Bydgoszcz
11C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 5km/h E
H 12 • L 10
7C
Wt
8C
Sr
11C
Czw
8C
Pt
6C
Sob
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaDzień Edukacji Narodowej okiem prezes bydgoskiego oddziału ZNP. „Praca nauczyciela staje się jeszcze trudniejsza”
Kaczynska_ZNP_SG
13.10.2017 | 17:56

Dzień Edukacji Narodowej okiem prezes bydgoskiego oddziału ZNP. „Praca nauczyciela staje się jeszcze trudniejsza”

Na zdjęciu: Mirosława Kaczyńska - Prezes Oddziału ZNP w Bydgoszczy.

Fot. Stanisław Gazda

Jedno pytanie do Mirosławy Kaczyńskiej – Prezes Oddziału ZNP w Bydgoszczy: -Podczas bydgoskiego świętowania Dnia Edukacji Narodowej byliśmy świadkami wręczania odznaczeń, gratulacji, uśmiechów – ale tak naprawdę, w jakim nastroju obchodzone jest  święto nauczycieli?

– Biorąc pod uwagę ogrom pracy, można odpowiedzieć, że w atmosferze dobrze wykonanego obowiązku, ale w nastrojach bardzo minorowych. To, co się nam, nauczycielom, szykuje w niedalekiej przyszłości, jest bardzo zatrważające. Żadna ze zmian w Karcie Nauczyciela, przygotowywanych przez ministerstwo, nie jest pro-nauczycielska. Nie boję się powiedzieć, to zmiany wręcz anty-nauczycielskie.

– Pracujemy w klimacie ciągłego oceniania, patrzenia na ręce, z groźbą wydłużenia awansu zawodowego, ograniczenia możliwości korzystania z urlopów dla poratowania zdrowia. To wszystko powoduje, że praca nauczyciela staje się jeszcze trudniejsza.

– Ostatnio, patrząc z boku, wydawać by się mogło, że jako ZNP wyciszyliśmy się, skapitulowaliśmy. Może na zewnątrz tak to widać, ale ZNP nie odpuszcza – cały czas uczestniczymy we wszystkich możliwych rozmowach, a jeżeli ich nie ma, to domagamy się ich, żądamy uwzględnienia naszych postulatów. Ale cóż, ministerstwo jest nieugięte, jakby było z kamienia. To, co próbujemy zrobić drogą negocjacyjną i wspólnych ustaleń, niestety, trafia na opór ze strony najwyższych władz oświatowych, a kto wie, czy nawet nie rządu, gdyż dopiero co wyszła z komisji prawie bez poprawek ustawa o finansowaniu oświaty. I znów okazało się, że z naszym głosem w ogóle się nie liczono…


Powiązane treści