Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Festiwal Prapremier 2017. Co przygotowali organizatorzy?

Dodano: 26.09.2017 | 12:45

Impreza potrwa niespełna dwa tygodnie.

Na zdjęciu: Festiwal co roku przyciąga tłumy widzów.

Fot. Monika Stolarska / archiwum

Zorganizowany w zaledwie miesiąc Festiwal Prapremier ma w tym roku zaskoczyć widzów różnorodnością. Nowością będzie nie tylko czas przygotowania imprezy, czy forma jej przebiegu, ale również pokazywane spektakle i ceny biletów. 

CZYTAJ TEŻ: Nowy dyrektor bydgoskiego teatru zaprezentował plan działania instytucji. „To będzie teatr otwarty dla wszystkich”

Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w dniach 13-22 października. Jej zorganizowanie to efekt wielu rozmów pomiędzy nowym dyrektorem placówki a przedstawicielami ratusza. – Początkowo był to temat trudny (…). Pomyślałem, że Festiwal Prapremier to nie jest czyjś festiwal, który można sobie tak prosto odwołać. To jakaś wartość w Bydgoszczy, wartość nadrzędna nienależąca do konkretnych osób. Stąd pojawił się we mnie wewnętrzny bunt i pragnienie, by taki festiwal przygotować mimo wszystko – mówił dyrektor teatru Łukasz Gajdzis podczas konferencji dotyczącej swojej kadencji. CZYTAJ WIĘCEJ Warto wspomnieć, że impreza jest organizowana pomimo braku ministerialnego wsparcia na ten cel. Stworzenie festiwalu będzie kosztować około 700 tysięcy złotych. Większość środków pochodzi z Urzędu Miasta w Bydgoszczy.

Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się pod nazwą „Prapremiery Nie/chciane”. Jej zapis nie jest przypadkowy. – Jedni chcieli tej imprezy, a drudzy nie – mówił Gajdzis. Przedstawiciele teatru podkreślają również, że nazwa narodziła się z chęci pokazania na scenie tego, co często teatr publiczny odrzuca w swoim repertuarze, a czego widzowie oczekują. W trakcie trwania tegorocznej edycji zaprezentowanych zostanie łącznie 11 spektakli z całego kraju.

Festiwal rozpocznie kabaret „Herosi transformacji. Nacjopolis” warszawskiej grupy Pożar w burdelu. Ten, jak i większość spektakli będzie dedykowana dla dorosłych widzów. Pełnoletnie osoby będą mogły zobaczyć między innymi spektakl powstały przy wsparciu Instytutu Grotowskiego z Wrocławia – „Witaj w moim domu. Medytacja o kobiecie z wydm”, opowieść Marii Kleczewskiej „Wściekłość” o wykluczeniu społecznym, spektakl Teatru Nowego w Poznaniu „Będzie Pani zadowolona, czy rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk” oraz dzieło „Harper” w wykonaniu reprezentantów Kielc.

Z myślą o najmłodszych widzach zaprezentowane są dwa spektakle. Pierwszy z nich, czyli „Elementarz” w wykonaniu grupy Nowy Teatr w Warszawie będzie można zobaczyć już drugiego dnia imprezy. W trakcie jego trwania widzowie odbędą podróż w nieznane za sprawą poznawania fascynującego świata mowy i pisma. Przedstawienie dedykowane jest szczególnie małym dzieciom, do piątego roku życia. Nieco starsze osoby, które ukończyły już 11 lat, będą mogły poznać historię znanego wszystkim Kopciuszka w wykonaniu aktorów z krakowskiego Narodowego Starego Teatru.

W trakcie festiwalu będzie można zobaczyć jeszcze teatr amatorski, czyli „Narodowe czytanie Rejsu” produkcji Teatru im. Słowackiego w Krakowie, spektakl Jana Klaty pt. „Wesele”, spektakl taneczny Teatru Tańca Caro oraz spektakl „Disco Solski”. Szczególne zainteresowanie budzi ten ostatni. – Propozycja, która może wywołać oburzenie lub zachwyt – podkreśla Gajdzis.

Zobaczenie wymienionych wyżej spektakli będzie możliwe po zakupie biletów. Wejściówki na pojedyncze spektakle kosztują od 20 do 100 zł – mimo, iż w tym roku Teatr Polski nie prowadzi sprzedaży karnetów na całość imprezy, oferowane są następujące zniżki: 10 % rabatu przy zakupie biletów na minimum 5 spektakli i 25 %  rabatu przy zakupie biletów na 10 wydarzeń. Bilety można kupić w kasie Teatru Polskiego (czynna od poniedziałku do piątku 14.00-19.00 oraz w weekendy trzy godziny przed spektaklem), a także za pomocą strony internetowej promującej wydarzenie: www.festiwalprapremier.pl