Bydgoszcz
28C
Słonecznie
32% wilgotność
Wiatr: 9km/h SE
H 28 • L 28
22C
Sr
16C
Czw
13C
Pt
12C
Sob
12C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesEdyta Wiwatowska: Bydgoszcz doskonale wykorzystuje możliwości związane z rozwojem sektora szeroko rozumianej branży IT [STUDIO METROPOLIA]
05.10.2018 | 06:00

Edyta Wiwatowska: Bydgoszcz doskonale wykorzystuje możliwości związane z rozwojem sektora szeroko rozumianej branży IT [STUDIO METROPOLIA]

Gościem naszego cyklu jest prezes Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Na zdjęciu: Edyta Wiwatowska jest szefową Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Fot. Sebastian Torzewski / archiwum

Prezes Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego przyznaje w rozmowie z nami, że Bydgoszcz ma spory potencjał w poszukiwaniu nowych fachowców, a także w rozwoju branży IT. Edyta Wiwatowska pokusiła się również o podsumowanie niedawnej konferencji firm z tego rynku, która odbyła się w grodzie nad Brdą oraz odpowiedziała na pytanie o silne strony miasta w kontekście przyciągnięcia do niego nowych inwestorów.

Szymon Fiałkowski: Za nami konferencja branży IT w Bydgoszczy. Jakie odczucia ma Pani Prezes po tym spotkaniu?
Edyta Wiwatowska (prezes Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego):
„Bydgoszcz IT Conference”, to pierwsza w naszym mieście typowo techniczna konferencja IT, której celem było wsparcie rozwoju branży IT w naszym regionie, umożliwienie poszerzenia wiedzy z dziedzin takich jak Java czy Cloud Computing, oraz integracja całego lokalnego środowiska tego sektora.
Wzrost kompetencji pracowników i studentów związanych z branżą IT jest jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie potencjału rozwojowego Bydgoszczy, a także na kreowanie wizerunku miasta jako silnego ośrodka wdrażającego nowoczesne technologie, dlatego cieszę się, że jako miasto Bydgoszcz i Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego mogliśmy być partnerem tego spotkania.
Zainteresowanie konferencją – ponad 200 uczestników, a także relacje osób biorących w niej udział świadczą o tym, że tego typu wydarzenia poruszające konkretne tematy, są niezmiernie ważne i potrzebne w naszym mieście. Dają możliwość zaproszenia do Bydgoszczy specjalistów najwyższej klasy, a w rezultacie promocji naszego miasta jako atrakcyjnego miejsca do pracy i życia. Mam nadzieję, że organizatorzy będą kontynuowali tą ideę.

Jak silnym punktem na mapie branży IT w Polsce jest Bydgoszcz?
Bydgoszcz doskonale wykorzystuje możliwości związane z rozwojem sektora szeroko rozumianej branży IT. Usługi IT, w tym działalność badawczo-rozwojowa w zakresie rozwoju oprogramowania, stanowią najważniejszą kategorię usług świadczonych w bydgoskich centrach i generują obecnie 86% zatrudnienia w branży.
Według najnowszego raportu „Usługi biznesowe w Bydgoszczy”, przygotowanego przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) – największą w Polsce organizację zrzeszającą przedsiębiorstwa z sektora nowoczesnych usług dla biznesu – Bydgoszcz znajduje się dziś w gronie najważniejszych lokalizacji inwestycji z sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce. Nasze miasto zajmuje pierwsze miejsce w kraju, biorąc pod uwagę udział usług IT w strukturze zatrudnienia centrów BPO, SSC, IT i R&D. Raport ABSL wskazuje, że w ciągu ostatnich 2 lat w Bydgoszczy powstało 9 nowych centrów usług dla biznesu, a zatrudnienie zwiększyło się w tym czasie o 28% (ponad 2 tys. osób). Dziś w mieście działa 41 centrów, w których pracuje już ponad 10 tys. osób, a konserwatywny scenariusz przewiduje wzrost do 50 ośrodków do 2020 r.
W Bydgoszczy swoje centra mają dziś firmy z takich państw jak Wielka Brytania, Niemcy, Szwecja, USA, Francja, Finlandia, Kanada, Holandia i oczywiście Polska. Specjalizacja Bydgoszczy w świadczeniu usług teleinformatycznych i programistycznych widoczna jest poprzez profil inwestorów, wśród których znajdują się globalnie rozpoznawalSTne marki, jak Nokia, Atos, Asseco, Mobica, SDL, Cybercom czy Teldat. Większość z nich rozszerzyła w ostatnich latach zakres świadczonych usług i zwiększyła zatrudnienie w swoich centrach, sygnalizując jednocześnie realne prognozy dalszego rozwoju. Do tego grona dołączył właśnie nowy inwestor branży IT – firma Sii, która do 2019 r. chce zatrudnić ponad 120 ekspertów tej branży.


