możliwość wzięcia udziału w warsztatach praktycznych, które pomogą wprowadzić nowe pomysły do placówek oświatowych czy codziennej pracy, a także poznać najnowsze trendy i skuteczne rozwiązania. To także okazja do dzielenia się spostrzeżeniami i rozmowy z uczestnikami oraz prelegentami.
Organizatorem wydarzenia jest EDUCARIUM, a partnerem Młyny Rothera.
Informacje organizacyjne: godz. 17:00 – 20:00 | Spichrz Zbożowy, II piętro | dla nauczycieli, edukatorów i wszystkich osób z naszego regionu zainteresowanych tematem edukacji | wstęp wolny
Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/edumeetup-wyspa-edukacji/
CZYTAJ TAKŻE: Drift Halloween Charytatywnie już w ten weekend w Bydgoszczy
Dzieje się w Młynach Rothera – wystawy czasowe
Typoteka – Indeks polskich krojów pisma.
Typoteka to indeks krojów pisma stworzonych przez twórców związanych z Polską. Kroje pisma to komplety wizerunków liter i znaków pisma stworzone przez twórców (type designerów, artystów, literników, grawerów stempli drukarskich, giserów) tak, by inni mogli za pomocą tych liter i znaków tworzyć napisy, składać teksty. Typoteka skupia się na krojach stworzonych na potrzeby typografii. Prezentuje pisma drukarskie i typograficzne, które reprodukowane są na nośnikach: czcionkach, matrycach, nośnikach transferycznych, wreszcie w postaci fontów cyfrowych. Mamy nadzieję, że powstaną podobne indeksy, w których znajdzie się miejsce dla innych, równie ważnych, sposobów utrwalania pisma: napisów wykonanych w kamieniu, liternictwa, kaligrafii.
Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wystawy-czasowe/typoteka-indeks-polskich-krojow-pisma/
Czas trwania: do 31 grudnia 2024 r.
Type text poster exhibition
Międzynarodowa kolekcja plakatów typograficznych, kuratorka projektu: dr hab. Agnieszka Ziemiszewska, prof. PJATK. TYPE TEXT to międzynarodowa kolekcja prac typograficznych utworzona w 2017 roku. Stanowi ona zbiór kuratorski zgromadzony na przestrzeni lat przez kuratorkę projektu dr hab. Agnieszkę Ziemiszewską. Każdy pokaz TYPE TEXT opiera się na innej kolekcji prac, poświęcony jest innemu zagadnieniu i miejscu. Kolekcja dotychczas prezentowana na Dubai Design Week, na wystawie na Sorbonie w Paryżu, w Warszawie – wystawa towarzysząca Międzynarodowemu Biennale Plakatu, Dydo Poster Gallery w Krakowie, Muzeum Miasta Łodzi, Łódź Design Festival i Galerii Imaginarium w Łodzi. Kolekcja gromadzi różne aspekty sztuki typograficznej, ukazując siłę litery jako formy artystycznej zarówno w tej statycznej (plakat, grafika), jak i dynamicznej (typografia kinetyczna).
Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wystawy-czasowe/type-text-poster-exhibition/
Czas trwania: do 5 grudnia 2024 r.
Type text roots
To międzynarodowy projekt poświęcony statycznej i kinetycznej typografii. Od 2017 roku odbyło się już wiele jego prezentacji, w tym w Polsce, Francji, Emiratach Arabskich, Indonezji, Iranie, Niemczech. W 2023 roku projekt został poszerzony o część edukacyjną. Celem tej części projektu jest zebranie prac zaprojektowanych przez studentów z różnych uczelni na wspólny temat. Studenci biorący udział w projekcie TYPE TEXT ROOTS zaprojektowali prace przedstawiające ich ojczysty region przez typografię. Do każdego projektu dołączony został krótki opis, który wyjaśnia zamysł autora i ideę pracy. W ten sposób można nie tylko podziwiać poszczególne realizacje, ale także poznać fascynujące opowieści i doświadczenia, które zainspirowały artystki i artystów.
Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wystawy-czasowe/type-text-roots/
Czas trwania: do 5 grudnia 2024 r.
Dzieje się w Młynach Rothera – wystawy stałe
Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką.
