Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Fałszywe zbiórki dla powodzian. Bydgoscy policjanci zatrzymali dwie osoby

Dodano: 09.10.2024 | 12:15

Na zdjęciu: Policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali 18-latka na terenie Suwałk.

Fot. Policja / Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości / materiały prasowe

Policjanci z oddziału Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Bydgoszczy i Olsztynie zatrzymali dwie osoby, które w sieci założyli fałszywe zbiórki, a te miały początkowo na celu pomóc osobom poszkodowanym w niedawnej powodzi. – W dalszym ciągu weryfikujemy prawdziwość zbiórek, które są zakładane w sieci – mówią funkcjonariusze.

Obie zatrzymane osoby mają postawione w tej sprawie zarzuty. Jako pierwsza w ręce policjantów z bydgoskiego oddziału CBZC wpadła 29-letnia mieszkanka powiatu lublinieckiego. Kobieta miała w sieci założyć zbiórkę, w ramach której miały być zbierane pieniądze na rzecz zwierząt poszkodowanych w wyniku powodzi. – W tej sprawie odnotowaliśmy sześć osób poszkodowanych, które wpłaciły środki pieniężne na jej rachunek bankowy na łączną kwotę 190 złotych – zdradzają funkcjonariusze z CBZC, którzy w tej sprawie czynności realizują pod nadzorem śledczych z Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Północ.


CZYTAJ WIĘCEJ: Obcokrajowcy zatrzymani podczas brawurowej akcji na rondzie Grunwaldzkim. Śledczy zdradzają nowe informacje w sprawie


Kilkadziesiąt godzin temu, bydgoskich funkcjonariuszy z CBZC wsparli ich koledzy z jednostki w Olsztynie. To oni na terenie Suwałk zatrzymali 18-latka. Nastolatek także założył zbiórkę w sieci, która miała być – rzekomo – przeznaczona na pomoc dla poszkodowanego w powodzi mieszkańca Nysy. – Zbiórka okazała się fałszywa, a dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji, nie udało się mu nikogo oszukać – informują policjanci z CBZC i precyzują, że zatrzymany mężczyzna w prokuraturze usłyszał zarzut usiłowania oszustwa.

CBZC o zbiórkach dla powodzian. Jak uniknąć straty pieniędzy i konta w mediach społecznościowych?

Jak informują funkcjonariusze z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, ostatnie wydarzenia związane z powodzią sprawiły, że w internecie pojawiło się mnóstwo zbiórek dotyczących pomocy dla poszkodowanych w wyniku wielkiej wody. – Cały czas weryfikujemy prawdziwość zakładanych zbiórek – mówią i zwrócili się z poradami dla wszystkich, którzy zechcą wesprzeć powodzian.

Z ustaleń policjantów wynika, że oszuści coraz częściej wykorzystują dramatyczne wydarzenia do tego, aby pod pozorem działań charytatywnych wyłudzać pieniądze. Co należy zrobić, aby uniknąć oszustwa? – Po pierwsze, wspieraj tylko oficjalne zbiórki organizowane przez znane i zaufane organizacje, weryfikuj strony internetowe oraz profile społecznościowe, na których publikowane są apele o pomoc, a w mediach społecznościowych uważaj na podejrzane wiadomości e-mail, SMS i komunikaty – apelują i przypominają, aby upewniać się, czy organizatorzy zbiórek udostępniają swoje dane kontaktowe, np. numer telefonu czy adres e-mail. – Twoja pomoc jest niezwykle cenna, ale warto upewnić się, że trafia do potrzebujących, a nie w ręce oszustów. W przypadku wątpliwości co do wiarygodności zbiórki, skontaktuj się bezpośrednio z organizatorami – podkreślają.

Oszuści np. wysyłają także fałszywe wiadomości SMS, które do złudzenia mogą przypominać alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, jednak w nich zamieszczane są linki. – Prawdziwe alerty RCB nie zawierają żadnych linków – zaznaczają policjanci i precyzują, że jeśli taka wiadomość do nas dotrze, to w żaden sposób nie należy klikać w link podawany przez oszustów i nie odpowiadać na taką wiadomość.

Kolejną metodą stosowaną przez internetowych przestępców jest m.in. próba przejęć kont na profilach społecznościowych (m.in. na Facebooku, Instagramie czy X – dawnym Twitterze). Jaki jest tutaj schemat działania? – Oszuści żerując na ludzkiej tragedii, w związku z sytuacją powodziową, próbują przejąć konta na profilach społecznościowych. W tym celu przygotowują krzykliwy nagłówek ze zdjęciem, np. dziecka lub zwierzęcia w sytuacji zagrożenia. Do wpisu dołączony jest link, w który należy kliknąć i zalogować się podając swoje wrażliwe dane. Podanie tych danych na podstawionej stronie powoduje przejęcie naszych danych do logowania – opisuje CBZC i na koniec przypomina: – Pamiętaj! Jeśli jesteś już zalogowany na swoim koncie, nie ma konieczności ponownego logowania! Nie podawaj loginu i hasła. Nie panikuj. Po prostu zamknij podejrzaną stronę, możesz ją też zgłosić na stronie incydent.cert.pl.

0 0 votes
Article Rating
Szymon Fiałkowski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments