Bydgoszcz
15C
Opady
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 16 • L 15
16C
Sob
15C
Nd
17C
Pon
16C
Wt
21C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIFatalny stan jakości powietrza. Stężenie zanieczyszczeń w Bydgoszczy przekroczone
mgła
08.01.2017 | 14:45

Fatalny stan jakości powietrza. Stężenie zanieczyszczeń w Bydgoszczy przekroczone

Niedzielne popołudnie lepiej spędzić w domu.

Na zdjęciu: Stężenie zanieczyszczeń powietrza powinno być znacznie niższe. / zdjęcie ilustracyjne

Fot. SG / archiwum

Inspekcja Ochrony Środowiska przestrzega przed wychodzeniem dzisiaj z domu ze względu na fatalny stan jakości powietrza w całym kraju. Postanowiliśmy sprawdzić, jaki poziom stężenia zanieczyszczeń powietrza pokazują stacje pomiarowe ulokowane w Bydgoszczy. 

Według danych zamieszczonych na platformie AQICN.org, informującej o jakości powietrza w Polsce i na świecie, sytuacja w Bydgoszczy nie jest dobra. Dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza zostały przekroczone. Najgorzej jest w okolicy placu Poznańskiego, gdzie wartość Indeksu Jakości Powietrza (AQI) wynosi 153. Tak wysoki poziom jest niezdrowy dla każdego. Osoby wdychające zanieczyszczone powietrze mogą zacząć doświadczać negatywnych skutków zdrowotnych, a u osób wrażliwych mogą wystąpić poważniejsze skutki zdrowotne.

W pobliżu ulicy Warszawskiej jest już znacznie lepiej. Tam poziom zagrożenia jest już znacznie niższy. AQI wynosi 68, co oznacza, że jakość powietrza jest dopuszczalna, lecz niektóre zanieczyszczenia mogą być umiarkowanie szkodliwe dla bardzo małej liczby osób, które są niezwykle wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza.

Według prognoz, w kolejnych dnia poziom stężenia zanieczyszczeń powietrza powinien być niższy. Jednak to, czy tak będzie zależy między innymi od bydgoszczan. Za powstanie smogu odpowiadamy również sami, paląc w piecach śmieciami czy węglem złej jakości, ale także płytami wiórowymi, które zawierają kleje, farby oraz inne dodatki chemiczne wydzielające bardzo szkodliwe toksyny.


Powiązane treści