Bydgoszcz
9C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 10 • L 9
16C
Czw
16C
Pt
14C
Sob
10C
Nd
10C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaEuropean Cycling Challenge – Bydgoszcz dołącza do Europy
15.04.2016 | 18:03

European Cycling Challenge – Bydgoszcz dołącza do Europy

Od 1 maja wszyscy kręcimy kilometry dla Bydgoszczy!

Na zdjęciu: Bygoszcz włącza się do Europejskiej Rywalizacji Rowerowej

Fot.

ECC, to Europejska Rywalizacja Rowerowa, do której dołączyć może każdy, kto lubi jeździć na rowerze. Mogą też do niej przystąpić miasta. 1 maja Bydgoszcz znajdzie się wśród 47 miast Europy startujących w tym konkursie, w którym zwycięzcą okaże się to miasto, którego mieszkańcy przejadą w ciągu miesiąca najwięcej kilometrów. Oprócz rywalizacji i zabawy liczyć się będzie popularyzacja ruchu rowerowego w mieście oraz walka o czystą, ekologiczną Bydgoszcz.

Wierzę, że uda nam się pokonać Gdańsk, który w ubiegłym roku wygrał rywalizację. Mamy u siebie wieloletnie tradycje rowerowe, Bydgoski Rower Aglomeracyjny pokazał, że mamy potencjał, oprócz tego kilka tysięcy osób poruszających się własnymi rowerami, to daje nadzieję, że łatwo skóry nie sprzedamy – mówi radny Rady Miasta Bydgoszczy Jakub Mikołajczak.

Zasady rywalizacji przybliżyli podczas konferencji prasowej Przemysław Barański, Sebastian Nowak, Wojciech Bulanda oraz Jakub Mikołajczak, reprezentujący Zespół ds. Polityki Rowerowej Miasta Bydgoszczy. Początki ECC datuje się na rok 2012. Wtedy do rywalizacji przystąpiło tylko siedem europejskich miast z sześciu krajów – łącznie 715 osób, które przejechały 90 tysięcy kilometrów. W 2014 roku po raz pierwszy przystąpiły polskie miasta Warszawa i Łódź. W ubiegłym roku liczba startujących wynosiła 39 miast z 15 krajów Europy i 26 tysięcy uczestników, którzy przejechali ponad 2 miliony kilometrów.

Pomysł włączenia Bydgoszczy do rywalizacji w ramach ECC został entuzjastycznie przyjęty przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Start już niedługo – 1 maja o godzinie 10.00 na Starym Rynku. Do pokonania będzie trasa długości około 15 km. Rywalizacja trwała będzie cały miesiąc i będzie ją można śledzić za pośrednictwem specjalnej zakładki na stronie internetowej ratusza.

Ale aby stać się czynnym uczestnikiem przedsięwzięcia, należy posiadać smartfon, na którym należy mieć zainstalowaną aplikację ECC, zarejestrować swój profil i dodać siebie do zespołu Bydgoszcz.pl. Aplikacja wykorzystująca GPS zliczy wszystkie kilometry przejechane w mieście (nie będą sumowane przejazdy powyżej 35 km z prędkościami 30-45 km/h) oraz oraz sumę kilometrów podzieloną przez liczbę mieszkańców. Po pokonaniu każdej trasy określić trzeba będzie m.in. rodzaj roweru, cel podróży. Dane są jawne, więc każdy będzie mógł zobaczyć np. jak często korzystał z roweru i ile kilometrów na nim przejechał chociażby Rafał Bruski.

 Aplikacja adresowana jest do osób indywidualnych, ale pozwala też na tworzenie grup według trzech kategorii: zakłady pracy, szkoły i inne grupy (stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, ale też mieszkańcy danego bloku itp.) Chcąc założyć własną grupę lub drużynę należy przypisać ją do jednej z kategorii i zgłosić to pisząc na adres: ecc@zdmikp.bydgoszcz.pl. Istnienie grup pozwolić może na rywalizowanie ze sobą np. urzędu miasta z urzędem wojewódzkim, czy między  redakcjami bydgoskich mediów, ale pozwoli też określić: kompleksowe wykorzystanie rowerów, tras, natężenie ruchu na nich, konieczność ich modyfikacji lub wydłużenia, czas w którym najczęściej wsiadamy na rower itp.

Dla najaktywniejszych uczestników rywalizacji czekają atrakcyjne nagrody m.in. tablety, karnety na masaże, zaproszenia do restauracji, pełne przeglądy rowerów, kubki termiczne, odblaskowe etui na smartfony i wiele innych.

-Rzucam wyzwanie wszystkim kolegom radnym Miasta Bydgoszczy i apeluję, by w maju odstawili samochody i wykręcili na rowerach jak najwięcej kilometrów dla Bydgoszczy! – zaapelował Jakub Mikołajczak.

Posłuchaj relacji dźwiękowej:


Powiązane treści