STUDIO METROPOLIA – W KAŻDY PIĄTEK NA METROPOLIABYDGOSKA.PL


W jaki sposób Bydgoszcz chce zachęcać firmy do tego, by otwierały swoje siedziby właśnie w grodzie nad Brdą?
Konsekwentnie realizowana strategia rozwoju miasta, wsparcie inwestorów zapewniane przez Bydgoską Agencję Rozwoju Regionalnego i władze lokalne, korzystne położenie na przecięciu ważnych dróg krajowych i kolejowych, łączących Warszawę, Poznań i Trójmiasto oraz międzynarodowy port lotniczy, dostępność terenów pod inwestycje, szybko rozwijający się rynek biurowy i wysoka jakość tzw. kapitału ludzkiego to główne atuty miasta. Miasto chce aktywnie wykorzystać wszelkie szanse związane z rozbudową sieci dróg ekspresowych w regionie, w tym bardzo ważną dla Bydgoszczy trasą S5, umożliwiającą płynny transport towarów z portów w Gdyni i Gdańsku przez Bydgoszcz, na południe i zachód Europy. W tym celu już realizowane są inwestycje miejskie umożliwiające sprawną komunikację z poszczególnych dzielnic Bydgoszczy do węzłów drogowych wzdłuż trasy S5, która będzie jednocześnie obwodnicą miasta dla ruchu tranzytowego. Dodatkowo, w gotowości pozostaje ponad 150 ha terenów inwestycyjnych, przygotowanych pod względem planistycznym i infrastrukturalnym pod lokalizację nowych projektów, a Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego kontynuuje szeroko zakrojone działania promocyjne poprzez udział w targach, konferencjach oraz bezpośrednie rozmowy z potencjalnymi inwestorami, w celu skomercjalizowania niewykorzystanych jeszcze terenów.
Nie bez znaczenia pozostaje dostępność wykwalifikowanej kadry pracowniczej (1 mln osób w obrębie 50 km), szkolnictwo o profilu technicznym i uczelnie wyższe nastawione na współpracę z biznesem, udogodnienia w formie zwolnień z podatku od nieruchomości dla inwestorów tworzących nowe miejsca pracy lub inwestujących w nowoczesną infrastrukturę biurową i konferencyjną, zachęty i granty rządowe dostępne za pośrednictwem Specjalnych Stref Ekonomicznych czy Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Ile projektów rocznie obsługuje BARR?
Agencja obsługuje średnio 160 projektów inwestycyjnych rocznie, z których część lokuje się w Bydgoszczy.

Jakie są najważniejsze sukcesy agencji?
Pierwsze 5 lat działalności BARR upłynęło pod znakiem budowania dobrego wizerunku gospodarczego Bydgoszczy i wspierania rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Nowe inwestycje w mieście, najniższa od lat stopa bezrobocia czy kolejne wyróżnienia dla Bydgoszczy w biznesowych plebiscytach świadczą o tym, że podejmowane wysiłki przynoszą pożądane efekty. W ramach projektów zrealizowanych od momentu powstania BARR, inwestorzy stworzyli już ponad 4300 miejsc pracy w branżach usługowej, produkcyjnej i magazynowej oraz ok. 2500 w handlu.
Spółka specjalizuje się w obsłudze inwestycyjnej firm z dynamicznie rozwijającego się w Polsce sektora nowoczesnych usług dla biznesu (IT, F&A, contact center ), który obecnie zatrudnia w mieście już ponad 10 000 osób, co stawia Bydgoszcz i region w czołówce branżowych raportów. W ciągu kilku lat istnienia Agencji współpracujący z nią inwestorzy oddali do użytku ponad 220 000 m2 nowoczesnej powierzchni magazynowej oraz blisko 100 000 m2 przestrzeni handlowej. Niemal o 35 000 m2 zwiększyła się także przestrzeń biurowa. W mieście powstają też kolejne hale produkcyjne, dzięki czemu ponad 50% osób pracujących w Bydgoszczy znajduje zatrudnienie w przemyśle.
BARR realizuje projekty edukacyjne i szkoleniowe, w samych tylko niekomercyjnych szkoleniach, w czasie 5-letniej działalności Agencji, łącznie wzięło udział już prawie 6500 przedsiębiorców, ich pracowników oraz osób zainteresowanych rozpoczęciem własnego biznesu. We współpracy z firmami działającymi w mieście prowadzimy, m.in. praktyczne lekcje przedsiębiorczości i gry biznesowe, które dają możliwość młodym ludziom, wkraczającym na rynek pracy, lepiej poznać bydgoskich pracodawców i dostrzec potencjał lokalnej gospodarki.
Ważne dla nas są również nagrody i wyróżnienia jakie otrzymało miasto. Za jedno z najważniejszych można uznać pierwsze miejsce w rankingu Banku Światowego „Doing Business in Poland 2015”, w którym niezależni eksperci uznali Bydgoszcz za miejsce, gdzie najłatwiej w kraju prowadzi się działalność gospodarczą. Bydgoszcz otrzymała też nagrodę CEE Shared Services and Outsourcing Award 2016 dla najlepszego miasta w Polsce w kategorii nowych lokalizacji dla centrów usług wspólnych. Jako miasto najbardziej przyjazne inwestorom została także nagrodzona w innych prestiżowych plebiscytach branży nieruchomości, jak CIJ Awards Poland czy Eurobuild Awards, zaś ubiegłoroczne wyróżnienie Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych ABSL podkreśliło dodatkowo istotny wkład Bydgoszczy w procesie dynamicznego rozwoju sektora nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce.


