Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
58% wilgotność
Wiatr: 2km/h E
H 16 • L 13
16C
Pon
10C
Wt
13C
Sr
4C
Czw
8C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesFitch: Dobra sytuacja finansów miasta. To efekt „ostrożnego zarządzania”
Wyspa Młyńska Bydgoszcz
31.07.2018 | 13:02

Fitch: Dobra sytuacja finansów miasta. To efekt „ostrożnego zarządzania”

Międzynarodowe długoterminowe ratingi miasta zostały podniesione.

Na zdjęciu: Wyspa Młyńska i Opera Nova w Bydgoszczy.

Fot. ST/archiwum

Urząd miasta chwali się podniesieniem ratingu Bydgoszczy przez firmę Fitch z poziomu BBB+ do A-.

Rating jest oceną wiarygodności finansowej, której poddają się nie tylko miasta, ale też państwa czy duże przedsiębiorstwa. Zdaniem Fitch, w najbliższych dwóch latach Bydgoszcz będzie osiągać bardzo dobre wyniki operacyjne – nadwyżka operacyjna będzie trzykrotnie wyższa niż obsługa zadłużenia. Tak dobre wyniki są efektem „ostrożnego zarządzania” finansami miasta – podkreśla firma analityczna. Na koniec pierwszego półrocza nadwyżka operacyjna wyniosła 182 miliony złotych – to o cztery miliony więcej, niż po pierwszych sześciu miesiącach 2017 roku.

Fitch wskazuje też na to, że Bydgoszcz przez drugi rok z kolei nie zaciąga nowego długu – było to możliwe dzięki opóźnieniu realizacji kilku kluczowych inwestycji i przesunięciu wydatków na ten rok. Analitycy przewidują jednak, że w 2019 roku zadłużenie, wynoszące obecnie 56% dochodów bieżących (1,026 mln złotych), może się zwiększyć, ponieważ nastąpi przyspieszenie procesów inwestycyjnych.

Co dla miasta oznacza decyzja analityków z amerykańskiej agencji? Jak podkreśla ratusz, Bydgoszcz może ambitnie planować swój rozwój w kolejnych latach, a dobry rating ułatwia pozyskiwania nowych inwestorów. Na oceny wiarygodności finansowej zwracają też uwagę przedsiębiorstwa, startujące w przetargach na inwestycje miejskie. – Szanowani oferenci zawsze są bardziej zainteresowani współpracą z wiarygodnym partnerem o bardzo dobrej sytuacji finansowej – czytamy w komunikacie urzędu miasta.


Powiązane treści