Bydgoszcz
18C
Opady
59% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 18 • L 16
17C
Czw
13C
Pt
8C
Sob
11C
Nd
12C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaEgzamin w województwie prawie bez problemów. W jednej szkole potrzebny był przyjazd kuratorium
Mikołaj Bogdanowicz, Marek Gralik, Maria Mazurkiewicz
10.04.2019 | 17:32

Egzamin w województwie prawie bez problemów. W jednej szkole potrzebny był przyjazd kuratorium

Na zdjęciu: W środę w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa dotycząca egzaminów gimnazjalnych.

Fot. Szymon Fiałkowski

Egzamin gimnazjalny w województwie kujawsko-pomorskim odbył się we wszystkich szkołach, lecz w jednej – tylko częściowo, gdyż nie udało się na czas skompletować komisji egzaminacyjnej. W Bydgoszczy uczniowie wypełnili testy bez przeszkód i jutro ma być podobnie.

Ponad 19 tysięcy uczniów w 407 szkołach w województwie – tylu przystąpiło dziś do egzaminu gimnazjalnego. Do końca trwało kompletowanie komisji. Zgłosiło się ponad 400 wolontariuszy, głównie emerytów, pracowników szkół niepublicznych i tych, którzy mają uprawnienia pedagogiczne, ale odeszli z zawodu. Około sto z nich znalazło się dzisiaj w komisjach, które uzupełniali też leśnicy i strażacy. Ci ostatni stawili się w szkole w Podwiesku (powiat chełmiński), gdzie do ostatnich chwil były trudności z powołaniem komisji. Ostatecznie się nie udało.

Byliśmy w kontakcie i podsuwaliśmy pomysły pani dyrektor. Zostali tam wysłani strażacy z Chełmna, ale pani dyrektor ich nie przyjęła i poranna część egzaminu nie odbyła się – wyjaśniała podczas środowej konferencji prasowej wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz. Jej zdaniem uczniowie nie napisali testu, gdyż pani dyrektor nie znała przepisów. – Gdy nie mogliśmy się porozumieć, wsiadłam z panią wizytator do samochodu i pojechałyśmy tam, żeby pomóc przeprowadzić egzamin w drugiej części – tłumaczyła Mazurkiewicz, wypowiadająca się za kuratora Marka Gralika, który miał problemy z głosem.

Inaczej sprawę przedstawiała dyrektorka, z którą na miejscu rozmawiali dziennikarze Polsatu. Tłumaczyła, że strażacy przyjechali 13 minut przed rozpoczęciem egzaminów i nie byli przeszkoleni. Uczniowie z Podwieska będą musieli egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie napisać w drugim terminie, czyli 3 czerwca. Ich prace zostaną jednak sprawdzone na czas, czyli razem z tymi, które zostały napisane dzisiaj.

Bez przeszkód egzaminy odbyły się w bydgoskich placówkach. Jak poinformował ratusz na jutro także udało się już skompletować zespoły egzaminacyjne do wszystkich szkół w mieście. Trudniej może być w piątek, gdy odbędą się egzaminy z języków obcych. Z uwagi, że część testu obejmuje nagrania sprawdzające rozumienie treści ze słuchu, uczniowie muszą zostać umieszczeni w mniejszych salach, a co za tym idzie – należy utworzyć więcej komisji. – Apelujemy do wszystkich wolontariuszy, aby pozostawali w gotowości, nawet jeśli nie byli potrzebni w komisjach. Wszystkim, którzy pomagają bardzo dziękujemy – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

W czwartek, drugiego dnia egzaminów, zostanie sprawdzona wiedza uczniów z przedmiotów przyrodniczych, a także matematyki.

Egzamin w województwie prawie bez problemów. W jednej szkole potrzebny był przyjazd kuratorium
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments