Bydgoszcz
3C
Niebo częściowo zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h W
H 4 • L 2
13C
Nd
14C
Pon
10C
Wt
11C
Sr
8C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaDzień Edukacji Narodowej okiem prezes bydgoskiego oddziału ZNP. „Praca nauczyciela staje się jeszcze trudniejsza”
13.10.2017 | 17:56

Dzień Edukacji Narodowej okiem prezes bydgoskiego oddziału ZNP. „Praca nauczyciela staje się jeszcze trudniejsza”

Na zdjęciu: Mirosława Kaczyńska - Prezes Oddziału ZNP w Bydgoszczy.

Fot. Stanisław Gazda

Jedno pytanie do Mirosławy Kaczyńskiej – Prezes Oddziału ZNP w Bydgoszczy: -Podczas bydgoskiego świętowania Dnia Edukacji Narodowej byliśmy świadkami wręczania odznaczeń, gratulacji, uśmiechów – ale tak naprawdę, w jakim nastroju obchodzone jest  święto nauczycieli?

– Biorąc pod uwagę ogrom pracy, można odpowiedzieć, że w atmosferze dobrze wykonanego obowiązku, ale w nastrojach bardzo minorowych. To, co się nam, nauczycielom, szykuje w niedalekiej przyszłości, jest bardzo zatrważające. Żadna ze zmian w Karcie Nauczyciela, przygotowywanych przez ministerstwo, nie jest pro-nauczycielska. Nie boję się powiedzieć, to zmiany wręcz anty-nauczycielskie.

– Pracujemy w klimacie ciągłego oceniania, patrzenia na ręce, z groźbą wydłużenia awansu zawodowego, ograniczenia możliwości korzystania z urlopów dla poratowania zdrowia. To wszystko powoduje, że praca nauczyciela staje się jeszcze trudniejsza.

– Ostatnio, patrząc z boku, wydawać by się mogło, że jako ZNP wyciszyliśmy się, skapitulowaliśmy. Może na zewnątrz tak to widać, ale ZNP nie odpuszcza – cały czas uczestniczymy we wszystkich możliwych rozmowach, a jeżeli ich nie ma, to domagamy się ich, żądamy uwzględnienia naszych postulatów. Ale cóż, ministerstwo jest nieugięte, jakby było z kamienia. To, co próbujemy zrobić drogą negocjacyjną i wspólnych ustaleń, niestety, trafia na opór ze strony najwyższych władz oświatowych, a kto wie, czy nawet nie rządu, gdyż dopiero co wyszła z komisji prawie bez poprawek ustawa o finansowaniu oświaty. I znów okazało się, że z naszym głosem w ogóle się nie liczono…


Powiązane treści