Bydgoszcz
18C
Niebo głównie zachmurzone
34% wilgotność
Wiatr: 6km/h NNE
H 18 • L 17
17C
Nd
16C
Pon
16C
Wt
18C
Sr
20C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaFestiwal Camerimage w przyszłym tygodniu. Co przygotowano?
Marek Żydowicz Bydgoszcz
04.11.2016 | 13:36

Festiwal Camerimage w przyszłym tygodniu. Co przygotowano?

W Bydgoszczy zostanie pokazanych kilkaset filmów.

Na zdjęciu: Marek Żydowicz w czwartek spotkał się z dziennikarzami.

Fot. Sebastian Torzewski

Już za nieco ponad tydzień rozpocznie się 24. edycja festiwalu Camerimage. W jego ramach w Bydgoszczy zostanie pokazanych kilkaset filmów.

Podczas Gali Otwarcie w Operze Nova odbędzie się pokaz filmu Powidoki w reżyserii Andrzeja Wajdy. Oficjalna polska premiera kandydata do Oscara ma nastąpić 13 stycznia. W czasie gali zostanie także pokazany film La La Land oraz odbędzie się recital Włodka Pawlika.

W trakcie festiwalowego tygodnia w Operze Nova, Multikinie i kinie Orzeł zostanie pokazanych 300 filmów. W tym roku szczególną popularnością cieszyła się kategoria debiutancka. – Z wielkim trudem wybraliśmy nominowane filmy – przyznaje Marek Żydowicz, który przyznał, że rozwija się też konkurs seriali, w którym udział biorą odcinki pilotażowe. – Dostaliśmy ponad 300 zgłoszeń. Ta forma w ostatnich latach rozwija się zdecydowanie lepiej niż filmy fabularne – ocenia organizator festiwalu. W tym roku – z uwagi na niewielki rozwój – zabraknie kategorii dla filmów 3d.

Nagrody za całokształt twórczości odbiorą operator Michael Chapman i reżyser Michael Apted. Laureatem wyróżnienia dla producenta ze szczególną wrażliwością wizualną  będzie Robert Lantos, zaś jako duet autor zdjęć – reżyser docenieni zostaną Paul Sarossy i Atom Egoyan,. Nagroda im. Krzysztofa Kieślowskiego trafi do Jessiki Lange, która w Galerii Miejskiej bwa przedstawi wystawę swoich fotografii. W Toruniu zaprezentowane zostaną za to prace Davida Cronenberga. W kinach widzowie zobaczą m.in.  „Snowdena” Olivera Stone’a, „Nowy początek” czy najnowszy film Mela Gibsona „Przełęcz Ocalonych”. Festiwal zakończy się 19 listopada.


Powiązane treści