Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Ekstremalna lekcja uczniów z dwunastu szkół [ZDJĘCIA]

Dodano: 05.10.2017 | 11:59

Na zdjęciu: Orientacja w terenie, posługiwanie się mapą i odbiornikiem GPS, to podstawa tej edukacyjnej zabawy.

Fot. Stanisław Gazda

Geocaching jest formą spędzania wolnego czasu, pogłębiana pasji turystycznych, polegającą na poszukiwaniu zakamuflowanych skrytek, które można odnaleźć na podstawie współrzędnych geograficznych. W tym połączeniu zabawy z wiedzą na temat turystyki ekstremalnej i sztuki przetrwania – dziejącym się w Myślęcinku – biorą udział uczniowie z jedenastu bydgoskich szkół oraz młodzież z Barcina.

To już trzecia edycja wydarzenia zorganizowanego przez Lokalną Grupa Działania “Klub 479”.

Celem tej gry terenowej, jest poznanie regionu kujawsko-pomorskiego, propagowanie aktywnych metod na spędzanie czasu wolnego przez uczniów, rozszerzenie wiedzy z zakresu turystyki i survivalu, a także promocja geocachingu w Bydgoszczy i okolicach. Są też praktyczne korzyści dla uczniów, którzy po takiej zabawie z pewnością poradzą sobie w terenie, nie zgubią się, poznają chmury, drzewa, skały, nabędą umiejętności współpracy w grupach. Gra terenowa „eXtremeGeocaching Trial” to działanie realizowane w ramach programu „Edukacja regionalna” zapisanego w Strategii Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy na lata 2013-2020 – wyjaśnia Krzysztof Chabasiński (IV LO), jeden z organizatorów.

W „eXtremeGeocaching Trial” biorą udział 3-osobowe drużyny szkół z przydzielonym przez organizatorów obserwatorem, który na trasie gry terenowej czuwa nad jej uczciwym przebiegiem i bezpieczeństwem uczestników.

Każda z drużyn została wyposażona w odbiornik GPS, dzięki któremu może zlokalizować schowane skrytki geocachingowe. W środku każdej z nich znajduje się „logbook”, do którego należy wpisać się po odnalezieniu danej skrytki. Ponadto trzeba także prawidłowo odpowiedzieć na pytanie. Dotyczy ono zagadnień związanych z geocachingiem, walorami turystycznymi regionu kujawsko-pomorskiego, survivalem, orientacją w terenie, umiejętnością czytania mapy i wykonywania obliczeń w geografii.

Punkty przyznawane są za 3 elementy gry terenowej: za odnalezienie skrytek geocachingowych, za prawidłowe odpowiedzi na pytania znajdujące się w skrytkach oraz za czas ukończenia gry terenowej.

Impreza kończy się o godzinie 13.00. Po niej przewidziano wspólne ognisko. Dla zwycięzców „eXtremeGeocaching Trial” będą bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy.

W duchu turystycznej rywalizacji najlepiej poradzili sobie uczniowie LO Towarzystwa Salezjańskiego. Kolejne miejsca na podium zajęły reprezentacje III LO i XI LO.