Bydgoszcz
5C
Słonecznie
76% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSE
H 5 • L 4
11C
Wt
11C
Sr
13C
Czw
13C
Pt
11C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaElektryczne autobusy wjadą do Bydgoszczy. Dzięki rządowym planom
20.02.2017 | 15:11

Elektryczne autobusy wjadą do Bydgoszczy. Dzięki rządowym planom

W poniedziałek ogłoszono prace nad rządowym programem rozwoju elektromobilności.

Na zdjęciu: Obecnie po Bydgoszczy jeździ jeden z najnowocześniejszych taborów w Polsce.

Fot. Leszek Grabowski/archiwum

Kilkaset elektrycznych autobusów ma w najbliższych latach pojawić się na terenie Polski. Jednym z miast, które przystąpiły do rządowego programu jest Bydgoszcz.

Porozumienie rządu z samorządami zakłada nie tylko zakup korzystnych dla środowiska pojazdów, ale też budowę infrastruktury do ładowania elektrycznych samochodów i autobusów oraz wspólny udział w pracach badawczo-rozwojowych. W poniedziałek listy intencyjne podpisali przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Energii, Polskiego Funduszu Rozwoju, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz samorządowcy z 41 polskich miast i gmin, w tym Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza i Inowrocławia.

E-busy już zdobywają rynki nie tylko europejskie, ale i światowe. Wiemy, że konkurencja jest wymagająca, chcemy jednak, aby polska branża elektromobilna w perspektywie kilku lat stała się istotnym elementem nowej światowej rewolucji przemysłowej – zapowiadał wicepremier Mateusz Morawiecki.

Czytaj także: Bydgoskie autobusy. Czy rzeczywiście są takie nowoczesne?

Jak tłumaczył obecny na konferencji prasowej wicepremier i szef resortu nauki Jarosław Gowin, na elektromobilność stawia coraz więcej europejskich miast. W Holandii do 2025 roku bezemisyjne zielone autobusy mają stanowić 100% taboru. – Dzięki spójnemu i ponadresortowemu projektowi polskie miasta mogą wyprzedzić europejskich prymusów – mówił Gowin.

Do 2018 roku ma trwać faza przygotowawcza, w czasie której przyjęta zostanie ustawa o elektromobilności oraz zebrane zostaną środki na realizację programu. W kolejnych dwóch latach w wybranych aglomeracjach zbudowana zostanie infrastruktura zasilania pojazdów elektrycznych, a na lata 2020-2025 zaplanowano – jak czytamy w ministerialnym komunikacie – stopniowe osiąganie dojrzałości przez rynek elektromobilności i wycofywanie instrumentów wsparcia.

Obecnie po Polsce jeździ 31 e-busów. Najwięcej w Warszawie (20), a pozostałe w Krakowie (6), Inowrocławiu (2), Jaworznie (2) oraz Lublinie (1). To zaledwie 0,3% wszystkich autobusów wykorzystywanych przez krajowe samorządy. W ramach ogłoszonego w poniedziałek programu do polskich miast ma trafić 780 elektrycznych pojazdów. W bydgoskim taborze, obsługiwanym przez MZK oraz spółkę KDD Trans, znajdują się w tej chwili 204 autobusy, w tym jedenaście zakupionych w ostatnim czasie mercedesów.


Powiązane treści