Bydgoszcz
25C
Niebo częściowo zachmurzone
50% wilgotność
Wiatr: 6km/h WSW
H 26 • L 25
24C
Pt
24C
Sob
21C
Nd
22C
Pon
22C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaDziś koniec zwężenia na Wiaduktach Warszawskich. Będzie nowa organizacja ruchu
Wiadukty Warszawskie Bydgoszcz
15.06.2021 | 09:22

Dziś koniec zwężenia na Wiaduktach Warszawskich. Będzie nowa organizacja ruchu

Na zdjęciu: Zwężenie na Wiaduktach Warszawskich obowiązywało od października 2020 roku.

Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum

Dziś (15 czerwca) w godzinach popołudniowych drogowcy udostępniają do ruchu zamknięte od jesieni 2020 roku pasy ruchu na Wiaduktach Warszawskich. Koniec zwężenia wiąże się jednak z nową organizacją ruchu i wprowadzeniem monitoringu na obiekcie.

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, we wtorek (15 czerwca) ZDMiKP udostępni kierowcom wszystkie pasy ruchu Wiaduktów Warszawskich w ciągu ulicy Fordońskiej. Likwidacja zwężenia nastąpi w godzinach wieczornych (między 18:00 a 20:00). Przypomnijmy, że ograniczenia w ruchu na przeprawie zostały wprowadzone jesienią 2020 roku – badania jej stanu technicznego wykazały, że dalsza eksploatacja obiektu w pełnym zakresie grozi katastrofą budowlaną. Następnie ZDMiKP zlecił wykonanie podparcia obiektu – przetarg na to zadanie wygrała bydgoska firma Kormost. – Po udostępnieniu do ruchu obu wiaduktów, kontynuowane będą właściwe prace naprawcze – podkreśla rzecznik ZDMiKP Tomasz Okoński.
Likwidacja zwężenia wiąże się jednak ze zmianami w dotychczasowej organizacji ruchu. – Prędkość na obiektach zostanie ograniczona do 30 km/h, a pojazdy ciężarowe będą mogły poruszać się wyłącznie prawym pasem ruchu (od strony chodnika). Pas lewy na każdym z obiektów będzie przeznaczony dla pojazdów o wadze nie przekraczającej 3,5 t. W celu zapewnienia przestrzegania powyższych ograniczeń, obiekt będzie monitorowany – informuje Okoński.

Wzmocnienie konstrukcji, polegające na ustawieniu ośmiu podpór, mają na celu jedynie zachowanie funkcji przeprawy i zgodnie z otrzymaną ekspertyzą pozwolą użytkować obiekt jeszcze tylko przez około 10 lat. ZDMiKP przygotował już wstępny harmonogram dalszych działań w zakresie rozbiórki i budowy nowych Wiaduktów Warszawskich. Zgodnie z nim, ogłoszenie przetargu na wykonanie koncepcji projektowej dla rozbiórki i budowy nowych obiektów ma nastąpić w przyszłym roku. Koncepcja ma być gotowa w 2023 roku, co pozwoli uruchomić postępowanie na stworzenie projektu dla rozbiórki i budowy nowych obiektów.

– Zgodnie z planami zakładamy, że w okresie od 2026 do 2029 roku rozpoczną się rzeczywiste prace związane z realizacją w pełni nowoczesnej przeprawy, odpowiedniej do obecnych warunków technicznych, obciążeń i natężeń ruchu – przekazuje ZDMiKP. Szacuje się, że budowa nowych Wiaduktów Warszawskich pochłonie około 200 milionów złotych.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
1 miesiąc temu

Jezeli bedzie to nastepna nowoczesna przeprawa typu trasa uniwersytecka,to bedzie tragedia…

Marian
Marian
1 miesiąc temu

Ciekawe jak będzie wyglądała zmiana pasa ruchu dla ciężarówek jadących od Fordonu i chcących skręcić w ul. Sporną. Skoro wszystkie ciężarówki mają jechać prawym pasem (od strony chodnika), to przy zjeździe z wiaduktu nie widzę zbyt dużo miejsca na zajęcie lewego pasa i ustawienie się przed światłami do zawrócenia w Sporną. Spodziewam się licznych stłuczek i zakrokowania całej nitki prowadzącej w stronę centrum.

Powiązane treści