Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Festiwal Prapremier nagrodzony! Europejskim wyróżnieniem

Dodano: 27.04.2017 | 15:41

Międzynarodowe jury doceniło festiwale z całego świata wyróżniające się jakością artystyczną i wywierające znaczący wpływ na poziomie lokalnym, narodowym i międzynarodowym.

Na zdjęciu: Festiwal Prapremier wzbudza zainteresowanie wielu ludzi.

Fot. Monika Stolarska / mat. pras.

Odznaczenie EFFE Label 2017-2018 „Nadzwyczajny Festiwal” trafiło do twórców realizowanego w Bydgoszczy Festiwalu Prapremier. – Jest dobrze rozwijającym się i obiecującym festiwalem teatralnym – stwierdziło jury. 

EFFE (Europe for Festivals, Festivals for Europe) to inicjatywa Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali realizowana przez Komisję Europejską. Międzynarodowe jury doceniło festiwale z całego świata, wyróżniające się jakością artystyczną i wywierające znaczący wpływ na poziomie lokalnym, narodowym i międzynarodowym. W tym gronie znalazł się Festiwal Prapremier (Festival of New Dramaturgies) w nowej formule prowadzony od dwóch lat przez Pawła Wodzińskiego i Bartka Frąckowiaka dyrektorów Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, który jest organizatorem wydarzenia.

Festiwal Prapremier jest dobrze rozwijającym się i obiecującym festiwalem teatralnym. Wyraża chęć ciągłego angażowania społeczności. Fakt, że w festiwalu uczestniczą zagraniczni artyści, świadczy również o jego międzynarodowym zaangażowaniu – czytamy w uzasadnieniu dotyczącym przyznania nagrody bydgoskiemu festiwalowi.

Takie wyróżnienie na arenie międzynarodowej być może skłoni Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego do znalezienia środków na ten festiwal. W ministerialnym konkursie bydgoskiemu teatrowi zabrakło 1,4 pkt. do przekroczenia progu niezbędnego na pozyskanie pieniędzy na Festiwal Prapremier. Władze instytucji napisały odwołanie, lecz do tej pory nie otrzymały żadnej decyzji w tej sprawie. W lutym dyrekcja zapowiadała, że festiwal na pewno się odbędzie. Jednak teraz okazuje się, że nie jest to takie pewne. – Główny znak zapytania, który teraz jest to dotacja z ministerstwa. Bez tej informacji nie można zaplanować zupełnie nic – mówi Artur Szczęsny, rzecznik prasowy Teatru Polskiego w Bydgoszczy. W ubiegłych latach festiwal odbywał się w drugiej połowie września.