WIĘCEJ WYWIADÓW Z CYKLU STUDIO METROPOLIA


W których obszarach biznesu potencjał miasta nie jest w pełni wykorzystany?
Bydgoszcz to silny ośrodek przemysłowy. Doskonale rozwija się w naszym mieście sektor nowoczesnych usług dla biznesu, w tym sektor IT. Biorąc jednak pod uwagę prężnie rozwijający się w Bydgoszczy rynek nieruchomości, potrzeby rekrutacyjne rynku finansowo-księgowego, a także statystyki dotyczące studentów i absolwentów naszych uczelni, to właśnie w rozwoju sektora usług F&A widzimy ogromny potencjał.
Już niebawem podczas współorganizowanej przez nas konferencji „Emerging Cities. Future 2to5” (17 października 2018 r. hotel Słoneczny Młyn) będziemy właśnie zastanawiać się co jeszcze można poprawić, by utrzymać wysoki poziom wzrostu. Jak skutecznie realizować potrzeby inwestorów, by utrzymać pozycję jednej z najważniejszych lokalizacji dla sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce. Jak umacniać pozycję regionu na mapie inwestycji logistyczno – produkcyjnych? – serdecznie zapraszam na to wydarzenie.

Jakie czynniki są największym atutem miasta w sferze gospodarczej?
Miasto oraz najbliższą okolicę w promieniu 50 km zamieszkuje łącznie około milion osób. Będąc największym ośrodkiem akademickim w województwie kujawsko-pomorskim oraz aktywnie wspierając współpracę biznesu i nauki, Bydgoszcz oferuje inwestorom dostęp do wykwalifikowanej kadry, dostosowanej do ich potrzeb. Ważnym czynnikiem jest też korzystny dla przedsiębiorców i pracowników „work-life balance”. Bydgoszcz to nie tylko ważny i energiczny ośrodek biznesowy czy akademicki, lecz także kulturalny i sportowy. Miasto dynamicznie się rozwija, jednocześnie dbając o to, by być miejscem przyjaznym do życia.
Przedsiębiorcy poszukujący atrakcyjnych lokalizacji mogą liczyć w Bydgoszczy na różnorodną i łatwo dostępną ofertę terenów inwestycyjnych. Unikatowa propozycja Bydgoszczy to przeznaczone do sprzedaży rozległe tereny (ok. 150 ha) położone w całości w granicach miasta, z których ok. 70 ha pozostaje do zagospodarowania na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego (BPPT). Obszary inwestycyjne położone są w niewielkiej odległości od międzynarodowego portu lotniczego oraz zapewniają dogodny dostęp do dróg krajowych i transportu kolejowego. Tereny są wyposażone w infrastrukturę drogową i techniczną oraz miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, tak aby potencjalny inwestor mógł skoncentrować się wyłącznie na wyborze odpowiadającej mu działki. Obecnie w Bydgoszczy istnieje też ok. 345 000 m2 magazynów, a deweloperzy powierzchni magazynowo-produkcyjnych deklarują kolejne projekty rozwojowe w mieście – w realizacji i najbliższych planach jest jeszcze bowiem ponad 210 000 m2 nowoczesnych parków magazynowych o wysokim standardzie. We wrześniu pozwolenie na budowę odebrała Waimea, która planuje realizację 90 000 m2 w ramach Waimea Logistic Park Bydgoszcz. Kolejne projekty w mieście zapowiada również Panattoni Europe, który w Bydgoszczy zrealizował już inwestycje o łącznej powierzchni ponad 120 000 m2.
Z kolei pod potrzeby inwestorów sektora BPO/SSC rośnie w mieście podaż nowoczesnych powierzchni biurowych. W tym roku osiągnęła ona poziom 90 000 m2, tymczasem projekty w budowie obejmują kolejne 23 000 m2, a na etapie planowania pozostaje jeszcze ponad 66 000 m2. Warto zaznaczyć, że ok. 40% zasobów biurowych w Bydgoszczy powstało w ciągu ostatnich 3 lat, co oznacza, że ich duża część znajduje się w nowoczesnych budynkach. Przykładem mogą być projekty Arkada Business Park (11 tys. m2) i Immobile K3 (8,8 tys. m2), które oferują najwyższe standardy powierzchni biurowej, z parkingami podziemnymi i nowoczesną infrastrukturą techniczną, przyciągając dodatkowo atrakcyjną lokalizacją w centrum miasta i łatwym dostępem do komunikacji publicznej.

