Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Filozof, historyk, politolog mogą mieć problemy. Elektryk, fryzjer, lakiernik potrzebni od zaraz. Jest już barometr zawodów dla Bydgoszczy

Dodano: 24.01.2019 | 09:41

Na zdjęciu: Spawacze są wciąż jednymi z najbardziej poszukiwanych fachowców.

Fot. Free stock photo.

Kogo będzie potrzebować w tym roku bydgoski rynek pracy? Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego przedstawiła najnowszy „Barometr zawodów” dla naszego miasta.

Wyniki badania „Barometr zawodów” wskazują, że najbardziej deficytowe profesje w Bydgoszczy to m.in. elektryk, fryzjer, kierowca samochodów ciężarowych, lakiernik, magazynier, monter, budowlaniec, spawacz, ślusarz czy opiekun osób starszych i niepełnosprawnych.

„Barometr zawodów” jest przeprowadzany na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i powstaje osobno dla każdego powiatu w Polsce. Badanie opiera się na opinii ekspertów rynku pracy, którzy co roku w trakcie panelu eksperckiego na przełomie III i IV kwartału analizują lokalną sytuację w poszczególnych zawodach.

W przygotowanie najnowszego „Barometru zawodów” dla Bydgoszczy włączyła się Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego, współpracując w tym zakresie z Powiatowym Urzędem Pracy w Bydgoszczy, Manpower Bydgoszcz oraz MJB-JOBS Mirosław Jackiewicz. Koordynatorem badań przeprowadzonych w naszym województwie był Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu.

„Barometr zawodów” to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. „Barometr” jest badaniem jakościowym i dzieli zawody na trzy grupy:

Zawody deficytowe – czyli takie, w których w najbliższym roku nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy, gdyż zapotrzebowanie pracodawców będzie w ich przypadku duże, a podaż pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje – niewielka. Największy deficyt dotyczy takich zawodów jak: elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, fryzjerzy, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, lakiernicy, magazynierzy, masarze i przetwórcy ryb, mechanicy maszyn i urządzeń, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, monterzy maszyn i urządzeń, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy przetwórstwa spożywczego, robotnicy budowlani, spawacze, ślusarze.

Zawody zrównoważone – to takie, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie (podaż i popyt zrównoważą się),

Zawody nadwyżkowe – takie, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów chętnych do podjęcia pracy i spełniających wymagania pracodawców. Tak się ma w przypadku: bibliotekoznawców, bibliotekarzy i specjalistów informacji naukowej, ekonomistów, filozofów, historyków, politologów, kulturoznawców, pedagogów, plastyków, dekoratorów wnętrz, konserwatorów zabytków, pracowników biur podróży i organizatorów obsługi turystycznej.