Tytułowe „Węzły” to nawiązanie do Bydgoskiego Węzła Wodnego, ale nazwa ma też symboliczne znaczenie – odnosi się do więzi międzyludzkich, splotu losów mieszkańców. Na wystawie poznamy Bydgoszcz nierozerwalnie związaną z Brdą, Kanałem Bydgoskim i Wisłą, poczujemy ducha miasta, w którym ważne wydarzenia przenikają się z opowieściami o codziennym życiu mieszkańców. Cofniemy się do przeszłości i prześledzimy ostatnie 170 lat rozwoju Bydgoszczy, by następnie przyjrzeć się wyzwaniu, które nas czeka – jak uchronić wodne zasoby miasta przed kryzysem klimatycznym. Wystawa powstała dzięki zaangażowaniu wielu instytucji i osób prywatnych, które podzieliły się z nami swoimi zbiorami oraz wspomnieniami.
Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wystawy-stale/wezly-opowiesc-o-miescie-nad-rzeka/
Młyn-Maszyna
Przez wiele lat w Młynach Rothera potężna maszyna mieliła zboże na mąkę. Jakie siły natury, odkrycia nauki i wynalazki techniki wprawiały ją w ruch? Sprawdźmy! W naszym centrum nauki wcielicie się w role konstruktorów czy pracowników młynów. Przy użyciu współczesnych maszyn będziecie eksperymentować: transportować, ważyć, czyścić, rozdrabniać, mielić, odsiewać… Które przedmioty mogą latać? Po co spiętrzamy wodę? Dlaczego młyńskie kamienie się grzeją? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie na wystawie. Historia Młynów zainspirowała nas do odkrywania fascynującego świata nauki i techniki. Na wystawie Młyn-Maszyna nie tylko go zobaczycie, ale przede wszystkim doświadczycie!
SOWA
SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności to miejsce wypełnione interaktywnymi eksponatami, które ożywają dzięki interakcji z odwiedzającymi. Można tu sprawdzić: czy nasza twarz jest symetryczna, jak działa pamięć ultrakrótkotrwała, czym różni się od krótkotrwałej oraz zmierzyć się z siłą grawitacji. Odwiedzający wystawę znajdą stacje badawcze, przy których mogą eksplorować różne, ciekawe zjawiska rządzące światem oraz Majsternię – czyli przestrzeń, w której można samodzielnie lub zespołowo mierzyć się z wyzwaniami konstruktorskimi.
Zadania w niej mają różny poziom trudności – można budować mosty, wieże, katapulty czy też obiekty latające. SOWA, wspierana przez Centrum Nauki Kopernik, z pewnością pomoże dzieciom i dorosłym poczuć radość z doświadczania oraz zdobywania wiedzy poprzez swobodne eksperymentowanie. Współpraca z Centrum Nauki Kopernik w ramach rozwijania ogólnopolskiej sieci lokalnych centrów nauki SOWA otwiera nowe możliwości. Wiedza z zakresu edukacji oraz doświadczenie wystawiennicze, z których będą mogli skorzystać animatorzy i edukatorzy z Młynów, staną się fundamentem do rozwoju i twórczej pracy przy przygotowaniu oferty kreatywnych warsztatów oraz ciekawych wydarzeń specjalnych.
Na wystawie SOWA, niezależnie od wieku, odkrywcy uczą się przez eksperymentowanie, rozwijają swoją kreatywność oraz zdolność rozwiązywania złożonych problemów. Inicjatywa „SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności” finansowana jest w ramach dotacji Ministra Nauki, na podstawie umowy Nr 1/CNK-SOWA/2021 z dnia 2 marca 2021 r. w sprawie uruchomienia przez Centrum Nauki Kopernik 50 lokalnych Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w latach 2021-2028.
Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wystawy-stale/wystawa-sowa/
- Policjanci wynieśli dwóch mężczyzn z płonącego budynku. Pomagali im mieszkańcy kamienicy - 11 grudnia 2024
- Wigilia pod Gołym Niebem w Starym Fordonie już w ten weekend. To już 10. edycja wydarzenia! - 11 grudnia 2024
- Akademicki Jarmark Bożonarodzeniowy w Fordonie już w ten weekend. Politechnika Bydgoska zaprasza! - 10 grudnia 2024