Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Fordońskie zabytki na sprzedaż. Czy budynki z XIX wieku znajdą kupca?

Dodano: 18.06.2023 | 10:15

Na zdjęciu: Budynki przy Fordońskiej 438 i 440.

Fot. BB

Czy zabytkowe budynki przy Fordońskiej, położone nieopodal mostu Fordońskiego znajdą nowego właściciela? Ratusz wystawił je na sprzedaż.

Chodzi o obiekty położone pod adresem Fordońska 438 i 440. To dwa obiekty z muru pruskiego – jak podawał Starofordoński Spichlerz Historii, powstały one ok. 1892 roku i służyły budowniczym pierwszego mostu Fordońskiego. – Jako że w królestwie Prus nic nie mogło się zmarnować, po zakończeniu inwestycji, zakwaterowano tam żołnierzy stanowiących obsadę wież wartowniczych – czytamy w opisie Damiana „Amona” Rączki.

Do niedawna pomieszczenia w budynkach służyły jako mieszkania. Od kilku lat obiekty są opuszczone – dwa lata temu w tym pod numerem 438 doszło do pożaru. Teraz ratusz, wykonując zadania z zakresu administracji rządowej, postanowił wystawić na sprzedaż nieruchomości będące własnością Skarbu Państwa. Jak czytamy w ogłoszeniu, budynki z XIX wieku są one wpisane do gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków oraz podlegają ochronie w ramach zapisów planu miejscowego „Fordon – Wyszogród”.

Budynek bliżej centrum – nr 438 – mieści siedem lokali mieszkalnych. Jego cena wywoławcza to 650 tysięcy złotych. Obiekt Fordońska 440 z pięcioma lokalami jest tańszy – cena wyjściowa wynosi pół miliona złotych. Przetarg zaplanowano na 8 sierpnia – czy miasto znajdzie na nie kupca? Obiekty wymagają sporych nakładów finansowych, ale są też częścią fordońskiej tożsamości.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Fordon przed laty. Zobacz niezwykłe fotografie lotnicze z okresu PRL [ZDJĘCIA]

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Alixa
Alixa
11 miesięcy temu

Wpisane do rejestru ochrony zabytków ale miasto nie kwapiło się ich chronić….

Tomas
Tomas
11 miesięcy temu

Ale to jest taka polityka w tym kraju że najpierw doprowadzamy coś do ruiny żeby później sprzedać za bezcen jakimś „kolesiom”. Oni to kupią stwierdza ze nic z tym się nie da zrobić bo za drogo wyjdzie remont i sprzedadzą za więcej spowrotem miastu bo to zabytek.