BARR działa kompleksowo w formule „One stop shop”. Jak można opisać ten projekt i jego funkcjonowanie?
BARR oferuje wsparcie dla nowych inwestorów, jak i projektów reinwestycyjnych na każdym etapie procesu, począwszy od prezentacji dostępnych terenów i analizy potencjału społeczno-gospodarczego miasta, przez wsparcie w procesie nabycia gruntów, uzyskania wszystkich niezbędnych zgód i pozwoleń administracyjnych dla realizacji inwestycji, aż po proces rekrutacji pracowników i promocji inwestora wśród lokalnej społeczności. Staramy się pozostać partnerem dla naszych inwestorów we wszystkich wyzwaniach związanych z realizacją ich projektów i kontynuujemy tą współpracę również na etapie bieżącej działalności biznesowej. Przy projektach reinwestycyjnych, w szczególności tych związanych z procesem budowlanym, ułatwiamy kontakt z jednostkami administracyjnymi, skracając często czas trwania procesu – co jest szczególnie cenione przez naszych inwestorów. W naszej agencji inwestorów traktujemy priorytetowo. Oferujemy wsparcie dedykowanego opiekuna, który dostarcza wszelkich informacji na temat oferty nieruchomości, poziomy cen, wynagrodzeń, wykwalifikowanej kadry, a ponadto przeprowadza przedsiębiorcę przez gąszcz formalności związanych z uzyskaniem niezbędnych decyzji i pozwoleń.

Stopa bezrobocia w mieście, ale też w powiecie bydgoskim i regionie spada i jest ona na rekordowo niskim poziomie. Czy w związku z tym jest problem z zatrudnieniem specjalistów?
Jest to na pewno coraz większy problem i dotyczy on wielu miast w Polsce. W Bydgoszczy widzimy jednak pewien potencjał. Miasto i najbliższą okolicę w promieniu 50 km zamieszkuje łącznie około milion osób, a jako największy ośrodek akademicki w województwie, oferujemy przedsiębiorcom dostęp do zasobów ludzkich o odpowiadających im kompetencjach. Inwestorzy szukają lokalizacji gdzie problemy związane z rotacją i nieustanną inflacją płacową nie są aż tak dotkliwe, jak w głównych aglomeracjach w Polsce, dlatego też Bydgoszcz niewątpliwie wciąż jest atrakcyjna nawet w warunkach niskiego bezrobocia.

W jakich branżach specjaliści są poszukiwani?
Obserwując rynek pracy, we współpracy z lokalnym biznesem i agencjami HR, zauważamy, że dzięki znacznej dywersyfikacji gospodarki, oferowane miejsca pracy są zróżnicowane i rekrutują praktycznie wszystkie branże. Postęp technologiczny sprawia natomiast, iż szczególnie poszukiwani są specjaliści z wykształceniem technicznym, zarówno w sektorze usług, jak i produkcyjnym, w którym coraz większą rolę odgrywa automatyzacja procesów.
Dlatego jako Agencja prowadzimy szereg działań związanych z promocją rynku pracy i zatrudnienia, wspieramy tragi pracy organizowane w naszym mieście, prowadzimy bezpłatne szkolenia, wraz ze specjalistami z firm bydgoskich zachęcamy uczniów bydgoskich szkół do zapoznania się z konkretnymi zawodami w ramach akcji Bydgoszcz szuka talentów.


Powiązane treści