Bydgoszcz
0C
Niebo głównie zachmurzone
78% wilgotność
Wiatr: 5km/h NNE
H 0 • L -1
-4C
Wt
-4C
Sr
-3C
Czw
-1C
Pt
-3C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportPuchar świata, nowa trasa i masa atrakcji. Za miesiąc Enea Bydgoszcz Triathlon
06.06.2019 | 11:32

Puchar świata, nowa trasa i masa atrakcji. Za miesiąc Enea Bydgoszcz Triathlon

Na zdjęciu: Meta zawodów tradycyjnie będzie zlokalizowana w pobliżu hali Łuczniczka.

Fot. Paweł Wróblewski

Wiele nowości czeka na uczestników Enea Bydgoszcz Triathlon. W największej triathlonowej imprezie w Polsce weźmie udział rekordowa liczba ponad 4000 sportowców oraz kilkuset uczestników zawodów dla dzieci: Enea Tri-Fun.

1. w Polsce i 3. w Europie – tak obecnie wygląda pozycja bydgoskiej imprezy wśród wydarzeń triathlonowych. Tegoroczne zawody tradycyjnie odbędą się w centrum miasta, z metą w okolicy hali Łuczniczka. Zmagania toczyć będą się na trzech dystansach: 1/8 – dystans super krótki (475 m pływania/21 km jazdy rowerem/5,5 km biegu), 1/4 – dystans krótki (950 m pływania/43 km jazdy rowerem/10,8 km biegu) i 1/2 – dystans średni (1900m pływania/86km roweru/22 km biegu). Z wyzwaniem zmierzy się łącznie 4000 zawodników, z czego blisko połowę będą stanowić debiutanci.

W tym roku odnotowujemy rekordowy wzrost frekwencji. Najszybciej lista zawodników zapełniła się na dystansie 1/2. Miejsca na listach startowych Enea Bydgoszcz Triathlon zostały wyprzedane już w marcu, a kolejne sztuki z listy rezerwowej znikały w błyskawicznym tempie. Obecnie ostatnią szansą na start w zawodach jest udział w sztafecie, na której zapisy przyjmujemy do końca czerwca – opowiada Aleksander Skorecki z komitetu organizacyjnego zawodów.

Zobacz również:

Hala Łuczniczka zmienia nazwę!

Organizatorzy zareagowali na dużą liczbę prac drogowych prowadzonych w Bydgoszczy i zmienili trasę kolarską zawodów. Zawodnicy będą poruszać się ul. Toruńską, następnie skręcą w al. Jana Pawła II, skąd wyjadą na Stryszek, jadąc wewnętrznym pasem drogi krajowej nr 25. Po nawrotce wjadą do Bydgoszczy drugą nitką, aż do ronda Fordońskiego, gdzie po kolejnej nawrotce skręcą w ul. Toruńską, aby zjechać do strefy zmian lub ruszyć na kolejną pętlę. Zmianie ulegnie także miejsce wydawania pakietów startowych, które będą czekały na zawodników w hali lodowiska Torbyd, gdzie odbędą się także tradycyjnie targi sprzętu sportowego z ponad 40 wystawcami.

– Wiele osób przychodzi z pomysłami na imprezy, ale tutaj wyczułem szczególny potencjał i entuzjazm – wspomina prezydent Rafał Bruski moment, w którym Skorecki i Jakub Kubiński przedstawili mu pomysł organizacji zawodów triathlonowych w Bydgoszczy. – W każdej edycji pojawiają się nowości w programie, przez co bydgoski triathlon zawsze pozytywnie zaskakuje. Bydgoszcz zyskuje też promocyjnie – dodawał prezydent, deklarując, że sam chętnie weźmie udział w sztafecie, startując na rowerze.

Oprócz rywalizacji indywidualnej, organizatorzy przygotowali także zmagania sztafet i drużyn oraz Międzynarodowe Mistrzostwa Lekarzy i Prawników, a także mistrzostwa Polski osób niewidomych i niedowidzących. Po raz pierwszy w Bydgoszczy zagości także Puchar Świata w Quadrathlonie, który będzie imprezą towarzyszącą Enea Bydgoszcz Triathlon. W niedzielę, 7 lipca, najlepsi zawodnicy zmierzą się z triathlonem, do którego dodano czwartą konkurencję: pływanie kajakiem. W ramach zawodów będą walczyć o punkty w klasyfikacji Pucharu Świata organizacji WQF. Po raz kolejny na trasie rowerowej pojawi się unikatowe rozwiązanie w triathlonie w postaci dronów sędziowskich, które pomagają arbitrom w pilnowaniu rywalizacji w duchu fair-play.

Cała rywalizacja będzie transmitowana w internecie oraz w kanale sportowym sieci Vectra. Wyniki online (umożliwiające bieżące śledzenie postępów każdego zawodnika) będą zaś dostępne na stronie zawodów, które po raz drugi będą wspierane przez oficjalnego partnera technicznego – firmę Decathlon. W związku z tym organizatorzy zapraszają na Weekend z Triathlonem, który odbędzie się w Bydgoszczy 15 i 16 czerwca. W ramach wydarzenia odbędą się całkowicie bezpłatne – treningi kolarskie połączone z testami najnowszych rowerów z oferty Decathlon, testy pianek w Brdzie, także połączone z możliwością sprawdzenia kilku typów kombinezonów pływackich, trening biegowy i szkolenie ze strefy zmian.

Wraz z Eneą zostaną za to zorganizowane atrakcje dla dzieci. Dla najmłodszych przygotowano zawody biegowe, a starsi mogą wziąć udział w rywalizacji duathlonowej (bieg/rower/bieg). – Myślę, że dzięki Enei pojawia się dodatkowa pozytywna energia, dzięki której wszyscy czujemy się młodzi. A na pewno tak się czują ci, którzy startują  w triathlonie. Dla nas to wielka radość współpracować – zadeklarował wiceprezes Enea Pomiary Mirosław Jamroży.

Przy okazji zawodów zorganizowany zostanie także Food Truck Festiwal. Przed Torbydem pojawi się blisko 30 food-trucków

Enea Bydgoszcz Triathlon 2019 odbędzie się w dniach 6-7 lipca.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści